Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viitorul vostru

Creat de ibagus, Februarie 04, 2009, 01:40:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

Am o intrebare, voi unde va visati peste 10-20 de ani? Eu unul ma vad in spatiu :d ;D in domeniul cercetarii  ;)

Adi

Buna intrebare. Eu ma visez facand cercetare si predand fizica (ori la facultate, ori la liceu, ori la nivel de popularizare). Totodata, poate voi gestiona proiecte de educatie si stiinta la nivel european sau roman.

Relativ la colonizarea spatiului si tu ca doresti sa faci parte din acest proces, ce varsta ai tu si ca masuri concrete ai luat sau planuiesti ca sa poti fi unul din acei cosmonauti care merge pe Luna in 2020? Nu uita ca aceia nu vor face cercetare, ci vor fi doar cosmonauti. Cel mult vor apasa pe niste butoane si vor muta niste eprubete. Dar cercetarea o fac cercetatorii care au conceput experimentele ce vor fi duse pe ISS sau pe Luna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Am 16 ani si sincer sunt cam confuz nush exact in e parte sa plec profa de chimie zice ca ar trebui sa urmez asta , dar pe mine ma bate gandu sa fiu arheolog ,de cand eram mic, si in nush ce fel as vrea sa ajung pe Luna . Cred k am si eu visele mele nu vreau ca peste numele meu sa se asterne istoria fara macar a face ceva pentru omenire

Adi

La multi ani, ibagus. E bine ca te intrebi ce vrei sa fii. E drept ca esti confuz, dar e firesc sa fii asa. Ca doar acum acumulezi informatii pe care sa iti iei decizia. Credeam ca esti decis ca vrei sa fii primul astronom care merge pe Luna iar. Cand colo, tu ai vrea ori sa fii in Japonia, ori in vest, ori pe Luna, ori sa faci arheologie, ori sa lucrezi ca om de stiinta. Sunt multe optiuni, toate frumoasa, asa ca continua sa citesti si sa inveti stiinta si sa te intrebi despre Univers, nu trebuie sa alegi a acum o materie, invata de toate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro