Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema de fizica - gravitatie.

Creat de florin_try, Aprilie 23, 2010, 04:26:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

#30
Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
OK,  m-am mai lamurit - si asta datorita unui post anterior al lui Mihnea destul de detaliat.

Da, Mihnea a explicat foarte bine si prima si a doua oara.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Insa ceva tot imi scapa. Probabil e legat de o intelegere partiala a principiului echivalentei.

Da, asta iti scapa. Iar dupa ce vei intelege asta, vei intelege o lege mare din fizica. Si esti foarte aproape de a intelege.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Iata ce spune principiul echivalentei (din wikipedia)
"
    "we [...] assume the complete physical equivalence of a gravitational field and a corresponding acceleration of the reference system." (Einstein 1907).

That is, being at rest on the surface of the Earth is equivalent to being inside a spaceship (far from any sources of gravity) that is being accelerated by its engines.
"

E corect cum e formulat. Acum e important sa intelegi cum trebuie.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Deci fiind pe suprafata unei planete de 188 g este acelasi lucru ca a fi intr-o nava cosmica accelerat la 188 g undeva in spatiu departe de orice cimp gravitational .

Da, numai cu precizarea  urmatoarea: a fi in repaus la suprafata unei planete cu 188 g este echivalent cu a fi in repaus pe podeaua unei nave ce accelereaza cu 188 g. Cu alte cuvinte, in ambele cazuri apesi pe o podea cu 188 g.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Este asadar corect sa spun ca ce se va intimpla cu organismul unei persoane pe suprafata unei planete la gravitatie de 188 g este ecelasi lucru cu ce se va intimpla cu acea persoana intr-o nava cosmica accelerata la 188 g daca acceleratia navei e produsa de propriile motoare si in absenta de orice cimp gravitational? ? 

Da.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
As putea distinge 2 cazuri: (a) acceleratia de 188 g e "generata" de un cimp gravitaional extern iar motoarele navei sunt la zero (ca sa se mentina 188g).
(b) acceleratia de 188 g este generata exclusiv de motoarele navei si nava e departe de orice cimp gravitaional.

Da, cele doua cazuri sunt cele posibile si ele sunt echivalente pentru un observator aflat in interiorul nave, fara ferestre fara nici o comunicare cu exteriorul. Orice experimente fizice ar face in interiorul navei, de orice  natura ar fi ele, nu si-ar putea da seama in ce caz se afla el: in a sau in b.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Deci cazurile (a) si (b) mai sus produc efecte diferite asupra pilotilor, desi acceleratia e aceeasi?   De fapt e distinctia intre cele 2 cazuri artificiala?

Tocmai ca sunt echivalente! Produc absolut aceleasi efecte asupra pilotilor care sunt in repaus relativ la nava! Distinctia e relativa la ce sistem de referinta ai. Cele doua sisteme de referinta sunt echivalente.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Am pus cu bold departe de orice cimp gravitational caci am senzatia ca de aici pleca confuzia.

Acum este mai clar? Daca da, atunci este clar si problema cu caderea libera? Nu e chiar cazul de mai sus, dar odata inteles cel de mai su, atunci intelegi si cazul de mai jos ... Diferenta in cadere libera este ca omul nu mai apasa pe podea, caci omul si podeaua cad cu aceeasi acceleratie si atunci simte imponderabilitate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
Este asadar corect sa spun ca ce se va intimpla cu organismul unei persoane pe suprafata unei planete la gravitatie de 188 g este ecelasi lucru cu ce se va intimpla cu acea persoana intr-o nava cosmica accelerata la 188 g daca acceleratia navei e produsa de propriile motoare si in absenta de orice cimp gravitational? ? 
Da, e corect.

Citat din: florin_try din Aprilie 25, 2010, 09:59:32 PM
As putea distinge 2 cazuri: (a) acceleratia de 188 g e "generata" de un cimp gravitaional extern iar motoarele navei sunt la zero (ca sa se mentina 188g).
(b) acceleratia de 188 g este generata exclusiv de motoarele navei si nava e departe de orice cimp gravitaional.

Deci cazurile (a) si (b) mai sus produc efecte diferite asupra pilotilor, desi acceleratia e aceeasi?
Cazul (a) e neclar. In cazul (a), nava e in repaus fata de planeta (sau orice alt corp) care produce campul gravitational sau e in cadere libera fata de acea planeta?
Daca e in repaus, atunci cazurile (a) si (b) sunt echivalente.
Daca e in cadere libera, atunci cazurile (a) si (b) produc efecte diferite: in cazul (a), calatorul se simte imponderabil si pluteste liber prin nava, pe cand in cazul (b) calatorul e "strivit", apasat puternic de nava (de scaun daca sta intr-un scaun).

Adi

Ah, buna observatie. Eu am presupus ca zice ca nava e in repaus la sol pe acea planeta si atunci pilotii simt aceleasi lucruri. Tu ai comentat si cazul 2 din cazul a.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Deci acum e clar ca Luna e in cadere libera fata de Pamant?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


Citat
Daca e in cadere libera, atunci cazurile (a) si (b) produc efecte diferite: in cazul (a), calatorul se simte imponderabil si pluteste liber prin nava, pe cand in cazul (b) calatorul e "strivit", apasat puternic de nava (de scaun daca sta intr-un scaun).

Deci confuzia mea era legata de faptul ca nu faceam distinctie intre cazurile (a) si (b) in sensul mentionat de Mihnea (mai sus).
Probabil severa .... imi trebuie ceva timp sa digerez asta...