Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de mecanica cu alunecarea unui corp pe o pana

Creat de b12mihai, Ianuarie 24, 2010, 03:40:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Foarte bun comentariul despre cifre semnificative. Nu se pune accentul pe ele in liceu, dar sunt foarte importante de inteles si sunt sigur ca Gothik chiar vrea sa le inteleaga.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Aha...Problema mea e in felul urmator, la acest moment:

- la examenul de bacalaureat iti precizeaza undeva clar...se ia g = 10 m/s^2 sau 9,8 m/s^2
- la examenul de admitere la facultate (in cazul meu Politehnica) sunt teste grila si tu trebuie sa alegi doar raspunsul corect...in cartile cu teste grila nu am vazut sa fie precizat undeva cat se ia g  ???

Dar cred ca cel mai riguros mod posibil este sa iau anumite valori pentru g, care variaza, asa cum spuneai si sa fac un tabel: daca fenomenul are loc la pol - acceleratia e atat, daca fenomenul are loc la ecuator - acceleratia e atat, daca rotunjim - acceleratia e atat, daca se intampla pe Luna (parca pe luna g era 9,69 m/s^2 sau asa ceva, oricum mai mic decat pe Pamant) si tot asa...sa vezi cum variaza...Apoi faci media si constati eroarea, nu?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Citat din: gothik12 din Ianuarie 30, 2010, 12:10:00 PM
daca se intampla pe Luna (parca pe luna g era 9,69 m/s^2 sau asa ceva, oricum mai mic decat pe Pamant)
Pe Luna acceleratia gravitationala e de aproximativ 6 ori mai mica decat pe Pamant. Conform wiki este de  1.63 m/s2.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: gothik12 din Ianuarie 30, 2010, 12:10:00 PM
Aha...Problema mea e in felul urmator, la acest moment:

- la examenul de bacalaureat iti precizeaza undeva clar...se ia g = 10 m/s^2 sau 9,8 m/s^2
- la examenul de admitere la facultate (in cazul meu Politehnica) sunt teste grila si tu trebuie sa alegi doar raspunsul corect...in cartile cu teste grila nu am vazut sa fie precizat undeva cat se ia g  ???

Dar cred ca cel mai riguros mod posibil este sa iau anumite valori pentru g, care variaza, asa cum spuneai si sa fac un tabel: daca fenomenul are loc la pol - acceleratia e atat, daca fenomenul are loc la ecuator - acceleratia e atat, daca rotunjim - acceleratia e atat, daca se intampla pe Luna (parca pe luna g era 9,69 m/s^2 sau asa ceva, oricum mai mic decat pe Pamant) si tot asa...sa vezi cum variaza...Apoi faci media si constati eroarea, nu?


Nu orice medie are o semnificatie fizica.
In cazul de fata, de ce ai face media intre valorile lui g pe pamant si pe luna?

Parerea mea e ca poate acorzi prea multa importanta valorilor numerice (sau mai exact, preciziei acestora sau numarului de zecimale) in cazul unor probleme pur didactice.
Mai degraba ar fi interesant de retinut ca g pe Luna e cam de 6 ori mai mic decat pe Pamant decat sa incerci sa memorezi valoarea exacta. Sau macar ca e semnificativ mai mica.  Asa ti-ai da seama ca 9.69 m/s^2 nu prea poate fi valoarea reala... Chiar fara sa stii ca e un factor de 6, crezi ca o diferenta asa mica (9.8 pe Pamant  versus 9.7 pe Luna - cam 1% diferenta) ar explica salturile lungi si caderea lenta observata pe Luna?




b12mihai

Corect, aveti dreptate. Am fost cam "tamp" :-[.

Am retinut, in cazul de fata nu  erau importante cifrele, dar intrebam si eu, din curiozitate, mai mult.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

mircea_p

Nu voiam sa zic ca cifrele nu sant importante (e vorba de fapt de valorile numerice ale marimilor fizice).
Aceste valori iti dau un simt al lumii inconjuratoare si iti permit sa faci estimari rezonabile.
Cred ca un bun fizician (printre altele) trebuie sa stie sa faca estimari si aproximatii rezonabile.
Numele de "stiinta exacta" atasat fizicii e cumva inselator.  E mai degraba o stiinta care a produs o buna aproximatie.
Ideea de "exact" este intarita probabil si de problemele de scoala unde totul pare foarte "exact" si se uita ca majoritatea formulelor sant doar aproximatii valabile in anumite situatii (uneori foarte bune aproximatii, alteori mai putin). De aici si tendinta de a folosi nenumarate zecimale in valorile numerice.
De exemplu, cand rezolvi o problema cu miscarea proiectilului si introduci valorile numerice, e bine sa-ti amintesti ca probabil ca ai neglijat rezistenta aerului si miscarea de rotatie si poate si alti factori.

Sigur, problema ca nu ne da ca in carte e ceva diferit, aici trebuie sa folosesti valorile folosite de ei. Comentariul meu se refera la intelegerea fizicii, in general.