Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Optică- Problemă reflexie

Creat de Reveuse.Kaari, Septembrie 25, 2010, 09:07:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Reveuse.Kaari

Nu, nu am văzut. Dacă iau un măr şi mă uit la el în oglindă atunci imaginea nu ar fi ca cea a lunii reflectate pe o oglindă sau whatever când observatorul se află la marginea acelei oglinzi sau ce-o fi. Sau cel puţin eu aşa cred.

Electron

Citat din: Reveuse.Kaari din Septembrie 27, 2010, 11:57:20 PM
Dacă iau un măr şi mă uit la el în oglindă atunci imaginea nu ar fi ca cea a lunii reflectate pe o oglindă sau whatever când observatorul se află la marginea acelei oglinzi sau ce-o fi. Sau cel puţin eu aşa cred.
Pe ce se bazeaza aceasta credinta?

e-
Don't believe everything you think.

FlorinBucur

Citat din: mircea_p din Septembrie 27, 2010, 09:59:58 PM
Nu trebuie sin r.
Daca stii unghiul limita poti afla raportul indicilor de refractie.
Scrie legea lui Snell pentru cazul in care unghiul de incidenta este unghiul limita (i=l). Cat este r in cazul asta?
Ar trebui sa fi facut asta in clasa, daca s-a studiat unghiul limita.

daca unghiul i are 45grade sin i = radical din 2/2,nu trebuie sa calculezi mai departe,lasi asa.

mircea_p

Citat din: FlorinBucur din Septembrie 28, 2010, 01:26:38 PM
Citat din: mircea_p din Septembrie 27, 2010, 09:59:58 PM
Nu trebuie sin r.
Daca stii unghiul limita poti afla raportul indicilor de refractie.
Scrie legea lui Snell pentru cazul in care unghiul de incidenta este unghiul limita (i=l). Cat este r in cazul asta?
Ar trebui sa fi facut asta in clasa, daca s-a studiat unghiul limita.

daca unghiul i are 45grade sin i = radical din 2/2,nu trebuie sa calculezi mai departe,lasi asa.
Vrei sa zici ca nu trebuie rezultatul in forma de fractie zecimala (0.71)?
Nu prea are importanta la fizica. Oricum datele problemei sant date in forma zecimala (raportul celor doua sinusuri e 1.28) asa ca nu are nici un rost sa mentii radicalul ca nu se simplifica nimic.

Reveuse.Kaari

Citat din: Electron din Septembrie 28, 2010, 01:12:01 AM
Pe ce se bazeaza aceasta credinta?

e-
Pe nimic. Dar, după cum spuneam, mă gândesc că dacă iau un măr şi mă uit la el în oglindă atunci imaginea nu ar fi ca cea a lunii reflectate pe o oglindă sau whatever când observatorul se află la marginea acelei oglinzi sau ce-o fi. E ca şi cum eu aş ţine luna de-asupra lacului şi m-aş uita la reflexie. Nu ar fi la fel ca şi când eu m-aş uita la reflexie acesteia de pe marginea lacului .

Electron

Citat din: Reveuse.Kaari din Septembrie 28, 2010, 07:47:56 PM
E ca şi cum eu aş ţine luna de-asupra lacului şi m-aş uita la reflexie. Nu ar fi la fel ca şi când eu m-aş uita la reflexie acesteia de pe marginea lacului .
Mi-e teama ca s-a iscat o neintelegere legat de "marginea lacului". Nu ma refer sa stai cu ochii lipiti de lac, ci la cazul natural in care, cel care priveste imaginea Lunii in lac e cu picioarele aproape de lac, deci se uita de la o anumita inaltime la imagine.

In alta ordine de idei, nu e nevoie sa tii luna deasupra lacului, ea oricum sta acolo. E vorba de cazul cel mai obisnuit, in care avem o sursa de lumina sferica - Luna (ea desi reflecta lumina Soarelui, e sursa de lumina in problema asta) si o privim intr-o suprafata reflectatoare (suprafata apei marii/lacului).

Chiar asa de greu e de decis (macar teoretic) ce forma are imaginea Lunii intr-o oglinda plana?

e-
Don't believe everything you think.

Reveuse.Kaari

#21
În primul rând îmi cer scuze că nu am mai intrat de atât de mult timp, dar şcoala îmi ocupă mult timp. Apoi, nu prea ai înţeles care era ideea mea, probabil nu m-am exprimat prea clar. Poate voi reveni mai târziu cu explicaţi mai clare pentru a-mi susţine punctul de vedere, poate şi cu un desen, căci ar fi mai simplu. Dar dacă teoretic ar fi cum zici tu, luna ar avea forma unui disc. Oricum înţelesesem cam cum stă treaba de când ai pus întrebarea cu lacul care nu se mişca deloc. Şi în plus am discutat problema la oră. Merci pt ajutor:). A, şi scuze că te tutuiesc, dar mă simt cam ciudat să vorbesc cu "dumneavoastră" pe net şi nici nu îţi ştiu vârsta (care totuşi bănuiesc că nu poate fi deloc apropiată de a mea datorită cunoştinţelor tale)

Adi

Ne poti tutui, nu trebuie sa iti ceri scuze. Chiar preferam asa. Si oricum suntem destul de tineri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro