Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica - planul inclinat

Creat de badeaiulia, Februarie 27, 2011, 02:02:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

badeaiulia

Citat din: kpatrat din Februarie 27, 2011, 10:04:40 PM
Da, trebuie demonstrat. Nu este clar deoarece tu trebuie sa calculezi rezultanta fortelor de pe OX . Daca forta nu e suficienta, atunci corpul va cobori. Un exemplu concret: un balon cu aer cald; daca forta ce il ridica nu e mai mare decat forta de greutate nu se va ridica sau daca e deja in aer va cobori.
F1 e F din desenul tau si e aproximativ corect reprezentata (trebuie paralela cu ox). In desenul tau nu e corecta descompunerea vectorului G, in sensul ca nu se vede ca suma vectorilor Gn si Gt este egala cu G.
Si inca ceva: normala este egala cu G cand alfa=0. In cazul tau, alfa>0 si din acest motiv decompui G, ca el nu actioneaza numai pe oy, ci si pe ox. De aici si notatile Gn (n de la normala) si Gt(t de la tractiune).


Multumesc frumos. Am inteles ceva din ce mi-ai spus. Explici foarte bine. Dar dupa ce descompun G ce fac mai departe? Nu stiu nici sin nici cos! Stiu catelele, aflu L? Daca aflu L pot afla sinusul si cosinul. Dar... Sunt sigura ca nu este grea problema, dar nu vad, nu reusesc.

kpatrat

Multumesc Mircea pentru corectare. Nu stiam asta. Sunt clasa a 12-a si de cand am inceput sa invat mecanica zic ca Gt e componenta de tractiune a greutatii, chiar si la tabla zic asta, fara sa fi fost corectat vreodata.

Uite cum sa gandesti descompunerea: vezi trinugiul format din punctul din mijloc, varful lui Gn si G ? E un trinughi dreptunghic, cu un unghi alfa, care este egal cu unghiul planului. cosinus = cateta alaturata/ ipotenuza. In cazul tau ce obti?

Ceva asemanator faci si pentru Gt. Daca reprezenti regula parelogramului, se vede usor celalalt unghi alfa.

Daca nu ai manual uite ceva ce te-ar putea ajuta: Click!. Ceea ce te intereseaza e putin trecut de jumatate, dar iti recomand sa arunci o privire peste tot. 

Succes!

badeaiulia

Citat din: kpatrat din Februarie 27, 2011, 10:37:45 PM
Multumesc Mircea pentru corectare. Nu stiam asta. Sunt clasa a 12-a si de cand am inceput sa invat mecanica zic ca Gt e componenta de tractiune a greutatii, chiar si la tabla zic asta, fara sa fi fost corectat vreodata.

Uite cum sa gandesti descompunerea: vezi trinugiul format din punctul din mijloc, varful lui Gn si G ? E un trinughi dreptunghic, cu un unghi alfa, care este egal cu unghiul planului. cosinus = cateta alaturata/ ipotenuza. In cazul tau ce obti?

Ceva asemanator faci si pentru Gt. Daca reprezenti regula parelogramului, se vede usor celalalt unghi alfa.

Daca nu ai manual uite ceva ce te-ar putea ajuta: Click!. Ceea ce te intereseaza e putin trecut de jumatate, dar iti recomand sa arunci o privire peste tot. 

Succes!

dupa ce termin punctul a, cum fac la b?

am vazut ca mi-a dat F=500N. Nu am nicio idee cum s-o fac.

mircea_p

Citat din: kpatrat din Februarie 27, 2011, 10:37:45 PM
Multumesc Mircea pentru corectare. Nu stiam asta. Sunt clasa a 12-a si de cand am inceput sa invat mecanica zic ca Gt e componenta de tractiune a greutatii, chiar si la tabla zic asta, fara sa fi fost corectat vreodata.
Nu-i nimic. Mai tarziu o sa intalnesti si alti vectori descompusi in componente normale si tangentiale.
Componenta tangentiala a fortei nu este forta de tractiune in mod necesar. Poate fi opusa miscarii (cum ar putea fi in problema de fata, daca in cazul a) corpul s-ar misca in sus).

Electron

Citat din: badeaiulia din Februarie 27, 2011, 10:52:37 PM
dupa ce termin punctul a, cum fac la b?
Ai terminat punctul a? Scrie si aici sa vedem cum ai calculat si ce ai obtinut.


e-
Don't believe everything you think.

badeaiulia

Citat din: Electron din Februarie 28, 2011, 11:39:46 AM
Citat din: badeaiulia din Februarie 27, 2011, 10:52:37 PM
dupa ce termin punctul a, cum fac la b?
Ai terminat punctul a? Scrie si aici sa vedem cum ai calculat si ce ai obtinut.


e-


am terminat problema, iar raspunsurile au fost corect. Multumesc de ajutor.