Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce a fost mai intai, elementul chimic sau atomul?

Creat de Adi, Ianuarie 13, 2009, 03:19:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ciprian_sa

Citatdin cultura generala, mai stii de ceva ce a avut loc in 1789?
Revolta de pe Bounty, căderea Bastilliei, George Washington e ales președinte, e redactată Declarația drepturilor omului, etc. Probabil că s-au întîmplat o grămadă de chestii în 1979.. La ce te referi, mai exact: știință, politică, cultură?

Adi

Revolutia Franceza. Ca are legatura cu Lavoisier. Mai departe, cand si cum si de ce a murit Lavoisier?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Facand parte din patura artisticratiei si fiindca a detinut mai multe functii publice, fiind o personalitate importanta a guvernului din perioada pre-revolutionara, a fost arestat si judecat de tribunalul revolutionar (in timpul Revolutiei Franceze) si ghilotinat la 8 mai 1794.

Astroline

Adi

Diana, foarte bine, numai ca o mica mare scapare. Din guvernul prerevolutionar? Adica din guvernul regelui a facut parte Lavoisier?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Da, Lavoisier a facut parte din guvernul regelui. Desi avea diploma de avocat, el nu a practicat niciodata. In schimb, a devenit interesat de politica Frantei, devenind la varsta de 26 de ani colector de taxe pentru rege. In timpul muncii in slujba Guvernului, a fost membru in comisia care a stabilit sistemul standard de masurare (in 1790) introducand Sistemul Metric; de asemenea, a fost seful trezoreriei in 1791.

Adi

Citat din: Diana Basaca din Ianuarie 22, 2009, 09:44:14 PM
Da, Lavoisier a facut parte din guvernul regelui. Desi avea diploma de avocat, el nu a practicat niciodata. In schimb, a devenit interesat de politica Frantei, devenind la varsta de 26 de ani colector de taxe pentru rege.

A fi colector de taxe nu inseamna a fi membru al guvernului. A fi angajat al guvernului e una, adica a fi functionar si e alta sa fii ministru. Ministrii sunt membri ai guvernului. Deci pana aici nu demonstrezi ca a fost ministru in timpul regelui.

Citat din: Diana Basaca din Ianuarie 22, 2009, 09:44:14 PM
In timpul muncii in slujba Guvernului, a fost membru in comisia care a stabilit sistemul standard de masurare (in 1790) introducand Sistemul Metric; de asemenea, a fost seful trezoreriei in 1791.

Hmm, daca caderea Bastiliei a fost in 1789, adica regele a cazut si a venit noul guvern revolutionar, inseamna ca in 1790 si 1791 el lucra pentru guvernul revolutionar, nu? Atunci tot ei l-au ghilotinat, sau cum a fost?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Habar n-am. Am luat informatiile de pe net, dar vad ca mai rau v-am incurcat. Istoria nu e punctul meu forte, asa ca daca stie cineva cum stau lucrurile, sa ne lamureasca si pe noi.

Adi

Diana, eu stiu raspunsul. Nu ai incurcat pe nimeni. Continua acest joc, iti promit ca vei invata ceva ce iti va folosi intreaga viata. Cauta mai departe informatiile pe net. Eu iti aratai ca sunt niste paradoxuri, deci ca situatia nu e asa cum ai gasit-o in acele surse pe net. Mergi mai departe. Cauta pe wikipedia isotria detaliata a Revolutiei Franceze si viata lui Lavoisier. Si vei vedea ca se va lamuri si nu doar ca vei clarifica o chestie esentiala de istorie (si un sfat util de viata: cum sa nu sfarsesti ca si Lavoisier), dar vei invata si importanta cunoasterii anilor evenimentelor in ceea ce priveste stiinta.

Invitatia de a continua nu este doar pentru Diana, dar pentru toti cei interesati de chimie, fizica si istoria cunoasterii umane.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

#38
"Lavoisier nu a fost executat pentru faptul ca a fost om de stiinta, ci deoarece a fost unul dintre cei 27 de fermieri (concesionari) generali. A concesionat de la statul francez monopolul tutunului. Se considera ca fermierii generali au supt sangele poporului, deci era cam greu sa scape. El nu era aristrocrat de origine si la inceput a fost si el revolutionar." Link Forum

"Anul 1789 a fost si anul Revolutiei Franceze, iar Lavoisier s-a numarat printre suspecti fiind un bogat colector de taxe. A fost acuzat de revolutionarul Jean-Paul Marat si a trebuit sa renunte la laboratorul sau. La 8 mai 1794 au fost judecati sumar fostii ,,fermiers genefaux" (Lavoisier si alti 27) fiind condamnati la moarte. Au fost adusi la ghilotina intr-o piata siau fost aruncati intr-o groapa comuna." link

Adi

Ma bucur ca ai acceptat invitatia. Totusi, da surse (link) pentru citate si spune in cuvintele tale concluzia. Personal, nu am inteles nimic din acele texte. Mai sus zisesei ca era aristocrat, apoi ca lucra pentru rege, apoi ca lucra de fapt pentru revolutionari, apoi ... Trebuie vazut apoi viata lui detaliat. Cand a facut ce. Si cine l-a omorat si pentru ce.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Ianuarie 13, 2009, 03:19:29 PM
Daca ati explica altora ceva din chimie, ce a fost mai intai, notiunea de element chimic, sau notiunea de atom (atom in sensul modern)? Haideti sa incepem prin a gasi persoana si anul si eventual cartea celui care a creat notiunea moderna de element chimic si a celui care a creat notiunea moderna de atom. 
Atomul este cea mai mica parte a unui element chimic,pentru ca un element chimic este o specie de atomi identici.

Adi

Citat din: Decebal din Ianuarie 31, 2009, 09:54:36 AM
Citat din: Adi din Ianuarie 13, 2009, 03:19:29 PM
Daca ati explica altora ceva din chimie, ce a fost mai intai, notiunea de element chimic, sau notiunea de atom (atom in sensul modern)? Haideti sa incepem prin a gasi persoana si anul si eventual cartea celui care a creat notiunea moderna de element chimic si a celui care a creat notiunea moderna de atom. 
Atomul este cea mai mica parte a unui element chimic,pentru ca un element chimic este o specie de atomi identici.

Bine ai venit pe forumul nostru, Decebal? Ce aduce raspunsul tau nou la discutie? Si mai ales raspunde la intrebarea lansata de mine? Ce a fost creat mai intai: conceptul de element chimic, sau anul 1804 cand a fost descoperit experimental atomul (legea proportiilor definite a lui Dalton?).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2009, 05:15:56 PM
Citat din: Decebal din Ianuarie 31, 2009, 09:54:36 AM
Citat din: Adi din Ianuarie 13, 2009, 03:19:29 PM
Daca ati explica altora ceva din chimie, ce a fost mai intai, notiunea de element chimic, sau notiunea de atom (atom in sensul modern)? Haideti sa incepem prin a gasi persoana si anul si eventual cartea celui care a creat notiunea moderna de element chimic si a celui care a creat notiunea moderna de atom. 
Atomul este cea mai mica parte a unui element chimic,pentru ca un element chimic este o specie de atomi identici.

Bine ai venit pe forumul nostru, Decebal? Ce aduce raspunsul tau nou la discutie? Si mai ales raspunde la intrebarea lansata de mine? Ce a fost creat mai intai: conceptul de element chimic, sau anul 1804 cand a fost descoperit experimental atomul (legea proportiilor definite a lui Dalton?).
Filozofic vorbint eu stiu ca Leucip si Democrit au avut intuitia existentei atomului!Poate nu am inteles bine intrebarea ta!Definitia moderna de atom respectiv element chimic nu mai tin minte cand si de cine a fost data,dar cred ca se poate afla usor si nu vad ce rost are sa ne batem capul cu date istorice privind atomul si elementul chimic!
Ce este de fapt un atom,respectiv un element chimic!Un atom poate exista de sine statator?Eu cred ca nu poate exista singur,pentru ca atunci omul nu ar mai vedea materia ca stare,forma,culoare si nu am pute-o pipai,gusta si mirosi.Ce miros si gust are hidrogenul,dar oxigenul,dar apa?

Adi

Decebal, pentru a vedea ce am intrebat (si la ce am intrebat s-a raspuns deja) te invit sa citesti acest post de la inceput si pana la sfarsit. Te inteleg ca nu vezi restul clarificarii modului in care omenirea a cunoscut adevarul din prezent, pas cu pas. Eu cred in importanta cuonasterii acestei istorii a cunoasterii omenesti, pentru a intelege mai bine cum in prezent tot asa avem de ales intre mai multe teorii, sau cum se vor face urmatoarele descoperiri. Citeste asadar intregul post, daca te intereseaza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Ianuarie 31, 2009, 07:04:48 PM
Decebal, pentru a vedea ce am intrebat (si la ce am intrebat s-a raspuns deja) te invit sa citesti acest post de la inceput si pana la sfarsit. Te inteleg ca nu vezi restul clarificarii modului in care omenirea a cunoscut adevarul din prezent, pas cu pas. Eu cred in importanta cuonasterii acestei istorii a cunoasterii omenesti, pentru a intelege mai bine cum in prezent tot asa avem de ales intre mai multe teorii, sau cum se vor face urmatoarele descoperiri. Citeste asadar intregul post, daca te intereseaza.
Pot sa deschid un topic intitulat "Atomul si elementul chimic"?