Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema chimie organica cls.10

Creat de Sam, Octombrie 19, 2011, 04:02:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sam

Eu m-am gandit sa scriu asa ,dar nu stiu daca e corect (CH12/5)5=>
C5H12=>n=5
Am facut bine va rog mult sa imi raspunda cineva ca sunt in criza de timp!!!

Larisa

Citat(CH12/5)5
Nu inteleg de unde ti-a rezultat asta.
  Esti sigur ca e scris tot enuntul bine?Adica nu iti da si masa moleculara a hidrocarburii necunoscute?

Larisa

Scri formula bruta din calculele tale(la prima problema ma refer) si din formula bruta poti sa afli formula moleculara.
 
F.B= (CH2.4)n
 
   n=Msubstanta/Mformula bruta
   
  din cate imi aduc eu aminte nu trebuie sa rotunjesti.

Sam

Nu se da masa moleculara.
Am ajuns la forma 12x+y=14,4x.
21,6x=9y

mircea_p

Citat din: Sam din Octombrie 20, 2011, 09:56:41 PM
Eu am facut cu CxHy tot cu regula de trei simpla si a rezultat.
12x+y=14,4=>x=1.
9y=21,6=>2,4=12/5
De aici nu mai stiu cat e x si y :(
Sam, nu e nevoie (si nici posibil aici) sa afli x si y separat. Credeam ca ai inteles asta.
Problema e cumva deschisa, exista mai multe solutii posibile si tu trebuie sa gasesti macar cateva.
Deja ti s-a spus ca pentru raportul 12 la 5 poti avea un alcan cu 5 atomi de carbon. Formula generala pentru alcani e CnH(2n+2) si se verifica pentru valorile de mai sus: n=5 si 2n+2=12.
Deci o posibila solutie este alcanul linear C5H12. Stii cum se numeste?
Nu este insa singura solutie.  Raportul 12/5 poate fi scris si ca 24/10, de exemplu. Nu poate fi un alcan linear pentru ca daca n=10 atunci 2n+2=22 si nu 24. Deci are 2 hidrogeni mai putin decat trebuie. Asta s-ar putea compensa punand o legatura dubla intre doi atomi de carbon vecini.
Dar chiar si cu 5 C si 12 H cred ca se pot imagina si alte structuri.

Sam

Multumesc,ptr ajutor am gasit greseala a uitat sa ne dea masa molara a substantei CxHy

Larisa

Citata uitat sa ne dea masa molara a substantei CxHy
Stiam eu ca ceva nu e in regula ca lipseste ceva.
    Ai stiut la test?