Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Unde electro-magnetice

Creat de RaduH, Februarie 10, 2012, 08:34:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 16, 2012, 07:24:49 PM
Ce ma intereseaza cu adevarat la undele acestea este sa inteleg cit mai clar cam cum le emite o eventuala  antena.
Iti recomand sa studiezi fenomenul de inductie electro-magnetica. Chiar si manualele de fizica de liceu sunt un bun inceput, nu e nevoie sa imprimi sute de pagini de pe internet.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#16
Pai de la nivelul asta ar parea ca nici condensatorul sferic nici bobina toroidala nu pot emite in exterior. De fapt cam dedus din faptul ca nu apare camp magnetic in exteriorul unui cablu coaxial. Chiar am una as zice de nivel mai inalt decat nivelul celor pe care le aveam la vremea mea. Din pacate chiar numai atata am. Din astea mai noi de unde sa fac rost ?
Nu cred ca e suficient chair numai cum se propaga undele in lungul conductorilor la transportul energiei zice si ceva cam vag despre dipol.
CitatIti recomand sa studiezi fenomenul de inductie electro-magnetica. Chiar si manualele de fizica de liceu sunt un bun inceput,
Pai chiar numai ca oscilatia magnetica magnetica genereaza camp electric zice. Invers nu prea se zice la nivelul asta. Adica si oscilatia electrica genereaza camp magnetic.
Da intradevar nu stiu cum zice in din astea noi.

AlexandruLazar

Citat din: RaduH din Februarie 16, 2012, 07:54:53 PM
Pai de la nivelul asta ar parea ca nici condensatorul sferic nici bobina toroidala nu pot emite in exterior.

Problema dacă ceva emite sau nu unde electromagnetice trebuie să ți-o pui într-un regim variabil. În regim static (ai sarcină pe una din armăturile condensatorului, dar nu variază), nu se emit niciun fel de unde electromagnetice, în nicio direcție. Poți să ai fără probleme câmp electric (static) fără unde electromagnetice. Poți să ai simultan câmpuri electrice și câmpuri magnetice statice, și tot nu se cheamă că ai o undă electromagnetică, câtă vreme nu apare niciun fel de propagare.

Citat din: RaduH din Februarie 16, 2012, 07:54:53 PM
Pai chiar numai ca oscilatia magnetica magnetica genereaza camp electric zice. Invers nu prea se zice la nivelul asta. Adica si oscilatia electrica genereaza camp magnetic.

Nu mai țin minte dacă se face vreo formă particulară sau mai simplă a ei, dar relația între felul cum un câmp electric variabil generează un câmp magnetic e descris de legea circuitului magnetic. S-ar putea să nu se facă în liceu pentru că, din motive istorice, târăște după ea niște probleme mai delicate.

Citat din: Electron din Februarie 16, 2012, 07:37:30 PM
Citat din: RaduH din Februarie 16, 2012, 07:24:49 PM
Ce ma intereseaza cu adevarat la undele acestea este sa inteleg cit mai clar cam cum le emite o eventuala  antena.
Iti recomand sa studiezi fenomenul de inductie electro-magnetica. Chiar si manualele de fizica de liceu sunt un bun inceput, nu e nevoie sa imprimi sute de pagini de pe internet.

e-

Eh, dacă e link-ul pe care l-am dat aici mai demult, nu-s chiar sute, e prima parte a cursului de teoria câmpului electromagnetic a prof. Hănțilă, cu care am făcut materia asta în facultate. E un curs excelent pentru început, mai ales că e foarte concis.

RaduH

Nu aici pe alt topic si promit ca voi reusi cumva sa-l si studiez.