Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energia mecanica potentiala

Creat de badeaiulia, Martie 04, 2011, 11:45:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Am unificat cele doua discutii care se refera la exact aceeasi problema. Rog de acum pe cei care posteaza in aceasta sectiune sa ia la cunostinta regulile forumului. Sunt prevederi clare legate de duplicarea subiectelor. Cu atat mai mult cand e vorba de subiecte active pe prima pagina a aceleiasi sectiuni.

e-
Don't believe everything you think.

alexandru.marius84

Citat din: florin_ din Martie 05, 2011, 05:50:30 PM
Dar nu ii trebuie nici o lege de miscare ca sa rezolve problema. Conservarea energiei e suficient.

Ce e energia potentiala?
Ce tip de energie potentiala are bila initial la inaltimea h? Si care ii este valoarea?
Ce tip de energie potentiala are arcul cind bila cade pe el si il comprima? Care ii este valoarea?

Pe urma conservarea energiei vine din intrebarea: De unde provine energia aia potentiala din arcul comprimat (dupa ce bila a cazut pe el?).

-----

 


In pozitia initiala, energia totala este cea potentiala in camp gravitational: mgh1 (nivel de referinta: platanul resortului nedeformat)
In pozitia finala, energia totala este tot potentiala in camp gravitational -mgx1 la care se adauga energia de deformare a resortului kx12/2. asa e?

Kn1ves


alexandru.marius84

Citat din: Kn1ves din Martie 05, 2011, 08:45:42 PM
Bravo! Te-ai prins.


dar este bine rezolvata problema de domnul profesor?

ca am incercat sa inlocuiesc si nu mi-a dat raspunsul corect, cel din carte.

florin_try

#19
Well, atunci pune tu mina si lucreaza mai multe exercitii de algebra/calculus puna capeti suficienta dexterinate cu ele..


mircea_p

Citat din: alexandru.marius84 din Martie 06, 2011, 02:01:52 PM
Citat din: Kn1ves din Martie 05, 2011, 08:45:42 PM
Bravo! Te-ai prins.


dar este bine rezolvata problema de domnul profesor?

ca am incercat sa inlocuiesc si nu mi-a dat raspunsul corect, cel din carte.

Formula pe care ai dat-o acolo are cel putin o eroare, probabil de copiere. Nu exista x12 in problema si totusi apare in solutie. Poate e x1 la patrat.
Poate ca ar trebui sa rezolvi ecuatia ( aia cu (x1+h1)/(x2+h2)= ....) singur si apoi sa introduci valorile.