Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ineptia lui Ioan Sabau – Turbina gravitationala

Creat de silvianlica, Iulie 27, 2010, 04:22:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

#1050
ioan, te faci ca nu pricepi, dar nu-ti merge cu mine. Ai afirmat niste INEPTII pe care ai cerut sa ti le CORECTEZ. Am facut asta cu calculele C1, C2 si C3. Ai MINTIT cu nerusinare despre lista [8], lucru DEMONSTRAT de mine in postarile anterioare si trebuie sa iti retragi MINCIUNA. Printre altele, ai afirmat cu NERUSINARE ca eu as fi gresit la calculele cu valorile din lista [8], ca am facut calcule care nu sunt "conforme inventiei" tale. Aceasta MINCIUNA nu se poate sa ramana asa, trebuie sa ti-o retragi si sa recunosti ca ai GRESIT.

Daca nu iti asumi ceea ce scrii (ti-am citat si marit fragmentele sa le vezi cat mai bine), atunci inseamna ca iti bati pur si simplu joc de discutie si de acest forum. De aceea e nevoie in plus sa-ti ceri scuze in fata forumului. (Ca-ti bati joc de mine e clar de mult, dar cu asta sunt obisnuit, ca nu esti primul care o face).

Citeste ioan cu atentie postarile mele anterioare, despre lista [8] si recunoaste-ti GRESELILE, inclusiv MINCIUNA ca as fi gresit eu la calculele de la PRIMA FAZA pana acum. Tu poti sa ramai cu calculele tale GRESITE, dar nu continuam pana nu recunosti ca sunt GRESITE si ca eu am facut calculele CORECTE conform listei [8] data de tine. Altfel batem pasul pe loc, numai si numai din cauza ta.



e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1051
[SPAM]

Sieglind

Citat din: ariel55 din Iunie 21, 2013, 11:20:27 AM
... intr-o mare a absurdului?
La prostie nu consider ca trebuiesc facute demonstratii.

ad impossibilia nemo tenetur

decât dacă:



Tiţian, Sisif (1548-1549), Muzeul Prado

ioan

#1053
[SPAM]

Electron

ioan, daca tot insisti sa batem pasul pe loc la calculele de la PRIMA FAZA, pana vei binevoi sa-ti retragi MINCIUNILE deja DOVEDITE, eu voi continua sa-ti detaliez GRESELILE si INEPTIILE pe care le-ai tot repetat pana acum pe aici legate de caclulele pe faze. Stiu deja ca nu iti vei recunoaste si corecta GRESELILE astea, dar eu ti le explicitez ca sa nu mai spui apoi ca nu ti s-au dat contra-argumente la ABERATIILE tale. Stiu deja si ca vei spune in continuare ca nu ti s-au dat contra-agumente, ca un mare MINCINOS ce te-ai dovedit a fi, dar asta deja va fi doar pierderea ta, pentru ca iti pierzi in acest fel orice urma de credibilitate ai mai fi putut avea, daca dialogai la modul serios pe acest forum. Raman la "opinia" mea: ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine, ioan!

GRESEALA #3: inaltimea medie a 7 greutati la faza a doua

Citat din: ioan din Mai 30, 2013, 11:27:21 PM
La a doua faza sunt pe circumferinta 7 greutati si implicit sunt numai si numai 7 inaltimi, la care inaltimea medie este de 1.5m (10.5/8=1.5m) si rezulta o energie cedata de ~824.040J.

Citat din: ioan din Mai 31, 2013, 10:59:36 PM
3 – inaltimea medie de 1.5m (10.5/7=1.5) se utilizeaza numai pentru calcule la A DOUA FAZA, conf. fig. 1, deoarece avem pe circumferinta numai si numai 7 greutati cu 7 inaltimi.

Citat din: ioan din Mai 31, 2013, 10:59:36 PM
Aceasta inaltime de 2.624m (0.328*8=2.624), nu are nimic comun cu calcularea energiei  totale, CEDATE, de la cele 7 greutati (cu cele 7 inaltimi), conf. inv. si fig. 1, deoarece la a doua faza, conf. inv. si fig. 1, inaltimea medie a celor 8 greutati este de 1.5m (10.5/7=1.5m)

Citat din: ioan din Iunie 01, 2013, 10:17:18 PM
-numai la faza A DOUA (cu h=1.5m, pentru cele 7 greutati), se RIDICA cele 2 greutati conf. inventie si fig. 1.

Citat din: ioan din Iunie 10, 2013, 07:42:02 PM
La faza a doua nu se poate utiliza cumulat distanta (inaltimea) de 0.328125(m)*8(greutati)=2.625m, deoarece in aceasta faza pe circumferinta sunt numai 7 greutati cu inaltimea medie de 1.5m.

Acest lucru nu poate fi contestat de nimeni deoarece cand se ridica greutatea G8' de pe circumferinta inspre centrul turbinei raman pe circumferinta numai 7 greutati (10.5/7=1.5m).

Iata ioan cat de INCAPABIL de caclule aritmetice ELEMENTRE esti! Afirmi in mod repetat ca media inaltimilor coborate la faza a doua este de "1.5m", ceea ce este desigur o mare INEPTIE. Ar trebui sa stii ca, media aritmetica a unor valori nu poate sa fie nici mai mica decat cea mai mica valoare, nici mai mare decat cea mai mare dintre ele. La faza a doua, nici una din cele 7 greutati care coboara nu coboara nici pe departe 1.5m, ci mult mai putin, lucru care se verifica direct cu lista [8]. Faptul ca tu sustii ca un INCOMPETENT ca media acelor valori e mult mai mare deca fiecare dintre ele, e o DOVADA ca esti habarnist si ca esti INCAPABIL sa faci si cele mai simple operatii matematice si ca logica iti este cu totul straina.

Stiu ca tu MINTI ca suma celor 7 inaltimi coborate la faza a doua este de10.5m, dar si aceasta MINCIUNA se poate DESFIINTA cu valorile din lista [8]. Daca vreodata vei debloca avansul analizei de la PRIMA FAZA si vom ajunge la analiza FAZEI A DOUA, vei vedea calculele care DOVEDESC faptul ca MINTI si cu asta, ca un INCOMPETENT ce esti.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Ca nu cumva sa uiti ioan, iata citatele cu MINCIUNILE tale pe care trebuie sa ti le retragi, sa recunosti ca ai GRESIT si in plus sa-ti ceri scuze pentru nerusinarea de a insista cu aceste MINCIUNI si dupa ce s-a DOVEDIT ca GRESESTI:

Citat din: ioan din Iunie 19, 2013, 08:58:44 PM
Dar am constatat o gresala la greutatea G8' care NU coboara 1.312m.

Este corecta lista postata de dvs mai sus [7], citez:

"hg8'i.ciclu = ~1.312m (la inceput de CICLU)

hg8'f.pr.fa = ~0m (la finalul primei faze, 75% din ciclu)

hg8'f.ciclu =  5.25m (la finalul ciclului)
"

La care hg8'f.pr.fa (G8' la finalul primei faze, 75% din ciclu) = ~0.984m.

Si complet neadecvata inventiei, citez:

hg8'coborare PRIMA FAZA = hg8'i.ciclu - hg8'f.pr.fa = ~1.312m - ~0m = ~1.312m.

Valoarea corecta este: hg8'coborare PRIMA FAZA = hg8'i.ciclu - hg8'f.pr.fa = ~1.312m - ~0.984m = ~0.328m.

[...]

Datorita acestei greseli celelalte calcule realizate de dvs sunt gresite.

Daca nu gasiti gresala (si solicitati argumente), voi motiva cu fragmente si calcule postate la acest forum, conf. inventie fig. 1 si fig. N/2 (h=0.984m).

si:

Citat din: ioan din Iunie 20, 2013, 02:11:33 PM
Deci la inceputul primei faze, sunt pe circumferinta 8 greutati (G1' ... G8'), conf. fig. N/2, greutatea G8' are h = ~1.312m si se afla in apropierea punctului A de pe circumferinta, conf. fig. N/2, si coboara in continuare pana la finalul primei faze, o inaltime de ~0.984m, pana la altitudinea minima, in apropierea dreaptei BB' conf. lista [8].

[...]

Detalii suplimentare:
la finalul primei faze conf. lista [8], hg8'f.pr.fa , are h=~0.984m.

Afirmatia este corecta deoarece reprezinta: inceputul primei faze, cu diferenta de nivel h=~0.984m, realizata prin coborarea greutatii G8' in intervalul de 75%, pana la finalul primei faze, conf. lista [8], cat dureaza prima faza.

Daca nu vezi suficient de bine, voi mari pasajele relevante. Pana nu accepti ca ai GRESIT, batem pasul pe loc la PRIMA FAZA, numai si numai din cauza ta.


e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1056
[SPAM]

ioan

#1057
[SPAM]

odragos

Ioan,
1. trebuie sa corectezi eroarea privind inaltimea coborata de G8'
2. trebuie sa raspunzi la intrebarea: Cine ti-a recunoscut pana acum legile?
The needs of the many outweigh the needs of the few

ioan

#1059
[SPAM]

Electron

ioan, nu te mai chinui sa postezi SPAM, raspunde frumos la obiect ca sa putem debloca analiza la PRIMA FAZA. Pana pricepi ce ai de facut, continui cu lista GRESELILOR tale ridicole:

GRESEALA #4: parghii si surplus de energie

Citat din: ioan din Iunie 05, 2013, 10:17:07 AM
Citat dl Electron:
"ioan, daca ai intentia sa iti bati joc de acest subiect, te invit sa o faci in alta parte. Ce treaba are formula parghiei clasice cu analiza energetica a ciclurilor?"

Raspuns ioan: 
Nu are legatura cu ciclurile, dar se poate calcula surplusul de energie (lucru mecanic) datorat celor doua parghii de ordin 2, realizate de sistemul deschis al celor 8 parghii de ordin 0.
Aceasta INEPTIE, cum ca parghiile de ordin 2 produc "surpluls de energie" e o EROARE GRAVA care dovedeste si faptul ca habar nu ai ce e aceea o parghie (de orice ordin), dar si faptul ca inca faci confuzii intre concepte ELEMENTARE din Fizica precum FORTA si ENERGIA. La cat de INCOMPETENT esti ioan, ar fi nevoie de cateva ore bune de curs intensiv ca sa ajungi sa pricepi aceste lucruri, asa ca nici macar nu te obosi sa emiti pretentia sa-ti demonstrez pe intelesul tau aceste confuzii aici pe forum. Sa o tii minte ca referinta, iar daca vreodata te apuci de studiat in sfarsit Fizica, sa revii pe aici sa vezi ce ABERATII emiti la ora asta.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Si pentru ca in postarea precedenta nu am fost dispus sa demonstrez (pe intelesul lui ioan) punctul 4 din lista de GRESELI, continui cu punctul 5, care e DEJA DEMONSTRAT:

GRESEALA #5: minciuni despre lista [8]

Citat din: ioan din Iunie 04, 2013, 03:51:57 PM
Mentionez inca odata, in lista [8] avem inaltimile medii de 0.984m si de 0.328m.

Citat din: ioan din Iunie 07, 2013, 08:10:42 PM
Aceasta inaltime este dovedita (PARTIAL pentru ca nu se respecta h=0.984m) si cu lista [8], conform lista avem: 8 inaltimi de ~0.984m; 0.984375(m)*8(greutati pe circumferinta)=7.875 m.

Citat din: ioan din Iunie 10, 2013, 07:42:02 PM
Deci distanta (h=0.984m) la coborare, intre doua greutati (G1' [...] G8'), este de ~0.984375m, cumulate rezulta: 0.984375(m)*8(greutati pe circumferinta=7.875 m, si se respecta cu STRICTETE conf. lista [8], acesta este si cauza faptului ca numai in PRIMA faza se realizeaza energia totala cedata de cele 8 greutati, conf. inventie si fig. N/2.

Citat din: ioan din Iunie 10, 2013, 07:42:02 PM
Aceasta inaltime este dovedita (PARTIAL pentru ca nu se respecta h=0.984m) si cu lista [8], conform lista avem: 8 inaltimi de ~0.984m;

Citat din: ioan din Iunie 10, 2013, 07:42:02 PM
Raspuns ioan: 
Lista [8] postata la mesajul cu nr . #903 : Mai 30, 2013, confirma cele afirmate de inventator, citez:
"... hg7'f.ciclu = ~1.312m (la finalul ciclului)

hg8'i.ciclu = ~1.312m (la inceput de CICLU)
hg8'f.pr.fa = ~0m (la finalul primei faze, 75% din ciclu)
hg8'f.ciclu =  5.25m (la finalul ciclului)
"

Deci la inceputul primei faze (din ciclul complet) hg8'i.ciclu, are h=~1.312m, la finalul primei faze conf. lista [8],  hg8'f.pr.fa , are h=~0.984m, deoarece ~1.312m – ~0.984m = ~0.328m.

Citat din: ioan din Iunie 10, 2013, 07:42:02 PM
Cu inaltimile medii (de h=0.328125m si de h=0.984375m) mentionate in LISTA [8] nu se poate calcula energia la cele doua faze conf. inv. fig. 1 si fig. N/2. 

ioan, calculele CORECTE, CONFORM listei [8] au fost postate deja de mine (C1, C2 si C3) si ele DEMONSTREAZA ca MINTI despre lista [8] in toate aceste citate, cu cea mai mare NERUSINARE. Faptul ca inca insisti cu astfel de MINCIUNI dovedeste ca esti nu doar INCOMPETENT, dar si un SARLATAN ORDINAR care crede ca mai poate prosti pe cineva pe aici. Esti penibil ioan, pe bune! Rusine sa-ti fie!


e-
Don't believe everything you think.

ariel55

#1062
Dragul nostru Ion Sabau, "inventia" matale o numesti "TURBINA GRAVITATIONALA". OK.
Acuma dragule , trebuie sa sti ca, orice elev, care este serios la scoala si invata, nu asa ca tine, care esti autodidact, invata despre CAMPUL GRAVITATIONAL sau despre CAMPUL ELECTROSTATIC, ca sunt campuri  CONSERVATIVE.

TURBINA TA SE AFLA, asa cum o descri IN CAMP GRAVITATIONAL. Este, O TURBINA GRAVITATIONALA.

IN TOATE CAMPURILE CONSERVATIVE ( de exemplu, GRAVITATIONAL, ELECTROSTATIC, etc), ENERGIA SE CONSERVA, INDIFERENT PE CE DRUM SE VA DEPLASA UN OBIECT.SI MAI INTERESANT, CAND DRUMUL ESTE INCHIS, LUCRUL MECANIC ESTE ZERO! ACESTA ESTE CAZUL ORICAREI TURBINE( ea efectueaza un drum inchis), INDIFERENT DE CONSTRUCTIE.

Acuma , ca tu faci pe TROLL-ul, este treaba ta! Tu poti sa excrochezi sau sa innebunesti de cap , orice "papagal" de calibrul tau.
De altfel , intr-o economie de piata, exploatata comercial este PROSTIA.

Aceste lucruri sunt demonstrate de la "tovarasul" NEWTON si pana astazi.Trebuie numai sa mergi la scoala, nu ca tine care ai preferat sa ramai  "autodidact".
De aceea CONSIDER O PIERDERE DE VREME si EFORTURI inutile de a ti se demonstra unde gresesti.Cu tine nu este cazul.
Chestia este ca NU IN ACEST FORUM ITI GASEST TU PROSTII PE CARE II CAUTI.

Eu unul, iti interziceam prezenta pe acest forum pentru TROLLING. Din pacate eu sunt "Dezaprobat " in postarile mele si nici nu pot modera discutii, eu sunt cel mult moderat  ;D.

So,nea Ioane, cum zicea Badea Cartan: "life goes on..." 8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ioan

#1063
Raspuns la mesajul d-lui Electron nr. #1060 : Iunie 23, 2013.

Citat Electron:
ioan, nu te mai chinui sa postezi SPAM, raspunde frumos la obiect ca sa putem debloca analiza la PRIMA FAZA. Pana pricepi ce ai de facut, continui cu lista GRESELILOR tale ridicole:

Raspuns ioan:
Prima faza asteapta doar calculele dvs, inventatorul a postat calculele la prima faza si a raspuns la solicitarile dvs.

Daca nu sunteti de accord cu argumentele inventatorului este problema dvs, dar NU este un motiv sa BLOCATI continuarea analizei.

Pe un forum de stiinta fiecare isi sustine opinia cu teorie si calcule, cine greseste este posibil sa fie trezit la realitate numai dupa oarece timp.

Inventatorul turbinelor gravitaţionale, Ioan Sabau, pensionar.   

ariel55

Draga TROLL-ule, nu exista PRIMA, A DOUA, A N -a FAZA BAITE. Totul se petrece in CAMP CONSERVATIV. ADIO si UN Praz VERDE, sau ASUPV.
Incepi sa plictisesti rau si daca o minte isteata va constata, poate iti ia posibilitatea de postare.Personal, inca sper ca SCIENTIA sa fie un forum serios si sa se ocupe de lucruri serioase. Bye baby.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!