Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema MRU

Creat de its.andrei, Octombrie 18, 2011, 10:27:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

its.andrei

Doua avioane zboara unul spre celalalt cu aceeasi viteza v=576km/h fiecare. Care a fost distanta dintre ele, daca un semnal sonor (care se propaga rectiliniu uniform cu viteza c=340m/s), emis de un avion si reflectat de celalalt, se intoarce dupa un timp T=68?

Am incercat sa fac un grafic insa nu stiu daca(sau cum) viteza avioanelor afecteaza viteza sunetului?

mircea_p

Viteza sunetului fata de aer nu depinde de miscarea sursei.
Intrebarea e un pic ambigua in sensul ca nu specifica care distanta se cere: la momentul emisiei sunetului, al receptiei (sau poate al reflexiei). Dar le poti calcula pe oricare.

MISAT

#2
Problema este ,cred, foarte clara.  Intra-devar viteza semnalului nu depinde de miscarea avioanelor.  
notam viteza sunetului si viteza avioanelor
 distanta dintre avioane initiala (aceasta trebue calculata)
timpul dus si intors respectiv
deci avem deasemeni  mai ai si
egalitatea  Am scris trei expresii in care am trei necunoscute cred ca o sa poti calcula
marimea cautata si anume   Nu uita satransformi
datele in SI
Succes!


Electron

Citat din: MISAT din Octombrie 19, 2011, 11:07:33 PM
deci avem
Cum ai obtinut aceasta relatie? De unde apare factorul 2 pentru v?

e-
Don't believe everything you think.

MISAT

#4
t1 reprezinta timpul in care sunetul emis de un avion ajunge la celalalt avion . deci sunetul parcurge distanta   ,, tot in timpul t1 un avion parcurge distanta ,, Am adunat aceste distante , luind in consideratie ca
sunt doua avioane de aici apare termenul  2, am scos factorul comun  si s-a obtinut asa.
Expresia a doua am obtinut-o deasemeni sumind trei distante, distanta care a parcurs-o sunetul in timpul , distanta parcursa de avionul ce a emis semnalul in timpul  deoarece dupa acest interval sunetul se intilneste cu el.. si distanta parcursa de celalalt avion in timpul  LE-am sumat si am efectuat transformarea si am obtinut cealalta expresie .

Cred ca mai bine ar fi daca s-ar reprezenta pe un desen insa nu stiu cum sa-l plasez pe site .Imi pare rau....

mircea_p

Citat din: MISAT din Octombrie 20, 2011, 05:25:17 PM
t1 reprezinta timpul in care sunetul emis de un avion ajunge la celalalt avion . deci sunetul parcurge distanta   ,, tot in timpul t1 un avion parcurge distanta ,, Am adunat aceste distante , luind in consideratie ca
sunt doua avioane de aici apare termenul  2, am scos factorul comun

Cred ca te inseli aici. Miscarea avionului emitator de sunet nu are nici o influenta asupra distantei parcurse de sunet sau de celalalt avion pana in momentul reflexiei.
S_s include distanta parcursa de primul avion asa ca ai adunat-o de doua ori.

MISAT

Sunt deacord ca Miscarea avioanelor nu influienteaza distanta parcursa de sunet (cred ca m-am exprimat gresit mai sus)
A________A'_____________________________B'________B   {reprezentare  timpul t_1}
A_____________A''__________________B''______________B  {reprezentare  timpul t_2}     Unde t_1+t_2=T
Distanta ce trebuie calculata este AB , Din conditiile problemei avem ca AA'=BB' si AA''=BB''
A'B'=s_s iar AA'=s_2  si mai luam in consideratie ca sun t doua distante AA' adicaa  AB=A'B'+2*AA'

La expresia  a doua am adunat BB''+AA'+A'B'' =AB
...



mircea_p

Citat din: MISAT din Octombrie 20, 2011, 10:33:12 PM
Sunt deacord ca Miscarea avioanelor nu influienteaza distanta parcursa de sunet (cred ca m-am exprimat gresit mai sus)
A________A'_____________________________B'________B   {reprezentare  timpul t_1}
A_____________A''__________________B''______________B  {reprezentare  timpul t_2}     Unde t_1+t_2=T
Distanta ce trebuie calculata este AB , Din conditiile problemei avem ca AA'=BB' si AA''=BB''
A'B'=s_s iar AA'=s_2  si mai luam in consideratie ca sun t doua distante AA' adicaa  AB=A'B'+2*AA'

La expresia  a doua am adunat BB''+AA'+A'B'' =AB
...



Numai ca  A'B' nu este egal cu vs*t1 si tot nu rezulta formula scrisa initial. In timpul t1 sunetul parcurge distanta AB' si nu A'B'.

MISAT

A-a-a-a-a da!
Recunosc greseala, sa o reparam...    Daca eliminam factorul doi din acea expresie obtinem cred ceiace este necesar AB
Dunte-ti deacord ?

Electron

Citat din: MISAT din Octombrie 21, 2011, 06:46:26 AMDaca eliminam factorul doi din acea expresie obtinem cred ceiace este necesar AB
Dunte-ti deacord ?
Eu "dunt deacord".   (Nu o spun cu rautate, dar e simpatic cum suna :P )

Reia deci formulele de la capat si cu figurile simpatice pe care le-ai propus, rescrie partea de rezolvare de pana acum. :)


e-
Don't believe everything you think.