Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare...

Creat de bbb, Octombrie 12, 2009, 11:34:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

De fapt, viteza pe orizontala e zero pe tot timpul miscarii, daca o arunci chiar pe verticala. Si daca lovesti mingea pe orizontala viteza verticala nu prea conteaza.
Asa ca nu e un caz chiar neobisnuit. Cand se serveste mingea, cam asa se procedeaza. 

Dar dupa cum a mentionat Adi, cred ca viteza rachetei fata de sol e destul de mica comparata cu viteza mingii asa ca nu prea conteaza.

Adi

Inca un punct bun de vedere ridicat de tine! Daca vrei sa studiezi componenta orizontala a vitezei, nici nu trebuie sa te stradui sa lovesti la momentul potrivit, ci doar sa o lovesti pe orizontala. Bine, in practica trebuie sa o lovesti exact cand mingea ajunge la inaltimea centrului rachetei, caci pentru tine ca om e greu sa o misti altcumva decat orizontal si la o anumita inaltime ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Multumesc de raspunsuri. Am inteles acum cu ce se mananca mingea aia!
Mersi!!!

valangjed

Da!Corect!Am jucat si eu tenis si ,de obicei , trebuie sa lovesti mingea inainte de a ajunge la viteza zero.Cand lovesti ,mingea aceasta are ,totusi , o viteza pe care racheta o reduce (numai pentru o fractiune de secunda) la zero.E (un pic) precum in paradoxul " broastei testoase si  al iepurelui" .Nu credeti?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.