Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nu-i o problema mai degraba un experiment .

Creat de developchim, Octombrie 01, 2011, 03:03:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

developchim



Nu este o problema pentru acasa ,tema sau proiect pentru scoala , nu stiu daca ii zona corecta pentru topicul meu ,,  este mai degraba un experiment personal , iar cunostintele mele de chimie din scoala nu ma ajuta pentru ca nu prea am, am nevoie de putin ajutor sa inteleg un proces .

Ce a ce as dori sa inteleg este procesul de separare a unui element chimic dintr-o solutie data.

Mai exact de unde incep sau ce ar trebui sa invat sa pot separa un element chimic din ceapa, bineineles elementul se gaseste in nenumarate organisme etc etc ..... , eu am ales ceapa.

Folosesc procesul de distilare ?

florin_try


Ar trebui sa incepi cu definirea si intelegerea problemei pe care vrei sa o rezolvi.

Larisa

   Parerea mea este ca pentru inceput sa faci un asemenea experiment cu sare de bucatarie.Dar ai nevoie de un microscop pentru a vedeam cristalele de Na+ formate dupa dizolvarea sarii de bucatarie.
   E bine sa sti ca pentru identificarea unu elemen(cation sau anion) ai nevoie de sticlaria si aparatura de laborator si reactivii necesari identificarii.Pentru a analiza un cation sau un anion trebuie sa urmezi cateva etape si sa folosesti un reactiv potrivit de exemplu:
       HCl diluat este reactivul pentru:Ag +,Hg2+2,Pb2+
      S2- in mediul puternic acid este reactivul pentru:Cu2+,Cd2+,Hg2+,Sn2+,As3+,Bi3+
      S2- in mediu bazic este reactivul pentru:Al3+,Cr3+,Mn2+,Fe2+,fe3+,Zn2+
     CO32- in mediu de tampon amoniacal este reactiv pentru:Ca2+,Sr2+,Ba2+
   Eu iti pot spune modul de lucru pentru identificarea unui cation.
   Cel mai usor experiment il poti face pe proba solida,de obicei se face pe flacara.Pui o cantitate mica de proba solida pe flacara,iar flacara se coloreaza specific fiecarui element.
De exemplu:
plumb=albastru pal
stibiu=verde stralucitor
cupru=verde intens
calciu=rosu portocaliu
bariu=verde-galben
litiu=caramiziu
sodiu=galben
potasiu=violet

developchim


foarte foarte util pentru mine aceste informatii , intre timp am putut sa mai studiez si eu anumite procese chimice .

Incercam sa separ Mg din solutie de ceapa, trebuie sa fac rost de sticlarie mai intai

,Spectroscopia bun mod de identificare a elementelor ,ms


Larisa

  In ceea ce priveste prepararea solutiei,eu cred ca cel mai bine este sa o faci prin fierbere.Ma bucur ca ti-au prins bine informatiile.