Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

intensitatea campului electric

Creat de dyanna0609, Aprilie 10, 2011, 08:05:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dyanna0609

buna. este prima oara cand intru pe acest forum si nu stiu dak am postat unde trebuie. Oricum am o problema la fizica. Pe aceasta imagine de ce s-au luat asa sensurile intensitatilor? Se iau oricum? Se iau dupa vreun criteriu anume? Am citit ceva gen in ext e de la - la + si in int e invers dar nu stiu ce inseamna ext si int. Va rog sa ma ajutati. Multumec anticipat.

Electron

#1
Citat din: dyanna0609 din Aprilie 10, 2011, 08:05:37 PM
[...]  dak [...]
Buna. Esti rugata sa nu folosesti astfel de prescurtari pe acest forum. Incearca sa scrii corect gramatical.

CitatPe aceasta imagine de ce s-au luat asa sensurile intensitatilor? Se iau oricum? Se iau dupa vreun criteriu anume?
Se iau oricum, nu este nici o regula speciala. Doar ca de obicei se iau ca sa fie cat mai convenabile la calcul. Rezultatul final nu depinde insa de sensul ales, deoarece semnul algebric va indica in final daca s-a "ghicit" corect sensul la inceput.

CitatAm citit ceva gen in ext e de la - la + si in int e invers dar nu stiu ce inseamna ext si int.
Unde ai citit asta? Incearca sa dai citatul exact si eventual sa explici contextul frazei.

"ext" poate insemna "exterior" si "int" interior, dar pot insemna si altceva, in functie de context.


e-

EDIT: PS: in acest tip de probleme e vorba de intensitatea curentului electric, nu de intensitatea campului electric, cum ai scris in numele topicului.
Don't believe everything you think.

dyanna0609

Multumesc mult pentru raspuns si pentru corecturi.