Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exista sanse ca in urmatori zeci de ani sa se descopere campul electro-magnetic?

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 23, 2009, 04:37:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Decebal

Citat din: Adi din Ianuarie 30, 2009, 05:54:42 PM
Asa cum zice si Electron, Iulian propusese ca acest scut electromagnetic sa opreasca laserul. Am explicat ca lumina trece prin lumina fara sa se ciocneasca, deci scutul electromagnetic nu poate opri laserul. Nu imi dau seama cum ar putea opri materia pentru ca nu imi dau seama cum e acest camp confinat intr-o regiune mica din spatiu ca sa formeze un perete intre ce ai de protejat si exterior. Un camp EM se deplaseaza cu viteza luminii, deci cum il tii pe loc? Cum il confinezi intr-un perete?
Un scut antigravific puternic care sa reflecteze laserul ar fi solutia.

Adi

Citat din: Decebal din Ianuarie 31, 2009, 04:15:25 PM
Citat din: Adi din Ianuarie 30, 2009, 05:54:42 PM
Asa cum zice si Electron, Iulian propusese ca acest scut electromagnetic sa opreasca laserul. Am explicat ca lumina trece prin lumina fara sa se ciocneasca, deci scutul electromagnetic nu poate opri laserul. Nu imi dau seama cum ar putea opri materia pentru ca nu imi dau seama cum e acest camp confinat intr-o regiune mica din spatiu ca sa formeze un perete intre ce ai de protejat si exterior. Un camp EM se deplaseaza cu viteza luminii, deci cum il tii pe loc? Cum il confinezi intr-un perete?
Un scut antigravific puternic care sa reflecteze laserul ar fi solutia.

Decebal, adica un scut si antigravitational si antielectromagnetic? Si e doar o idee SF, sau chiar ai ceva legat de stiinta? Pe acest site discutam daca poate fi realizat in stiinta, nu in mintea lui Decebal.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Cred că de la scutul electromagnetic încoace topicul e suficient de relaxat. Adi, pui prea multe întrebări pentru un univers SF :).

Recunoaşte că scenele de luptă din Star Trek, când sar scântei din toate panourile de control, ar fi mult mai puțin savuroase dacă oamenii ar fi folosit siguranțe fuzibile. Ce-ai cu scuturile antigravifice?

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 31, 2009, 06:18:11 PM
Cred că de la scutul electromagnetic încoace topicul e suficient de relaxat. Adi, pui prea multe întrebări pentru un univers SF :).

Recunoaşte că scenele de luptă din Star Trek, când sar scântei din toate panourile de control, ar fi mult mai puțin savuroase dacă oamenii ar fi folosit siguranțe fuzibile. Ce-ai cu scuturile antigravifice?
Am dat si eu o idee (vezi J. Verne). ;D

Adi

Alex, Decebal, imi pare rau, dar acest topic, dupa cum ii spune titlul, nu este despre Star Trek, ci despre stiinta. Intrebarea este daca in 10 ani (!) se va descoperi campul electromagnetic! (care a fost descoperit in 1888 experimental, dupa ce a fost prezis teoretic in 1865!). Dupa aceasta clarificare, intrebarea a fost daca se poate dezvolta (cel putin principiul teoretic al unui) camp electromagnetic care sa functioneze pe post de scut antilaser si am explicat ca laserul e tot lumina si trece prin orice scut electromagnetic.

Deci in acest subiect vorbim de stiinta, nu de SF.

Decebal, inteleg ca ai aruncat o idee, insa aici nu este un post de idee, ci de idee plus argumente, mai mult o idee stiintifica. Daca nu ai nimic nou de adus, nu aduce.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

De-acord, dar nu uita că destinația scutului era să ne apere de extratereştri ;).

Totuşi mi s-a părut interesantă întrebarea ta legată la confinarea câmpului. Cunoşti vreo asemenea metodă, sau măcar vreo ipoteză în domeniu? Ştiu de problema inversă, de exemplu de încercările actuale de utilizare a câmpului electromagnetic pentru confinarea plasmei, dar nu m-am întrebat niciodată cum anume s-ar putea confina câmpul electromagnetic.

Adi

Nu am remarcat ca scopul scutului era sa ne protejeze de extraterestri.

Campul electromagnetic poate fi confinat in ghid de unda care poate avea o forma 3D, sau 2D (rigla ce am oferit-o la licee) sau 1D (fibra optica).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Silly me. Nu ma gandeam la ghidurile de unda "materiale", ci la problema pusa de autorul topicului, in speta la confinarea campului intr-un spatiu foarte mare, de pilda in jurul unui obiect voluminos. E destul de nepractic sa-l imbracam Pamantul intr-un tub ca al lui Thomson, de exemplu ;D. Intrebarea mea se refera mai degraba la posibilitatea unui ghid de unda imaterial (e.g. alt camp electromagnetic). Eu unul nu stiu de asa ceva, dar sunt destul de nou in domeniu :).

Adi

Alex, ghidul de unde de care iti vorbeam e ghid de unda electromagnetica, nu tuburi de raze. Fibra optica e tot ghid de unda electromagnetica, numai ca 1D.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Iarta-mi ignoranta,Adi,dar "confinarea" asta nu ar fi data tocmai de rotatie?

Adi

Citat din: yueh din Februarie 02, 2009, 02:38:15 PM
Iarta-mi ignoranta,Adi,dar "confinarea" asta nu ar fi data tocmai de rotatie?

Nu stiu la ce te referi, poti fi mai precis? Sugerezi cumva ca un camp magnetic in rotatie este de la sine confinat? Pai cum faci un camp in rotatie? Din cate stiu eu lumina se duce in linie dreapta ... Deci cred ca ar trebui sa faci un efort sa il fie in rotatie si daca s-ar roti pe un cerc si nu ar iesi din acea zona, atunci da, ai putea zice ca e confinat, dar cum faci un camp sa roteasca cand el merge in linie dreapta in toate directiile?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Un câmp gravitațional foarte puternic?

Ar fi relativ self-defeating dar orişicât ;D.

HarapAlb

 Fibra optica nu este cu adevarat un ghid 1D, asta e numai o aproximatie, destul de buna  :) De fapt nici un fenomen fizic nu este cu adevarat unidimensional, practic celelalte doua dimensiuni sunt neglijabile in anumite conditii.

In general, efectele de autoconfinare apar datorita fenomenelor neliniare. Un exemplu este campul interactiunii tari, aici avem neliniaritati (gluonii se cupleaza intre ei destul de puternic). In cazul campului electromagnetic in vid, nu apar aproape deloc fenomene neliniare si daca apar avem nevoie de intensitati foooarte mari ale campului (fotonii nu se cupleaza intre ei decat prin interactiuni de ordin 4 !!, asa numita imprastiere Delbruck).

Campul gravitational ar putea juca rol de capcana electromagnetica, de ex: gaurile negre.

Adi

Excelente comentarii, HarapAlb. Mi-am clarificat si eu niste notiuni astfel, facand analogiile acestea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh



CitatNu stiu la ce te referi, poti fi mai precis? Sugerezi cumva ca un camp magnetic in rotatie este de la sine confinat? Pai cum faci un camp in rotatie? Din cate stiu eu lumina se duce in linie dreapta ... Deci cred ca ar trebui sa faci un efort sa il fie in rotatie si daca s-ar roti pe un cerc si nu ar iesi din acea zona, atunci da, ai putea zice ca e confinat, dar cum faci un camp sa roteasca cand el merge in linie dreapta in toate directiile?
Da,cam asa am vrut sa zic.Daca-mi mai amintesc fizica,traiectoria luminii poate fi curbata.