Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre falsul zvon al sfarsitului lumii in 2012

Creat de Adi, Februarie 07, 2009, 11:02:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

graethel

In primul post din topic-ul asta se pomeneste ceva despre o centura fotonica. Sunt un pic derutata. Termenul e o inventie care suna bine pentru cine nu stie prea bine ce e ala un foton sau chiar exista asta ceva? Fotoni sunt cam peste tot. Fizica pe care o stim azi, pe care o vedem, este impresia pe care ne-o lasa fotonii pe retina. Adica ei sunt cam peste tot. De unde pana unde o centura de fotoni?

graethel

Si ca o completare a temei. Zvonul despre sfarsitul lumii din 2012 apare pe mai multe planuri. Exista speculatii in Biserica Ortodoxa de exemplu, cum ca in 2012 o sa apara un conducator foarte iubit de toti, care e de fapt anticristul. Apoi o alta poveste despre acest an 2012 este legata de intersectarea traietoriei obiectului ceresc numit Nubiri cu traiectoria Pamantului. Se spune ca ar fi o planeta, a 12-a planeta sau o pitica maro. Cautati pe google despre Nubiri, sunt multe video-uri si s-au scris carti de gen Survival Guide pentru anul 2012. Foarte multi cred in asta. Informatii oficiale despre un asemenea fenomen nu sunt.

Despre povestile cu a 12-a planeta de la Soare, cred ca e clar. Adica s-a descoperit ca dupa Uranus sunt foarte multe obiecte, plutoide sau obiecte transneptunice, cele mai mari fiind de dimensiunea Lunii terestre. Ele se diferentiaza de planetele clasice, ca sa spun asa, printr-o traiectorie cu excentricitate mare si cu prin o inclinare marisoara fata de ecliptica. Cat despre speculatia cu pitica maro. Ea cica ar interactiona cu traiectoria terestra o data la 3600 de ani si de-a lungul timpului a coincis cu potopul lui Noe sau cu fuga din Egipt a evreilor (atunci cand s-a despirat Marea Rosie in doua). O pitica rosie nu e totusi chiar asa de pitica, doar e o stea nenascuta, adica greutatea ei nu i-a furnizat energia necesara pentru ca in nucleu sa se ajunga la temperatura necesara pentru transformarea hidrogenului in heliu. O pitica rosie este cel putin la fel de mare ca Jupiter. Or eu ma indoiesc ca trecerea unui astfel de obiect de asemenea dimensiuni pe langa Terra ar produce doar cataclismele descrise in potop sau mai stiu eu ce.

Ma intreb de ce totusi atat de multi cred. Voi ce mai stiti despre asta? 

Adi

Graethel, bine ai venit pe forumul nostru. Multi cred pentru ca nu au cunostinte de stiinta de baza si nu au discernamant critic. Este sistemul educatiei din Romania, complet decazut. Aceasta incercam noi la StiintaAzi.ro, sa informam corect, sa educam niste baze despre stiinta si sa antrenam spiritul critic al cititorilor nostri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Am citit articolul de pe stiintaazi despre anul 2012 si am decis sa ma exprim aici.

In legatura cu fratele (sau sora) geaman(a) al Soarelui, vreau sa spun ca, DACA acesta exista, cei doi astri nu sunt chiar gemeni. Soarele este o stea mijlocie iar Nemesis ar fi o pitica rosie sau maro. Ipoteza sustine ca Nemesis se afla la o distanta de 50 000-100 000 A.U. fata de Soare (adica aproximativ 1-2 ani-lumina). De la o asemenea distanta, pitica rosie nu ar putea provoca in mod direct dezastre pe Terra. Oricat de "eliptica" ar fi orbita ei, nu va ajunge atat de aproape de noi incat sa ne distruga. Aceasta ipoteza afirma insa ca orbita lui Nemesis (numita si "Steaua mortii" sau "Ciocanul lui Lucifer") strabate in mod periodic Norul Oort (o ipotetica nebuloasa stelara care inconjoara Sistemul Solar), provocand perturbatii ale acestuia. Cu aceasta ocazie, numeroase corpuri ceresti (comete, asteroizi) sunt dislocate din cadrul Norului Oort si se indreapta spre interiorul Sistemului Solar, provocand adevarate catastrofe cosmice. Totusi, periodicitatea acestor evenimente ar fi de cca 26 milioane de ani si ar corespunde cu extinctiile in masa (12 la numar) din ultimii 250 milioane de ani.
Cum ultimul eveniment de acest gen se presupune ca a avut loc acum 5 milioane de ani, e putin probabil ca urmatorul sa aiba loc in 2012. Dar, mai e si Peak Oil ???.

AnaDeloreanu

Buna! am citit toate argumentarile voastre in legatura cu sfarsitul lumii din 2012.Nu stiu ce sa mai cred..Adi te rog cand ai timp sa te uiti aici : http://info.po9t.com/content/o-scrisoare-de-la-un-politician-norvegian si sa`mi spui ce parere ai despre asta.Daca nu e adevarat de ce au scos atatea zvonuri sa intre lumea in panica? adevarul e ca se intampla multe lucruri ciudate in lume..si cea mai ciudata mi se pare "criza economica" de care sunt aproape sigura ca a fost provocata. Iti multumesc!

HarapAlb

Citat din: AnaDeloreanu din Mai 02, 2009, 11:29:24 PM
Buna! am citit toate argumentarile voastre in legatura cu sfarsitul lumii din 2012.Nu stiu ce sa mai cred..
Adi te rog cand ai timp sa te uiti aici : http://info.po9t.com/content/o-scrisoare-de-la-un-politician-norvegian si sa`mi spui ce parere ai despre asta.Daca nu e adevarat de ce au scos atatea zvonuri sa intre lumea in panica?
Repede, parjoliti campurile si otraviti fantanile. ::)
Pentru mai multe informatii scrisoarea aceea ne indruma catre niste site-uri unde suntem invitati sa cumparam niste carti si dvd-uri  ;D

Citat
adevarul e ca se intampla multe lucruri ciudate in lume...
Aici iti dau dreptate, de exemplu: "Berlusconi se crede Iisus şi Napoleon", "Extratereştrii, salvatorii Pământului", "Un <craniu de extraterestru>, descoperit pe Marte", "Disperare la paranghelia PSD de 1 Mai: La romani le e foame, ba! Da-ne de mancare, Vanghelie!" ...  ;D

Ana, urmaresti cumva un post de televiziune numit OTV ?

AnaDeloreanu

nuuu :)) chiar nu suport acel post...numai k am auzit multe lucruri ciudate care daca stai sa te gandesti si sa le pui cap la cap se leaga. Oricum americanii,rusi si alte state puternice ne ascund multe...de asta incep sa cred toate aberatiile :)) am vazut diferite reportaje pe discovery in care se vorbea despre americani si secretele lor. In sfarsitul lumii in 2012 nu cred..dar cred in existenta anumitor baze secrete, despre care se vorbea si in scrisoarea de pe linkul de mai sus.

Luis

Mie scrisoarea aia imi suna ca un scenariu din filmul Deep Impact, daca l-ati vazut.

Adi

Alexandra, am citit rapid prima scrisoare. In primul rand, sfarsitul lumii nu vine in 2012. In al doilea rand, lumea va trece printr-o transformare brusca (si multi vor suferi si vor muri la propriu) in urmatorii ani de zile (cu maxim prin 2012) datorita ajungerii la maximul productiei de petrol (Peak Oil). De asemenea, cu lansarea de tot mai multe plante modificate genetic pe piata, exista riscul ca acestea sa contamineze natura. De asemenea, poluarea si schimbarea climatica duce la riscul disparitiei unor specii de plante. Ca sa nu mai vorbim de un posibil accident nuclear. De aceea omenirea strange seminte di toate plantele de pe Pamant intr-o mina din Norvegia. Sa fie in siguranta in caz ca ni se intampla ceva. Dar nu are legatura cu sfarsitul lumii din 2012.

Criza economica desigur ca nu a venit din senin. Dar atentie, nu este cum ca trebuia ca si criza sa nu fie si unii au creat-o artificial. Dimpotriva, criza trebuia sa vina de mult, dar in mod artificial a fost evitata. Acum ca ne apropiem de peak oil si economia mondiala va cadea in cativa ani complet (inclusiv cu moartea multora de foame si cu rascoale sociale peste tot) nu mai era motiv sa o prelungeasca artificial. Cam asta am inteles eu din ce am studiat.

Planeta X nu exista. Nibiru nu exista. Dar peak oil a avut deja loc. Si va fi greu chiar prin 2012 poate, iar lumea va crede ca de vina e Nibiru, iar nu dependenta noastra de petrol.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Adi, in legatura cu peak oil s-ar putea sa ai dreptate, din pacate. Si chiar daca nu va veni sfarsitul lumii (in sensul disparitiei speciei umane de pe Terra), probabil va fi sfarsitul actualei civilizatii umane. Poate supravietuitorii vor putea construi alta, mai "performanta".
Dar, in privinta inexistentei unei planete de dimensiuni mari dincolo de orbita lui Neptun (planeta X sau Nibiru), eu nu sunt asa de sigur. Din cate am inteles eu de pe wikipedia, posibila existenta a unei astfel de planete nu s-a dedus  din anumite anomalii ale orbitei lui Neptun (asta a fost valabil in cazul lui Pluto daca nu ma-nsel), ci ca urmare a descoperirii unor obiecte trans-neptunice (unul a fost numit Sedna) aflate dincolo de centura Kuiper, care au orbite extrem de alungite, fapt ce sugereaza existenta unei planete care ar putea avea o dimensiune cuprinsa intre cea a Pamantului si a lui Jupiter, in functie de distanta la care s-ar afla. Exista niste programe care au ca obiectiv (printre altele) si aflarea adevarului despre aceasta planeta, insa nu am auzit sa se fi gasit vreun raspuns.

Dar, in orice caz, chiar daca exista, nu cred ca Nibiru va aduce sfarsitul lumii in 2012 pentru ca e prea departe.

Adi

Depinde ce intelegi prin Nibiru sau X. Daca intelegi ca fiind o planeta in sistemul nostru solar la distanta mare de Soare, atunci poate ca exista, dar inca nu a fost descoperita. Dar daca exista, asa cum zici si tu, nu se va ciocni cu Pamantul si deci nu va putea produce sfarsitul Pamantului, nici in 2012 si nicicand. Eu ma refeream la planeta Nibiru care ar calatori asa haotic prin sistemul solar pana ar ciocni Pamantul. Deci depinde cum o definesti ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

iedidia

Nicaieri in calendarul mayas nu este mentionat anul 2012, Decembrie. Sfarsitul lumii, sau cel putin a uneia dintre epocile numarate de ei, ar surveni la o data apropiata, calculata gresit drept 2012.

Adi

#27
Citat din: iedidia din Iunie 25, 2009, 05:10:58 PM
Nicaieri in calendarul mayas nu este mentionat anul 2012, Decembrie. Sfarsitul lumii, sau cel putin a uneia dintre epocile numarate de ei, ar surveni la o data apropiata, calculata gresit drept 2012.

Hmm, din cate inteleg eu mayasii au dezvoltat calendarul lor si apoi s-au plictisit sa mai scrie la el dupa 1000 de ani mai mult decat epoca in care traiau ei si l-au oprit. L-au oprit la soltitiul de iarna 2012. Asta nu inseamna ca vine sfarsitul lumii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro