Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Existenta. Semantism si Sintaxa. - carte proprie

Creat de Adrian Copilul Minune, Martie 02, 2014, 01:46:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

#120
Citat din: Forever_Man din Martie 31, 2014, 02:56:19 PM
Foamea e o intelegere care are in continutul ei informatii despre faptul ca ai nevoie sa mananci. Nu, nu trebuie sa stii asta in mod rational. Ci pur si simplu cand ti-e foame, cauti de mancare. Intelegi intuitiv despre ce e vorba. Nu, nu ma refer ca intelegi foamea, ci ma refer ca foamea insasi e un tip de intelegere.

Uite, cum i-am raspuns si lui ion adrian, ia imaginea asta:


Si decupeaza unul din patratele in Paint si muta-l treptat spre celalalt. Culoarea i se va schimba deoarece intelegerea se schimba.

Le cam amesteci. Mecanisme primare ce nu sunt controlate constient pentru tine sunt procese de intelegere. Sunt doar niste mecanisme perfectionate prin evolutie si deoarece nu sunt controlate constient este foarte greu pentru persoane neantrenate sa le stapaneasca. Fie ca este vorba de foame, frig, sete, caldura etc. acestea in general functioneaza subconstient si permite creierului "sa gandeasca" -  sa fie liber pentru alte activitati ca sa supravietuiasca. De pilda cum sa vaneze indivizi in grup ca sa-si sporeasca sansele de supravietuire. Sau cum sa-si gaseasca si sa-si protejeze femela daca vorbim de mascul.

Referitor la cum percepe creierul mediul inconjurator prin sistemul senzorial, acesta poate fi pacalit in N feluri, fie ca este vorba de vedere sau alt simt senzorial.

Aici citeva exemple distractive. Realitatea nu este ceea ce percepi ci poate doar o buna aproximatie. Cateodata, nici macar atat... Intelegerea se castiga prin experienta, antrenament si invatare.

"the brain learns and adapts to the sensory change until it figures out how to make the body move as planned to accomplish the desired task – this happens with repetitive training
the new learning can be reversed by correcting the visual misinformation and re-practicing the skill"

http://seplessons.ucsf.edu/node/1721

iar aici o gramada de alte iluzii optice explicate:

http://www.michaelbach.de/ot/

"Visual illusions occur due to properties of the visual areas of the brain as they receive and process information. In other words, your perception of an illusion has more to do with how your brain works -- and less to do with the optics of your eye. "
http://abcnews.go.com/Health/EyeHealth/optical-illusions-eye-brain-agree/story?id=8455573
The imagination is the prisoner of our mind.

ion adrian

Acum problema este ca Ion Adrian nu stie sa lucreze cu paint. Daca chiar vrei sa inteleaga acest exemplu trebuie sa explici descompunand explicatia in succesiunea de operatii cu succesiunea de efecte si desigur ca eu nu voi intelege din prima si voi mai intreba. :)

ion adrian

PS Recunosc ca m-am chinuit ceva pana sa vad iepurele. Cred ca daca pronuntai intai iepure lucrurile se petreceau invers.
Asadar si la exemplul cu cubul este ceva similar?Am impresia ca nu.

Dar exemplele astea sunt sub forma sarpelui incolacit sau a unui colac de franghie in orice manual de yoga. Sau in fine in multe dintre ele.

Adrian Copilul Minune

#123
.

ariel55

CitatBun, dar ideea nu e doar sa va aduc eu aceasta cunoastere. Asta este doar primul pas. Pasul urmator este ca voi inspirati de ideile mele revolutionare, sa veniti la randul vostru cu propriile idei astfel incat sa ajungem sa explicam ce e Intelegerea si prin urmare sa aflam care e viziunea corecta despre realitate.

Vai maieshtre, ce modesta natura aveti!



:o
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Adrian Copilul Minune

#125
.

mircea_p

Citat din: Forever_Man din Martie 31, 2014, 09:44:15 PM
Bun, dar ideea nu e doar sa va aduc eu aceasta cunoastere. Asta este doar primul pas. Pasul urmator este ca voi inspirati de ideile mele revolutionare, sa veniti la randul vostru cu propriile idei astfel incat sa ajungem sa explicam ce e Intelegerea si prin urmare sa aflam care e viziunea corecta despre realitate.
Si te mai intrebi de ce se face misto.  :)
Era un banc pe vremuri la care poanta suna de genul: "Da, dar cine a inceput?"

PS. Si tot la rubrica citate de pe vremuri (din Albumul Duminical):
"Nu exista desene animate noi si desene animate vechi. Pentru un nou nascut orice desen animat e nou."
Asta apropos de ideile revolutionare.

Adrian Copilul Minune

#127
.

sumalan dorin

Citat din: Forever_Man din Martie 28, 2014, 08:27:35 PM
Mai intai o precizare pentru cei care polueaza cu nesimtire topicul. Acest topic NU este doar despre constiinta. Acest topic este despre constiinta DUPA ce ati citit cartea mea. Macar atata lucru ma asteptam sa va prindeti. Dar deh... ce face instinctul de mascul alfa din om. Il trimite la inaintare cu orice pret.

La inceput ti-am acordat oarecare credit ideilor tale!Dupa am vazut ca nu are sens!

Esti un ignorant prin ideile emise si prin atitudinea ta pe acest topic!

1) Esti un ignorant prin ideile emise deoarece nu ai respect fata de cultura si stiinta ! A publica o carte inseamna sa aiba o editura si un nume autorul.Tu nu ai nimic!

2)Esti un ignorant deoarece nu ai pic de respect fata de critica adusa ideilor aiuritoare propagate de tine!

3)Esti un ignorant deoarece consideri "a fii stiintific" e ceva la moda!Nicidecum o modalitate optima de a nu asimila orce propagare aiuritoare!

4)Esti un ignorant deoarece prin luarea la bani marunti de cei din forum a ideilor tale (in fond nu valoreaza nimic) reactionezi cu mistouri de autogara!De parca noi te-am intrebat pe tine si nu tu pe noi!

5)Esti un ignorant deoarece argumente rationale care ti-au fost aduse tu,nu tii cont de ele.Iti place sa tii cu dintii de ideile tale aiuritoare fara a tine cont de alte argumente pur rationale (demonstrabile!!!)

Aiureala ta de idei nu face nici cat un bob de mazare (bobul de mazare are o valoare!).

Vrei argumente din stiinta contra ideilor tale aiubitoare?Vrei argumente din stiinta demonstrabile contra ideilor tale aiuritoare?

1)De metoda de analiza biochimica fotocolorimetrica ai auzit?

2) De reflexe ai auzit?De sistemul nervos central ,ai auzit?

Cum ti-am spus initial ti-am acordat un oarecare credit,ba mai mult ti-am cautat si ideile auritoare pe "societatea romana de filosofie" Nu am gasit nimic!
Ti-am cautat ideile aiuritoare si la nivel international tot pe filosofie ,nimic!

Cand iti mai scade ignoranta si cand devii civilizat in dialog atunci discutam la un alt nivel!Pana atunci orce idee aiuritoare ti-o "destram" bucatele bucatele!



Apropo atudinea de "ars pe rug" imi provoaca dispret!




Adrian Copilul Minune

#129
.

ariel55

CitatP.S. Cate zarzavaturi ai vandut azi in piata ?

Cantitativ vorbind, mult mai putine decat gogosile pe care incerci sa le vinzi tu pe aici.  8)

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

sumalan dorin

Citat din: Forever_Man din Aprilie 01, 2014, 06:47:56 PM
(..)  inteleptule Sumi te-as ruga, a ta fie imparatia cerurilor, sa spui ce crezi tu ca e fenomenul Intelegerii.(..)

Cand te saturi din delirat cu tenta MISA,cand observi asa cum este realitatea ca nimeni nu are nimic cu tine in special ci ,cu ideile tale atunci o sa iti explic fenomenul Intelegerii din filosofie din diveriti autori marcanti!

Adrian Copilul Minune

#132
.

Adrian Copilul Minune

Citat din: ariel55 din Aprilie 01, 2014, 10:17:42 PM
CitatP.S. Cate zarzavaturi ai vandut azi in piata ?

Cantitativ vorbind, mult mai putine decat gogosile pe care incerci sa le vinzi tu pe aici.  8)



Asta e cel mai tare forum pe care l-am gasit. Si eu care credeam ca e doar un forum de tocilari plicticosi. Cand colo e forum de bancuri. Super tare. Felicitari si la mai multe !

Adrian Copilul Minune

#134
.