Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sicmar

M-am abţinut cu greu de-a face comentarii la adresa lui Funeriu, dar nu mai pot rezista ispitei.

Prin apariţia lui Funeriu în spaţiu public, PDL-iştilor le-a reuşit o reformă.
Expresia "circ şi pâine" a fost reformată în "circ şi bâlci".

Meritul lui Funeriu nu constă în scoaterea pâinii, o luau oricum PDL-işti, dar bâlciul intervenţiilor lui televizate este esenţial în această reformă.


sicmar

Draga de ANI aduce veşti noi asupra unui subiect abordat în acest topic: Afacerile Melaniei Vergu.

Adi

Opozitia (USL) si-a facut publica propria idee de reforma a educatiei.

http://www.cotidianul.ro/148130-USL-si-a-lansat-propriul-proiect-de-reforma-a-Educatiei

Insa in articol nu vad nicio informatie concreta, decat enumerari de probleme, dar nicio solutie propusa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Știrea e doar despre faptul că au lansat-o, nu despre conținut. Nu stiu foarte multe despre proiectul lor, oricum inca n-am citit intr-o sursa sigura, dar astept si eu cu interes sa vad exact ce propuneri au.

Adi

E foarte bine ca opozitia are si ea un proiect. Asa e intr-o tara normala. Daca gasiti articole despre proiect, sa le punem si sa le discutam aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

In sfarsit incepe sa se faca curatenie la copiat la bacalaureat! Ministerul chiar a pus camere video in fiecare sala de examen, cum a promis. Si elevii prinsi ca au copiat sau ca au avut celulare la ei stau 2 serii de bac, ca sa se invete minte si sa fie sperietoare pentru altii. In cativa ani, in ritmul asta, chiar va scadea copierea la bac. Felicitari, Funeriu!

http://bit.ly/iFVmp2
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Tu ai văzut subiectele date până acum la bac, și mai înainte la evaluările naționale, înainte să-l feliciți ;D?

florin_try

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 27, 2011, 08:38:20 PM
Tu ai văzut subiectele date până acum la bac, și mai înainte la evaluările naționale, înainte să-l feliciți ;D?

Pai si care e problema cu aceste subiecte?

morpheus

#443
Nu-mi place sa vorbesc aici despre Funeriu, caci inevitabil se ajunge la simpatii/antipatii politice si nu cred ca asa ceva ar trebui sa aiba loc pe acest forum.

Totusi, nedumerirea mea are si conotatii lingvistice, asa ca o voi pomeni...

E vorba de chestia cu "colegul", substantiv de genul neutru. Cum a fost? Chiar asa a fost? A vazut cineva imagini? Ca am citit azi prin presa de o gafa de genul asta...

O fi facut omul studii pe afara si nu o fi exersat prea mult limba materna in anii de facultate si de dupa, dar, daca e Ministru al Educatiei si daca intr-adevar a facut o asemenea confuzie, e cam penibil. Nu descalificant (cum ar putea fi descalificanta o gafa lingvistica/de cultura stiintifica/de cultura generala/de orice alta natura, dar una izolata, pana la urma?), dar foarte penibil, din pacate, este...

Penibilul e la el acasa printre politicienii nostri...

Ori o fi fost vreo exprimare metaforica? Ori nu o fi fost deloc? Stie cineva?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Da, coleg e de genul masculin, totusi astfel de discutii ma lasa rece. Cateva greseli de gramatica sunt irelevante, cu atat mai mult cu cat cineva isi petrece 10 ani din viata in afara vorbind 95% o limba straina doar. Limba romana, ca orice limba, se uita, daca nu o practici. Cei din tara nu vor intelege asta pana nu vor trai iei astfel. Asa ca mai mult nu comentez.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

#445
Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 04:54:55 PM
Da, coleg e de genul masculin, totusi astfel de discutii ma lasa rece. Cateva greseli de gramatica sunt irelevante, cu atat mai mult cu cat cineva isi petrece 10 ani din viata in afara vorbind 95% o limba straina doar. Limba romana, ca orice limba, se uita, daca nu o practici. Cei din tara nu vor intelege asta pana nu vor trai iei astfel. Asa ca mai mult nu comentez.

Stupefiază nu eroarea gramaticală, care poate fi înţeleasă, ci siguranţa cu care persistă în eroare şi face trimitere la DEX.
Aceaşi suguranţă cu care a impus atâtea şi atâtea aberaţii.

Notă:
Nu am reuşit să pun link doar spre filmuleţ aşa că îmi permit să pun link spre o pagină care-l conţine:
link
Dacă mă învaţă cineva cum să pun obiecte pe pagini de forum voi face cuvenita rectificare.

O altă eroare, în acelaşi context, este folosirea lui de într-un mod impropriu.
Spune corect: "Putem să dăm lecţii de gramatică" dar greşeşte când spune "Putem să dăm lecţii de foarte multe lucruri." Corectă era folosirea lui despre, sinonim contextual cu asupra. Diferenţa de/despre este subtilă şi având în vedere că n-are bacalaureatul i se poate ierta.

tavy

Citat din: Adi din Iunie 28, 2011, 04:54:55 PM
Da, coleg e de genul masculin, totusi astfel de discutii ma lasa rece. Cateva greseli de gramatica sunt irelevante, cu atat mai mult cu cat cineva isi petrece 10 ani din viata in afara vorbind 95% o limba straina doar.
Aici nu era vorba despre o simplă greșeală de gramatică, aici este vorba despre ,,prostul până nu e și fudul parcă nu e prost destul" sau ,,dacă tăceai înțelept rămâneai". Dl. Funeriu nu a făcut o greșeală în cadrul unei fraze oarecare, greșeală care putea fi pusă pe baza neatenției, personajul a încercat să dea o lecție și a făcut trimitere la DEX. Dacă ar fi să punem greșeala pe baza uitării, cu toate că trebuie să fii foarte uituc ca să uiți genurile, atunci Funeriu a dovedit încă odată ca este suficient de prost încât să nu realizeze nici măcar că a uitat și astfel să se abțină în a emite judecăți acolo unde nu se ,,mai" pricepe.
Departe de mine obișnuința de a condamna un om pentru o greșeală gramaticală, eu însumi fac mult prea des astfel de greșeli, dar în cazul lui Funeriu prostia merge mult prea departe.

Scientia

#447
CitatNu am reuşit să pun link doar spre filmuleţ aşa că îmi permit să pun link spre o pagină care-l conţine
Am activat postarea, in cadrul mesajelor, a videoclipurilor Youtube.
Nu e nevoie de vreun tag special.
E suficienta includerea linkului de pe Youtube, softul facand restul...

Puteti testa aici, cei care aveti cunostinta de ceva imagini pe Youtube care sa fie semnificative pentru acest fir de discutie....

tavy

Citat din: Scientia din Iunie 28, 2011, 07:22:33 PM
Puteti testa aici, cei care aveti cunostinta de ceva imagini pe Youtube care sa fie semnificative pentru acest fir de discutie....
Funeriu Cuvantul coleg este de gen neutru

Adi

Sunt de acord cu voi ca nu a fost intelept sa corecteze in parlament pe o alta persoana chiar daca aceasta ar fi facut o greseala de gramatica. Sunt de acord ca a dat dovada poate de orgoliu si fudulie. Cu toate acestea, nu ma intereseaza. Ma intereseaza doar reforma, sa taie in carne vie. Nu ma intereseaza viata personala sau calitatea morala a oamenilor ce ne conduc, ci ma intereseaza doar faptele lor care afecteaza intreaga tara. Si pana acum Funeriu a facut bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro