Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intensitatea campului electric

Creat de noobakaflo, Februarie 17, 2011, 05:55:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

noobakaflo

Doua corpuri punctiforme sunt electrizare astfel,in raport cu un sistem de axe rectangulare: [tex] Q_1=Q_2=Q [/tex] si pozitionate astfel,in raport cu un sistem de axe rectangulare: [tex] Q_1 [/tex] se afla in punctul A de coordonate (a,0) , iar [tex] Q_2 [/tex] in punctul B de coordonate (-a,0) .  Sa se calculeze intensitatea campului electric in punctul C de coordonate  (0,a) ;

Am facut desenu',stiu formula pentru intensitatea unui camp electric  [tex]\left (\vec E=\frac {\vec F}{q} \right) [/tex] , am vazut ca se formeaza un triunghi ABC echilateral acolo,dar pur si simplu nu imi dau seama cum se face...
As fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta ! :'(

tavy

În primul rând vezi că triunghiul nu este echilateral. Latura AB are lungimea [tex]2a[/tex] iar celelalte au lungimea [tex]sqrt{2}a[/tex].
Poate e mai bine să privești problema cu două triunghiuri dreptunghice isoscele COA și COB. cu latura CO comună.
Vezi că ce vrei tu să calculezi este un vector care este suma a altor doi vectori. Poate dacă descompui vectorii pe cele două axe ...

noobakaflo

Citat din: tavy din Februarie 17, 2011, 06:15:49 PM
În primul rând vezi că triunghiul nu este echilateral. Latura AB are lungimea [tex]2a[/tex] iar celelalte au lungimea [tex]sqrt{2}a[/tex].
Poate e mai bine să privești problema cu două triunghiuri dreptunghice isoscele COA și COB. cu latura CO comună.
Vezi că ce vrei tu să calculezi este un vector care este suma a altor doi vectori. Poate dacă descompui vectorii pe cele două axe ...
Da,m-am grabit,asa e.. ;D  Triunghiul NU este echilateral..Cum sa descompun vectorii pe cele doua axe?

b12mihai

Citat din: noobakaflo din Februarie 17, 2011, 06:42:14 PM
Da,m-am grabit,asa e.. ;D  Triunghiul NU este echilateral..Cum sa descompun vectorii pe cele doua axe?

De invatat pe viitor. Ai un vector in plan, sa ii zicem [tex]\vec{v}[/tex]. El formeaza un unghi cu axa Ox, sa ii zicem [tex]\alpha[/tex]. Stii sa proiectezi vectorul pe axele Ox si Oy? Ca si cum ai proiecta un segment pe o dreapta, numai ca aici ai doua drepte. La un moment dat vei obtine un triunghi dreptunghic. Ce poti spune despre componentele pe Ox, Oy ale vectorului nostru [tex]\vec{v}[/tex] ? Gandeste-te ca descompunerea e operatia inversa compunerii si ca paralelogramul tau e de fapt dreptunghi (axele Ox, Oy parca-s perpendiculare, nu?) -- http://lmgtfy.com/?q=descompunerea+unui+vector+pe+axe (vezi anexa_ii, al doilea link, daca nu ai inteles nimic din ce am spus in acest post).
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

noobakaflo

#4
Am folosit regula paralelogramului, [tex] R^2 = a^2 + b^2 + 2abcos\alpha[/tex] ,si am ajuns ..ca  [tex] \vec F [/tex]  = 2 .... E bine ... ?  :-\ Sau daca nu cer prea mult si chiar aveti putin timp liber..m-ati ajuta foarte mult spunandu-mi cat trebuie sa dea pt. punctul a ( si incerc eu sa ajung la rezultat,nu are raspunsuri d-alea cartea )..