Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

NH4NO3

Creat de ghetemihai, Mai 21, 2009, 04:06:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radhoo

poti spera, e cam tarziu :)

poti sa folosesti si altfel de detonatoare. conditia e sa dea o flacara suficient de fierbinte, sa inceapa descompunerea azotatului (pe la 400 grade).
pentru ca toata cantitatea de azotat sa se descompuna exploziv, si nu sa fie doar aruncata de o mica parte care explodeaza, se adauga pulbere de aluminiu care ridica temperatura exploziei:
90% azotat, 2% pulbere aluminiu, 4% ulei motor diesel sau (hexamina + benzoat de sodiu).


radhoo

nu stiu daca e o idee buna sa dau aceste amestecuri, dar adevarul e ca sunt postate peste tot...

noroc ca oamenii isi traiesc in general  dulcea ignoranta cotidiana si nu realizeaza ce unelte au la dispozitie.

chimistul

pentru cei care inca nu au inteles:

CitatAzotatul de amoniu folosit ca ingrasamant este amestecat cu sulfat de aluminiu care inhiba e eventuala explozie.

radhoo

Citat din: chimistul din Mai 24, 2009, 08:46:43 PM
PS. Apropo stie cineva cum este dizolvarea azotatului in apa din punct de vedere energetic?Exoterma?Endoterma? 
Endoterma. Ca mai toate sarurile de amoniu.

Citat din: chimistul din Mai 24, 2009, 08:46:43 PM
Urmeaza inca cateva recristalizari din solutii saturate si se poate obtine azotat de puritate apropiata de 100%. Si se poate folosi ca si combustibil solid pt rachete!
Cum anume se poate folosi ca si combustibil pentru rachete?
Ca si explozibil superior (ANFO) sau te-ai gandit sa fie amestecat cu sulf si carbune ca si explozibil inferior?

Prima varianta iti face bucatele racheta, si nu se mai cheama racheta ci bomba, iar ca si explozibil inferior azotatul de amoniu e inutilizabil: volumul de oxigen produs e mult prea mic pentru o explozie, in plus e foarte higroscopic si de abia vei putea sa-l faci sa arda.

Un user a postat pe-aici un film cu arderea unei pulberi pe baza de azotat de potasiu:
Citat din: nikarzv din Ianuarie 31, 2010, 11:59:46 PM
Multumesc mult pentru raspunsuri. Praful meu de pusca este foarte bine maruntit . Nu este granulat ,dar foarte bine uscat. Nu stiu sa-l rafinez cu alcool etilic. Si nu am de unde sa procur clorati sau oxid de bor. aici este un video cu praful meu de pusca filmat la 120 fps: http://www.youtube.com/watch?v=RG-NeMz19Ms .
Iata un volum de gaze si o rata de ardere suficient de mare pentru o racheta.


1Q-D3XT3R

Pentru racheta se foloseste KNO3 + Zahar +Oxizi metalici in special oxidul de fier II !!!

nikarzv

Citat din: radhoo din Februarie 03, 2010, 11:27:34 PM
poti spera, e cam tarziu :)

poti sa folosesti si altfel de detonatoare. conditia e sa dea o flacara suficient de fierbinte, sa inceapa descompunerea azotatului (pe la 400 grade).
pentru ca toata cantitatea de azotat sa se descompuna exploziv, si nu sa fie doar aruncata de o mica parte care explodeaza, se adauga pulbere de aluminiu care ridica temperatura exploziei:
90% azotat, 2% pulbere aluminiu, 4% ulei motor diesel sau (hexamina + benzoat de sodiu).


Salut sunt si eu interesat de ANFO . Nu am reusit sa-l detonez desi am facut un amestec de 5% diesel si 95% AN si l-am ingropat in pamant impreuna cu un explozibil de detonare pentru a beneficia mai bine de unda de soc. Am incercat petarde. Am mai incercat capse percutante si ceva facut de mine cu FP pe baza de pulbere de Mg. NU a mers nici una . O sa mai incerc si proportia ta cu pulbere de Al. O singura intrebare: 90% AN,2% Al powder , 4% diesel ,si restul pana la 100%?

radhoo

Citat din: radhoo din Februarie 03, 2010, 11:27:34 PM
90% azotat, 2% pulbere aluminiu, 4% ulei motor diesel sau (hexamina + benzoat de sodiu).
8% ulei

nikarzv

Ai incercat proportia asta si functioneaza? Deci AN disel , ulei , si Al pulbere , si ar trebui sa detoneze. Daca ai incercat cu ce ai reusit sa-l detonezi?

1Q-D3XT3R

Puteti incerca N compoziti si tot nu o sa mearga ...Secretul consta in substante care detoneaza amestecul .Nu o sa reusiti niciodata sa detonati amestecul Diesel+NH4NO3 fara o capsa de fulminat de mercur !sau cu cateva grame de peroxid de acetona . Si inca ceva.... ar fi ca nitratul de amoniu sa fie 100% pur si sa nu fie ud !Cred ca ar reactiona o cantitate mai mare daca ar avea o granulatie cat mai mica ca si faina de ex. ;) Succes la aruncarea in aer obiecte :P

nikarzv

Multumesc . Am pe acasa niste capse folosite pentru impuscarea bolturilor in perete acelea au nitroceluloza exact ca materialul din gloante , si au si o capsa de detonare . Am incercat cu ea si nu a fost suficient de puternica sa o detoneza.Oare aia sa fie fulminat de mercur? Si oare este suficient de puternica?

flowry_b

Am 100 ml solutie 1M si trebuie sa o transform in solutie 25mM. Cum trebuie sa procedez?