Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema-Nucleul atomului

Creat de Victor, Aprilie 04, 2011, 10:00:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Victor

O particula  alfa cu energia cinetica de 3*10^(-13) J se apropie de un nucleu de argint (Z=47) , aflat in repaus. Determinati distanta minima la care se poate apropia de centrul nucleului aceasta particula.

Va rog ceva sugestii macar...
Stiu ca raspunsul trebuie sa fie 7,49*10^(-14) m.

Electron

Fa un desen pentru a vizualiza ce se intampla, mai ales pentru a intelege de ce apropierea lor pana la distanta 0 nu e posibila.

e-
Don't believe everything you think.

Victor

#2
Electron, nici idee n-am cum sa fac desenul. Asa ii scris in conditie - de aflat distanta minima de apropiere...

Electron

Hmmm, dar problema ai inteles-o? Stii ce inseamna "particula alfa" si "nucleu de argint" ? Stii ce proprietati au acestea?

e-
Don't believe everything you think.

Victor

#4
Stiu densitatea argintului=10500kg/m cubi
particula alfa a avut loc in cadrul experimentului lui Rutherford

Ma gindeam ca as putea afla ceva stiind energia cinetica, care e egala cu masa in produs cu patratul vitezei raportat la 2

Electron

Citat din: Victor din Aprilie 04, 2011, 10:41:47 PM
Stiu densitatea argintului=10500kg/m cubi
Densitatea argintului e complet irelevanta la nivelul atomilor si nucleelor, deci poti sa o lasi deoparte.
Ce proprietati ale nucleului de argint cunosti?

Citatparticula alfa a avut loc in cadrul experimentului lui Rutherford
E incorect sa spui ca o anumita particula "a avut loc" in cadrul unui experiment. (Poate nu esti foarte familiarizat cu limba romana, dar fa un efort sa te exprimi cat mai clar).

Ce este de fapt o "particula alfa"? Ce proprietati are?

CitatMa gindeam ca as putea afla ceva stiind energia cinetica, care e egala cu masa in produs cu patratul vitezei raportat la 2
Desigur, poti afla "ceva", dar pana nu intelegi problema si ce ai efectiv de facut, aceste incercari orbesti nu vor duce la nimic relevant.

e-
Don't believe everything you think.

Victor

Daca densitatea argintului n-are aici importanta, putem aplica densitatea ncleului=2*10^17 kg/m cubi.
inteleg ca vrei sa ma aduci la aceia de a intelege problema...dar nu prea stiu de unde sa incep, de ce sa ma anin pt a incepe rezolvarea

Electron

Citat din: Victor din Aprilie 04, 2011, 10:53:59 PM
Daca densitatea argintului n-are aici importanta, putem aplica densitatea ncleului=2*10^17 kg/m cubi.
Cui vrei sa-i aplici aceasta densitate? (nota: intrebare retorica)

Citatinteleg ca vrei sa ma aduci la aceia de a intelege problema...dar nu prea stiu de unde sa incep, de ce sa ma anin pt a incepe rezolvarea
Incepe prin a cauta prin manualul de fizica raspunsurile la intrebarile mele din mesajul anterior. Pana nu stii despre ce e vorba in problema, nu are rost sa incerci sa o rezolvi orbeste.

e-
Don't believe everything you think.

Victor

Masa particulei alfa este de 6.644656×10^(-27) kg
Sarcina electrică a unei particule alfa este de +2e, unde e este sarcina electronului, e=1.6x10^(-19)C

dar despre proprietati ale nucleului de argint, nustiu...

mircea_p

Incearca sa raspunzi la unele intrebari:
- Care este numarul atomic (Z) al argintului?
- Cati protoni in nucleul de argint?
- Care este sarcina electrica a nucleului?

Sarcina electrica este proprietatea relevanta aici.

florin_try


Electron

Citat din: Victor din Aprilie 04, 2011, 11:04:57 PM
Masa particulei alfa este de 6.644656×10^(-27) kg
Sarcina electrică a unei particule alfa este de +2e, unde e este sarcina electronului, e=1.6x10^(-19)C
Ok, particula alfa este de fapt nucleul de heliu.

Citatdar despre proprietati ale nucleului de argint, nustiu...
Fiind nucleu, si stiind numarul Z (din enuntul problemei), poti sa determini si sarcina electrica a acestuia.

Acum, dat fiind ca e vorba de doua obiecte incarcate cu sarcini de acelasi fel, ce se intampla in timp ce se apropie una de alta?


e-
Don't believe everything you think.

Victor

aaaa gata clar, ms Electron m-am clarificat singur...ms la toti

Electron

Ok, prezinta-ne si noua ce ti-ai clarificat, sa vedem daca ai inteles corect problema pana la urma.


e-
Don't believe everything you think.