Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Spot luminos

Creat de foton01, Noiembrie 01, 2010, 07:09:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Buna seara!
Ce este acela un spot luminos?
Am intalnit aceasta notiune in urmatorul context: " o sursa de lumina se afla la distanta de x cm de lentile. De cealalta parte a lentilei se afla un ecran pe care se obtine o imagine clara a sursei. Se deplaseaza ecranul cu y cm de-a lungul axului optic. Sa se determine diametrul spotului luminos obtinut pe ecran in aceasta pozitie."
Daca se poate o definitie la nivelul clasei a 9-a.
Multumesc mult!

Adi

Hmm, interesanta intrebare. Daca sursa este considerata un punct si lumina monocromatica, atunci imaginea este tot un punct. Daca ai lumina de variate culori, fiecare culoare ajunge in alt punct si atunci se face un spot. Dar nu stiu daca la asta se refera. In general prin spot ma gandesc ca se refera la o zona intreaga. Dar deocamdata rezolva problema cu o singura pozitie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Noiembrie 01, 2010, 07:09:31 PM
Buna seara!
Ce este acela un spot luminos?
Am intalnit aceasta notiune in urmatorul context: " o sursa de lumina se afla la distanta de x cm de lentile. De cealalta parte a lentilei se afla un ecran pe care se obtine o imagine clara a sursei. Se deplaseaza ecranul cu y cm de-a lungul axului optic. Sa se determine diametrul spotului luminos obtinut pe ecran in aceasta pozitie."
Daca se poate o definitie la nivelul clasei a 9-a.
Multumesc mult!
Aici e vorba de o pata luminoasa.
Imaginea sursei punctiforme este in principiu tot un punct, cand ecranul este in pozitia corecta.
Daca ecranul este deplasat imaginea nu mai este bine "focalizata" si devine difuza, adica in loc de un punct luminos devine o pata mai mare de lumina (asta e spotul). Sigur, asta e o idealizare. Chiar si "punctul" initial este tot un spot, dar mult mai mic.

Adi

Ah, asta era, am inteles. Cheia era ca ecranul nu este in locul in care se creeaza imaginea clara, punctiforma.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro