Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre suflet

Creat de Adi, Septembrie 28, 2008, 09:22:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Revenind la intrebarea "ce este sufletul?", am sa amintesc o scena la TV. la emisiunea "Surprize, surprize". Andreea Marin, a adus pe scena un baietel de 4-5 anisori, care era foarte talentat, stia sa cante, scria poezii, si mai mult decat atat, avea harul sa vada sufletul omului. La indemnul Andreei, baietelul a invitat o fata pe scena si i-a spus printre altele ca are sufletul cam intunecat, la care fata a confirmat ca are o suparare. Curioasa, Andreea care era imbracaata intr-o rochie rosie, a intrebat daca poate sa-i spuna si ei ceva, la care baietelul i-a raspuns ca vede sufletul prin hainele omului, si printre altele, ca, culoarea rosie este culoarea diavolului.
Prin acest exemplu am vrut sa arat ca sufletul este partea din om care ne face sa simtim "trairile" sau starile sufletesti, in literatura indiana el este numit "sinele" sau simtul intern. Sufletul este dincolo de cuvinte, este undeva in om, ori in subconstient, ori deasupra constientului, dar prin el simtim ca santem tristi, sau bucurosi, indragostiti, sau plini de ura, invidie s.a.m.d.
Faptul ca o alta persoana poate sa-ti citeasca sufletul, de ce nu, am vazut persoane "mentalisti" care iti citesc gandurile, iar faptul ca este perceput ca un amestec de culori, este posibil, ca aceste culori sa corespunda la diferite stari sufletesti, care se traduc in mintea clarvazatorului intr-o culoare. Nu cred ca sufletul este o parte din fiinta care dainuie dupa moarte, desi mi-as dori acest lucru, omul devine nemuritor doar prin faptele lui.

nano2k

Citat din: Virgil din Octombrie 02, 2008, 03:18:48 PM
Nu cred ca sufletul este o parte din fiinta care dainuie dupa moarte, desi mi-as dori acest lucru, omul devine nemuritor doar prin faptele lui.

Reformulare corecta: cu siguranta omul devine nemuritor prin faptele lui.
Restul (inca) nu stim...

Electron

Citat din: Virgil din Octombrie 02, 2008, 03:18:48 PM
Revenind la intrebarea "ce este sufletul?", am sa amintesc o scena la TV. la emisiunea "Surprize, surprize". Andreea Marin, a adus pe scena un baietel de 4-5 anisori, care era foarte talentat, stia sa cante, scria poezii, si mai mult decat atat, avea harul sa vada sufletul omului. La indemnul Andreei, baietelul a invitat o fata pe scena si i-a spus printre altele ca are sufletul cam intunecat, la care fata a confirmat ca are o suparare. [...]
Hai ca am trait sa o vad si pe asta: o sceneta de teatru de la "Surprize, suprize!" sa fie adusa ca argument intr-o discutie pe acest forum... Data viitoare vino cu ceva argument/observatie cu mai multa credibilitate.

CitatPrin acest exemplu am vrut sa arat ca sufletul este partea din om care ne face sa simtim "trairile" sau starile sufletesti, in literatura indiana el este numit "sinele" sau simtul intern. Sufletul este dincolo de cuvinte, este undeva in om, ori in subconstient, ori deasupra constientului, dar prin el simtim ca santem tristi, sau bucurosi, indragostiti, sau plini de ura, invidie s.a.m.d.
Interesanta definitie. :) Ca filozofie si speculatie e frumoasa, cam ca ideea lui Adi ca e "informatie".

CitatFaptul ca o alta persoana poate sa-ti citeasca sufletul, de ce nu, am vazut persoane "mentalisti" care iti citesc gandurile,
Sper ca nu le-ai vazut si pe astea la televizor la emisiunile Andreei Marin! Povesteste-ne unde si in ce circumstante ai intalnit asemenea persoane. :)

Citatiar faptul ca este perceput ca un amestec de culori, este posibil, ca aceste culori sa corespunda la diferite stari sufletesti, care se traduc in mintea clarvazatorului intr-o culoare.
Este vorba de perceptii subiective, si irepetabile experimental. Ar insemna cumva ca in creierul "clarvazatorului" exista ceva "senzori" diferiti de tot ce poate produce stiinta azi. Necazul e ca nu se reuseste nici macar sa se detecteze acesti "senzori", si ca atare pana una alta aceste "perceptii" para-psihologice sunt speculatii frumoase pentru cei care sunt dispusi sa creada asa ceva fara dovezi.

CitatNu cred ca sufletul este o parte din fiinta care dainuie dupa moarte, desi mi-as dori acest lucru,
Vad ca nu folosesti (crezi) totusi definitia din religii. Dar nici stiintifica nu e, deocamdata.

e-
Don't believe everything you think.

adrian

Poate ca Virgil se refera la biocampul uman care a fost evidentiat cu ajutorul fotografiilor kirlian si care, intr-adevar, isi modifica culoarea in functie de starea organismului, dar nu cred ca acest lucru are legatura cu "sufletul".

In alta ordine de idei, am si eu o intrebare: Daca privim - din punctul de vedere al Fizicii - gandul ca fiind informatie si stiind ca creierul are activitate electrica, avem premisele unei transmisiuni in genul celei radio?
Multumesc anticipat pentru raspuns.


HarapAlb

Citat din: adrian din Octombrie 02, 2008, 04:28:34 PM
In alta ordine de idei, am si eu o intrebare: Daca privim - din punctul de vedere al Fizicii - gandul ca fiind informatie si stiind ca creierul are activitate electrica, avem premisele unei transmisiuni in genul celei radio?

Teoretic vorbind ar fi posibil.

In practica ca si imposibil:
(i) radiatia generata de impulsurile electrice in neuroni este infima;
(ii) in creier sunt peste 10000 milioane de neuroni si e foarte greu de discriminat eventualele semnale receptionate;
(iii) nu exista o corespondenta bine definita intre activitatea neuronala (locul si momentul declansarii unui semnal electric) si activitatea mentala (ca te gandesti la femei, sau la nemurirea sufletului).

In privinta punctului (iii) s-au facut progrese privind activitatea senzoriala (auz, vaz...). Sun binevenite pentru ca ajuta (in urma unor operatii, implanturi etc.) unele persoane sa-si recapete intr-o oarecare masura simturile.

Ignorantul

#125
Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 11:37:00 AM
Parerea mea de sceptic este ca erai o rusine pentru "atei" cand iti ziceai asa, la fel cum mi se pare ca exagerezi acum cand iti spui "credincios".
Pe mine,tu si ceilalti,ma puteti huli tot timpul,dar pe DUMNEZEU il veti putea huli doar o vreme!Incetati hula voastra la adresa lui DUMNEZEU inainte de vremea pedepsei voastre!Va compatimesc sincer!Am zis ca sa nu ziceti ca nu v-am zis!DUMNEZEU iarta pacatul dar pedepseste pe pacatos pana la al treilea si al patrulea neam!DUMNEZEU sa va binecuvanteze!DUMNEZEU sa va lumineze Sufletul spre a putea vedea cele nevazute de toti si a auzi cele neauzite de toti!

<M1: in urma acestui mesaj, s-a iscat o dezbatere legata de limbajul si referintele religioase acceptabile pe acest forum. Ca rezultat, s-au formulat Articolele B.10 si C.13, din lista normelor care trebuie respectate de membrii acestui forum. Cei care s-au inscris deja si nu accepta aceste articole, sunt rugati sa-si reevalueze prezenta aici.>

Electron

Cer aici public opinia, nu doar a Administratorului, dar si a celorlalti participanti la discutie, asupra mesajului anterior al lui Ignorantul. Suntem aici pe un forum religios, sau de popularizare si argumentare stiintifice? Nu am nimic impotriva credintei (la nivel privat), dar cand da pe-afara si sunt "compatimit" de alde Ignorantul eu ma simt aproape jignit.  :(

e-
Don't believe everything you think.

nano2k

Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 05:02:59 PM
Cer aici public opinia, nu doar a Administratorului, dar si a celorlalti participanti la discutie, asupra mesajului anterior al lui Ignorantul. Suntem aici pe un forum religios, sau de popularizare si argumentare stiintifice? Nu am nimic impotriva credintei (la nivel privat), dar cand da pe-afara si sunt "compatimit" de alde Ignorantul eu ma simt aproape jignit.  :(
e-

Asa e, insa nu cred ca cenzura este o solutie...
E bine sa aiba acces toti, e democratie si atata timp cat omul isi exprima opiniile si credintele intr-un mod decent, nu vad de ce l-am scoate... Parerea mea.

Electron

Nu cer excluderea nimanui. Doresc doar sa stiu daca ceilalti participanti la discutie accepta limbajul folosit. Daca se exprima adecvat, poate sa-si spuna opiniile fara probleme. Dar de la o vreme pare aici lectia de "rusine sa va fie, ereticilor!", si pentru asta sunt alte forumuri.

e-
Don't believe everything you think.

admin

Citat din: Ignorantul din Octombrie 02, 2008, 04:56:04 PM
Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 11:37:00 AM
Parerea mea de sceptic este ca erai o rusine pentru "atei" cand iti ziceai asa, la fel cum mi se pare ca exagerezi acum cand iti spui "credincios".
Pe mine,tu si ceilalti,ma puteti huli tot timpul,dar pe DUMNEZEU il veti putea huli doar o vreme!Incetati hula voastra la adresa lui DUMNEZEU inainte de vremea pedepsei voastre!Va compatimesc sincer!Am zis ca sa nu ziceti ca nu v-am zis!DUMNEZEU iarta pacatul dar pedepseste pe pacatos pana la al treilea si al patrulea neam!DUMNEZEU sa va binecuvanteze!DUMNEZEU sa va lumineze Sufletul spre a putea vedea cele nevazute de toti si a auzi cele neauzite de toti!

Acest post nu are intr-adevar nimic de a face cu topicul discutiei si nici cu al siteului. Nu este un site de propovaduit religia, ci de adus argumente despre stiinta si despre suflet eventual. Asadar, eu nu sunt de acord cu interventiile lui Ignoratul, care nu aduce nimic bun la discutia stiintifica, caruia i-am explicat vreo 2-3 incontiinuu la intrebari de fizica, dar el nu a comentat nimic, ci a pus noi intrebari. Iar acum in aceasta discutie ignora pe toti, raspunde doar unui singur om (Teodora). Aceasta atitudine a lui este dispretuitoare pentru noi toti. In curand probabil va fi exclus de pe Forum. Deocamdata, continui sa il tolerez aici pe forum. Mai da un pic de sare si piper totusi ...

panda

#130
Citat din: Ignorantul din Octombrie 02, 2008, 04:56:04 PM
Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 11:37:00 AM
Parerea mea de sceptic este ca erai o rusine pentru "atei" cand iti ziceai asa, la fel cum mi se pare ca exagerezi acum cand iti spui "credincios".
Pe mine,tu si ceilalti,ma puteti huli tot timpul,dar pe DUMNEZEU il veti putea huli doar o vreme!Incetati hula voastra la adresa lui DUMNEZEU inainte de vremea pedepsei voastre!Va compatimesc sincer!Am zis ca sa nu ziceti ca nu v-am zis!DUMNEZEU iarta pacatul dar pedepseste pe pacatos pana la al treilea si al patrulea neam!DUMNEZEU sa va binecuvanteze!DUMNEZEU sa va lumineze Sufletul spre a putea vedea cele nevazute de toti si a auzi cele neauzite de toti!
Nu trebuie sa te superi pe noi. Nu are nimeni nimic personal nici cu tine. Dimpotriva, noi incercam sa intelegem si punctul tau de vedere si de aceea insistam sa ne explici cum vezi tu lucrurile.
Eu te-am intrebat ce culoare si forma are sufletul, si tu te-ai suparat pe mine, si m-ai acuzat ca iau peste picior Divinitatea.Nu cred ca am facut lucrul asta in nici unul din post-urile mele...

cipri

Eu desaprob comentarile unora care se joaca cu sentimentele (legate de credinta) lui "Ignorantul".
Sa va fie rusine ca va legati de un amarat si sentimental ignorant.
Dar pe de alta parte cred ca un ignorant ar trebui sa poata ignora asemenea "atacturi" la persoana si credinta sa.  :)

Electron

Citat din: cipri din Octombrie 02, 2008, 06:40:30 PM
Eu desaprob comentarile unora care se joaca cu sentimentele (legate de credinta) lui "Ignorantul".
Poti sa dai un exemplu de asemenea comentariu ?

e-
Don't believe everything you think.

adrian

Citat din: HarapAlb din Octombrie 02, 2008, 04:45:28 PM
Citat din: adrian din Octombrie 02, 2008, 04:28:34 PM
In alta ordine de idei, am si eu o intrebare: Daca privim - din punctul de vedere al Fizicii - gandul ca fiind informatie si stiind ca creierul are activitate electrica, avem premisele unei transmisiuni in genul celei radio?

Teoretic vorbind ar fi posibil.

In practica ca si imposibil:
(i) radiatia generata de impulsurile electrice in neuroni este infima;
(ii) in creier sunt peste 10000 milioane de neuroni si e foarte greu de discriminat eventualele semnale receptionate;
(iii) nu exista o corespondenta bine definita intre activitatea neuronala (locul si momentul declansarii unui semnal electric) si activitatea mentala (ca te gandesti la femei, sau la nemurirea sufletului).

In privinta punctului (iii) s-au facut progrese privind activitatea senzoriala (auz, vaz...). Sun binevenite pentru ca ajuta (in urma unor operatii, implanturi etc.) unele persoane sa-si recapete intr-o oarecare masura simturile.

Multumesc pentru raspuns, HarapAlb.
La punctul (ii), de acord, e foarte greu de discriminat, iar numarul urias al sinapselor complica si mai tare problema, dar n-as spune ca e imposibil de diferentiat eventualele semnale, ci e foarte greu.
Referitor la punctul (iii), am urmarit si eu documentarele privind inlocuirea unor analizatori (eu stiam doar de auz), dar, mai mult, s-a stabilit ca amplitudinea si frecventa undelor cerebrale sunt in stransa legatura cu gandurile(de fapt cu starile afective care sunt provocate prin conexiuni intre neuroni(sinapse) si declansaza un intreg proces chimic in organism).
Deci, macar la nivel teoretic, Fizica ar putea admite telepatia (schimb de informatii pe baza undelor cerebrale) ca fiind posibila.
Apropos, ca tot intreba cineva ce e dragostea:
citat:
"Cand savantul englez Francis Crick si colegii sai au castigat Premiul Nobel in medicina pentru descifrarea codului ADN ce defineste genele, el a uluit lumea medicala afirmand: "Voi toti, bucuriile voastre, necazurile voastre, amintirile voastre, simtul identitatii, vointa si iubirea nu sunt altceva decat comportamentul unui vast ansamblu de celule nervoase."

Principala substanta chimica produsa pentru a da acest sentiment fizic inaltator al indragostirii este PEA (feniletilamina), care este asemanatoare amfetaminelor si se gaseste in ciocolata. Aceasta este una dintre substantele chimice care face inima sa palpite, mainile sa transpire, pupilele sa se dilate si sa dea "furnicaturi" in stomac.

De asemenea, se degaja si adrenalina, ceea ce sporeste ritmul cardiac, dand voiciune si sentimentul ca va simtiti excelent. Totodata, mai exista si endorfinele, care stau la baza sistemului imunitar si care va vindeca raceala. Cand va sarutati cu persoana iubita, creierul face o analiza chimica rapida a salivei fiecaruia si ia hotarari privitoare la compatibilitatea genetica. Creierul femeii face si niste determinari chimice in legatura cu starea sistemului imunitar al barbatului."

HarapAlb

Cred ca (i) impune o limita serioasa in detectarea unor astfel de unde, asta daca nu ai niste detectori lipiti pe piele  ;D
Pueterea radiata este proportionala cu frecventa la puterea a patra ! Frecventele semnalelor sunt undeva in jurul a 3-100Hz, practic sunt sunete si infrasunete.