Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema mecanica , M.R.U

Creat de frodhs, Februarie 04, 2010, 02:39:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

frodhs

Salut !
Sunt clasa a-11-a si m-am apucat sa sa fac probleme pentru bac/admitere , din mecanica . Am dat peste cateva probleme de la M.R.U , la care nu ma descurc .

* O salupa care coboara un fluviu in t1=10 min, se reintoarce, mergand impotriva curentului in t2=15 min. In cat timp ar parcurge salupa aceeasi distanta pe o apa statatoare ?
Trebuie sa aflu d . M-am gandit sa folosesc formula d=v*t , dar pentru asta am nevoie de viteza si nu stiu de unde sa o scot . Trebuie sa fac si un desen sau se poate si fara ?

Nu am nevoie de rezolvare , vreau doar cateva indicatii pentru ca nu stiu de unde sa incep .
Multumesc.

Electron

Citat din: frodhs din Februarie 04, 2010, 02:39:19 PM
Salut !
Bine ai venit! :)

Citat* O salupa care coboara un fluviu in t1=10 min, se reintoarce, mergand impotriva curentului in t2=15 min. In cat timp ar parcurge salupa aceeasi distanta pe o apa statatoare ?
Trebuie sa aflu d .
Nu trebuie sa afli pe "d" (daca ai notat cu "d" distanta pe care se deplaseaza salupa). Trebuie sa determini o durata de timp.

CitatM-am gandit sa folosesc formula d=v*t , dar pentru asta am nevoie de viteza si nu stiu de unde sa o scot .
Gandeste-te sa scrii relatiile din care rezulta ce ti se cere, nu ceea ce nu ti se cere.

CitatTrebuie sa fac si un desen sau se poate si fara ?
Depinde de problema. In general e recomandat sa faci un desen. Asa poti fixa notatiile riguros, sa stii si tu si cel care corecteaza ce inseamna notatiile pe care le folosesti. :)


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Considera v_salupta viteza salupei fata de mal fata de rau si v_rau fata de mal. Timpii sunt masurati fata de mal la fel. Si trebuie sa scrii un numar de ecuatii egal cu numarul de necunoscute. Fa cate un desen pentru toate cele trei situatii si pentru fiecare scrie legea d=v*t unde pui valorile corecte pentru d, vt si t. O sa obtii trei ecuatii. De acolo afla acel t anume care ti se cere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Sunt curios daca raspunsul final este t = 12 minute. Mie atat mi-a dat. Tot 3 ecuatii am obtinut (si in alea trebuie sa ai trei necunoscute, ca sa iti iasa sistemul) - folosind metoda lui Adi (abia acum am vazut postul lui)
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

frodhs

Citat din: gothik12 din Februarie 07, 2010, 12:04:54 AM
Sunt curios daca raspunsul final este t = 12 minute. Mie atat mi-a dat. Tot 3 ecuatii am obtinut (si in alea trebuie sa ai trei necunoscute, ca sa iti iasa sistemul) - folosind metoda lui Adi (abia acum am vazut postul lui)

t=12 , mi-a dat si mie .
Nu am mai scris rezolvarea pentru ca nu ma descurc prea bine in LaTex . :)

Adi

Citat din: frodhs din Februarie 14, 2010, 03:58:38 PM
Nu am mai scris rezolvarea pentru ca nu ma descurc prea bine in LaTex . :)

Ce poti face atunci e sa o scrii pe hartie, sa o fotografiezi/scanezi si sa pui imaginea la acest post.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

@frodhs - daca t = 12 minute e si raspunsul lor (adica raspunsul din  cartea de unde e problema) atunci totul e in regula. Latex e foarte usor de invatat, trebuie doar sa exersezi. Mie mi s-a parut infinit mai usor decat equation editor din Word...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

frodhs

Citat din: gothik12 din Februarie 15, 2010, 09:59:34 AM
@frodhs - daca t = 12 minute e si raspunsul lor (adica raspunsul din  cartea de unde e problema) atunci totul e in regula. Latex e foarte usor de invatat, trebuie doar sa exersezi. Mie mi s-a parut infinit mai usor decat equation editor din Word...

Nu am raspunsuri la problema .
Te cred ca este usor de utilizat , dar nu prea am avut timp sa exersez . :)