Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tavy

Citat din: Scientia din Iunie 28, 2011, 07:48:52 PM
2. Nu incurajam postarea unor clipuri ca cel de mai sus, adica foarte scurte, deoacere in acest caz riscul scoaterii din contextul general al discutiei citate a unor fragmente inselatoare este mare. E drept ca aceasta regula se aplica in cazul unor topicuri similare cu acesta. Anumite fenomene ori experimente stiintifice pot fi exemplificate si in cateva secunde...
Nu înțeleg în ce sens fragmentul dat de mine poate fi înșelător, este destul de evident din ,,clipul" postat că Funeriu a dat-o în bară rău de tot la gramatică și nu văd în ce context greșeala lui ar fi scuzabilă. Dacă reușesc să înțeleg ce am greșit o să încerc pe viitor să nu mai greșesc.

Scientia

Citat din: tavy din Iunie 28, 2011, 07:59:23 PM
Citat din: Scientia din Iunie 28, 2011, 07:48:52 PM
2. Nu incurajam postarea unor clipuri ca cel de mai sus, adica foarte scurte, deoacere in acest caz riscul scoaterii din contextul general al discutiei citate a unor fragmente inselatoare este mare. E drept ca aceasta regula se aplica in cazul unor topicuri similare cu acesta. Anumite fenomene ori experimente stiintifice pot fi exemplificate si in cateva secunde...
Nu înțeleg în ce sens fragmentul dat de mine poate fi înșelător, este destul de evident din ,,clipul" postat că Funeriu a dat-o în bară rău de tot la gramatică și nu văd în ce context greșeala lui ar fi scuzabilă. Dacă reușesc să înțeleg ce am greșit o să încerc pe viitor să nu mai greșesc.

Nu e deloc inselator fragmentul postat de tine.

Ai interpretat gresit. Nu era o critica la adresa ta.

Incercam doar sa definesc niste reguli legate de postarea clipurilor, optiune de abia activata.

Mai trebuie judecat aspectul asa ca deocamdata am renuntat la acel mesaj (lucru nu tocmai corect, dar l-am sters ca sa evit reactii), la care tu ai si raspuns.

O sa actualizez in curand regulamentul forumului si cu mici reguli legate de videoclipuri...dar sa se sedimenteze putin treaba...sa vedem cat de des apar clipuri si in ce vor consta ele...

morpheus

#452
Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 07:52:36 PM
Nu ma intereseaza viata personala sau calitatea morala a oamenilor ce ne conduc, ci ma intereseaza doar faptele lor care afecteaza intreaga tara. Si pana acum Funeriu a facut bine.

Eu cred ca politicienii ar trebui sa fie si niste repere de etica si comportament, intr-o tara atat de dezorientata si in care morala, limbajul civilizat in politica si meritocratia nu sunt deloc valori la moda...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Citat din: morpheus din Iunie 28, 2011, 08:13:18 PM
Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 07:52:36 PM
Nu ma intereseaza viata personala sau calitatea morala a oamenilor ce ne conduc, ci ma intereseaza doar faptele lor care afecteaza intreaga tara. Si pana acum Funeriu a facut bine.

Eu cred ca politicienii ar trebui sa fie si niste repere de etica si comportament, intr-o tara atat de dezorientata si in care morala, limbajul civilizat in politica si meritocratia nu sunt deloc valori la moda...

Iti inteleg opinia, dar nu sunt de acord cu ea. Nu cred ca e corect ce se intampla in SUA cand un parlamentar (nu oricine, un parlamentar!) a fost supus la presiune mediatica si politica pana a demisionat pentru ca a pus pe Twitter niste poze cu el in pantaloni scurti, care erau considerate cu tenta sexuala. Asta mi se pare aberatie pana la extrem. Dupa mine, are voie presedintele sa puna poze goale cu el pe net. Nu ma influenteaza cu absolut nimic. Ce decizii politice ia, aia ma influenteaza. Presiunea asupra lui Berlusconi si presedintelui FMI mi se par insa corecte, caci acolo nu e vorba doar de moralitate, ci de ilegalitate, adica sex cu minore, respectiv tentativa de viol. Dar ce e legal, trebuie sa fie perfect tolerat politicienilor. Sa fie morali in a nu fura (si Funeriu este), iar nu morali de genul ca sa nu fie fudul, sa fie mai moderat, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 08:19:06 PM
Iti inteleg opinia, dar nu sunt de acord cu ea. Nu cred ca e corect ce se intampla in SUA cand un parlamentar (nu oricine, un parlamentar!) a fost supus la presiune mediatica si politica pana a demisionat pentru ca a pus pe Twitter niste poze cu el in pantaloni scurti, care erau considerate cu tenta sexuala. Asta mi se pare aberatie pana la extrem. Dupa mine, are voie presedintele sa puna poze goale cu el pe net. Nu ma influenteaza cu absolut nimic. Ce decizii politice ia, aia ma influenteaza. Presiunea asupra lui Berlusconi si presedintelui FMI mi se par insa corecte, caci acolo nu e vorba doar de moralitate, ci de ilegalitate, adica sex cu minore, respectiv tentativa de viol. Dar ce e legal, trebuie sa fie perfect tolerat politicienilor. Sa fie morali in a nu fura (si Funeriu este), iar nu morali de genul ca sa nu fie fudul, sa fie mai moderat, etc.

Adi, nu imi place sa discut despre politicieni, sincer iti zic. In cazul Romaniei discutiile de genul asta nu mai au de ani buni o tribuna rationala pe care sa se desfasoare. Lumea s-a radicalizat peste masura si a ales o tabara sau alta fara prea mult discernamant. Iar aici, la Scientia, cum stii foarte bine, e loc de alte lucruri, mult mai serioase as zice eu.

Tot ce mai fac eu e sa ma mai amuz cand vad la TV cate un politician din asta dambovitean, care, indiferent de culoare, nu se poate abtine sa nu gafeze si sa fie penibil din cand in cand....
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Cu partea asta sunt de acord cu tine. Sa discutam despre reforma in educatie la topicul acesta, nu despre gafe in exprimari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 07:52:36 PM
Ma intereseaza doar reforma, sa taie in carne vie. Nu ma intereseaza viata personala sau calitatea morala a oamenilor ce ne conduc, ci ma intereseaza doar faptele lor care afecteaza intreaga tara. Si pana acum Funeriu a facut bine.

Ba, pe mine nu mă interesează deloc să taie în carne vie, că nu e măcelar. E ministrul învățământului și ar trebui să procedeze responsabil. A mai tăiat el în carne vie cu reforma în sistemul universitar și uite că nu s-a ales nimic: tăind așa în carne vie au scos profesori la pensie și au păstrat posturile blocate, după care s-au apucat să refuze pe capete dosare de pensionare pentru că nu mai aveau cu cine să acopere orele până au amânat aplicarea prevederilor, au vrut să taie în carne vie cu evaluările înainte să își pună problema fondurilor și iar nu s-a întâmplat nimic și așa mai departe.

CitatSa fie morali in a nu fura (si Funeriu este), iar nu morali de genul ca sa nu fie fudul, sa fie mai moderat, etc.

Da da, e moral până-n măduva oaselor.

Adi

Inteleg ca a dat bani unei universitati, nu rectorului. Nu vad nimic ilegal in asta. A dat bani la toate universitatile din tara. Pana nu compari cu alte universitati si cu nevoile reale ale universitatii din Arad nu poti gasi ceva suspect. Faptul ca a dat bani unei universitati din tara sa faca un nou laborator mecanic si un nou camin este laudabil din punctul meu de vedere. Universitatile trebuie todate. Mi se pare ciudat ca daca se fac investitii, lumea se plange ca se fac, daca nu se fac investitii, lumea se plange ca invatamantul e subfinantat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Mai citește o dată cu puțin mai multă atenție :). Ministerul a făcut niște investiții deloc neglijabile (gândește-te că banii pentru așa-zisul laborator de mecatronică sunt cam cât banii pe care-i primește o facultate pentru toate laboratoarele în alte universități mult mai bine cotate) într-o universitate cu rezultate mediocre, unde rector este o persoană cu statut didactic incert, iar "investițiile" au fost făcute fie în scopuri foarte vag didactice (e.g. laboratorul de mecatronică auto care chiar nu este folosit acolo, în speranța că poate fi închiriat ca service auto), altele în scopuri evident inutile (e.g. facultatea de Inginerie avea un sediu recent renovat și foarte spatios, care a fost pe urmă trecut în conservare pentru a se putea aloca fonduri pentru un alt local, mult mai mic).

Gândește-te că asta se face cu aprobarea directă a ministrului, în condițiile în care universități cu rezultate mult mai bune primesc finanțări mult mai mici, iar programe de cercetare competitive (e.g. cele din astronomia observațională) sunt sistate.

florin_try


Adi

#460
Haha, pana la urma nu era asa cum ati spus voi, ca nu stia gramatica. Ci a fost altceva, un caz cand s-a gandit la un cuvant si a pronuntat un alt cuvant. Asta se intampla oricui. Ca dovada ca s-a gandit la cuvantul "cadru" si a pronuntat "coleg" din greseala, este faptul ca inaintea lui altcineva spusese ca cuvantul "cadru" este de genul feminin, iar el a ales sa il corecteze si sa spuna ca de fapt "cadru" este de genul netru, dar din greseala a zis "coleg este de genul neutru". Cu asta, cred ca e evident la toata lumea ca nici nu avea de ce sa se refere la "coleg", de vreme ce discutia era despre "cadru". Sper ca v-ati invatat lectia si pe viitor sa nu va mai luati de greseli gramaticale ale oamenilor. Pot sa fie de fapt greseli de neatentie, iar nu de gramatica, cum dovedeste cazul de fata.

http://www.cotidianul.ro/150716-Funeriu-Nu-mi-e-rusine-pentru-eroare-M-as-bucura-ca-in-politica-termenul-coleg-sa-fie-de-gen-neutru

In rest, bacul continua, iar reforma taie in carne vie. Noi elevi scosi din examen la matematica. Go Funeriu!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/frauda-la-bac-politia-cauta-mana-care-a-scris-fituica-936148.html

Acest caz de frauda masiva la bac a fost depistat pentru ca ministerul (Funeriu) a introdus in premiera in educatie un telefon verde, anonim, unde pot fi raportate cazurile de copiat. Desigur ca nu este singurul liceul unde s-a copiat masiv, dar este un inceput la a fi prinse cateva. La anul vor copia mai putine, apoi si mai putine. Trebuie sa ne intre in sange corectitudinea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Iulie 01, 2011, 01:06:26 AM
Haha, pana la urma nu era asa cum ati spus voi, ca nu stia gramatica. Ci a fost altceva, un caz cand s-a gandit la un cuvant si a pronuntat un alt cuvant. Asta se intampla oricui. Ca dovada ca s-a gandit la cuvantul "cadru" si a pronuntat "coleg" din greseala, este faptul ca inaintea lui altcineva spusese ca cuvantul "cadru" este de genul feminin, iar el a ales sa il corecteze si sa spuna ca de fapt "cadru" este de genul netru, dar din greseala a zis "coleg este de genul neutru". Cu asta, cred ca e evident la toata lumea ca nici nu avea de ce sa se refere la "coleg", de vreme ce discutia era despre "cadru". Sper ca v-ati invatat lectia si pe viitor sa nu va mai luati de greseli gramaticale ale oamenilor. Pot sa fie de fapt greseli de neatentie, iar nu de gramatica, cum dovedeste cazul de fata.
Și i-au trebuit câteva ore ca să realizeze că se referea la alt cuvânt? Nu putea să se corecteze imediat?
Nici măcar nu este la prima greșeală, Funeriu face frecvent greșeli de gramatică: http://www.adevarul.ro/actualitate/Funeriu-Moraru-Cristoiu-Turcescu-Psihiatru_0_508149509.html
Nu pot să înțeleg cum poți să idolatrizezi o persoană analfabetă, dovedită cu o inteligență foarte redusă, mult sub medie, cum este Funeriu.

florin_try

Citat din: Adi din Iulie 01, 2011, 01:06:26 AM
.... pana la urma nu era [...] ca nu stia gramatica. Ci [...] s-a gandit la un cuvant si a pronuntat un alt cuvant.

Nu-i asa? Doar nu era sa spuna contrariul, nu?
Oricum prea mult s-a batut toba pe acest detaliu cel mult amuzant. Altele conteaza...

Citat din: Adi din Iulie 01, 2011, 01:06:26 AM
Go Funeriu!

Pai la aceasta remarca, cred ca esti in asentimentul multora.

Citat din: Adi din Iulie 01, 2011, 01:06:26 AM
... ministerul (Funeriu) a introdus in premiera in educatie un telefon verde, ...

Oare de ce tocmai verde?

Adi

Citat din: tavy din Iulie 01, 2011, 08:14:22 AM
Nu pot să înțeleg cum poți să idolatrizezi o persoană analfabetă, dovedită cu o inteligență foarte redusă, mult sub medie, cum este Funeriu.

Pentru ca nu o consider deloc analfabeta, o consider cu inteligenta deosebita, cu mult peste medie. Si ti-am mai argumentat. Nu ai cum sa termini Ecole Polytechnique la Paris, una din cele mai exigente universitati din lume, daca nu ai fi inteligent. Ba apoi sa faci cercetare la asa nivel inalt ca Funeriu. Tu poate ai terminat Politehnica Bucuresti si crezi ca cele doua sunt la fel de "grele".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 01, 2011, 10:22:47 AM
Citat din: Adi din Iulie 01, 2011, 01:06:26 AM
... ministerul (Funeriu) a introdus in premiera in educatie un telefon verde, ...

Oare de ce tocmai verde?

Telefonul nu este verde, dar asa se zice, telefon verde, la toate telefoanele la care suni gratuit, sunt centralizate, pentru a raporta diverse situatii anormale autoritatilor sau unor ong-uri. Exista telefonul verde unde anunta copiii cand sunt batuti de parinti. Si 112 este tot un telefon verde, daca vrei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro