Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

A Treia Cale

Creat de ion adrian, Martie 17, 2014, 12:05:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

atanasu

Si ce daca se face cu bani ? Cu ce se schimba ce spun daca se foloseste un echivalent valoric convenit social.

princehansolo

- Cine fixează echivalentul valoric? Vrei să spui cumva că se reglează singur? Dacă vine cineva, cu mulți bani, cu o bancă în spate, și dictează regulile jocului?

- Banii au o dată de expirare? Dacă nu au, cum se face echivalentul valoric? Dau un exemplu: 1 litru de bere să zicem că valorează 3 pițule. Pasteurizată, berea are termen de garanție de 3 luni. Dacă se strică nefiind consumată, litrul de bere stricată nu mai valorează nimic. Dacă este consumată, producătorul încasează 3 pițule. Cât costă berea? Dacă îl întrebi pe consumator: răspunde 3 pițule. Dacă îl întrebi pe producător: vine cu un deviz din care rezultă costul de producție (1 pițulă) și câștigul propriu (2 pițule).

Un butoi de fermentare a berii, de 1000 de litri, din aluminiu, costă 1000 de pițule. Dacă producătorul vinde 500 de litri, poate să-și cumpere un butoi. După ce cumpără 10 butoaie se oprește din cumpărat pentru că piața de desfacere nu poate să desfacă mai mult de 10.000 de litri de bere pe lună. Producătorul de butoaie ce face după ce a furnizat necesarul de butoaie? Un butoi are o durată de viață de 25 de ani.

Clădirea fabricii are o durată de viață de 200 de ani. Cum faci echivalarea între banii pe care patronul fabricii îi investește în clădire și în butoaie, și berea vândută? Dacă apare un alt producător de bere pe piață și vinde berea lui cu 2 pițule?
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Nu ma intereseaza  acestea. Cauta pe altcineva . Si nu cred ca citesti von Mises pe care degeaba ti l-am indicat.

princehansolo

Îți mulțumesc pentru von Mises. Nu mi l-ai recomandat degeaba.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Atunci ma bucur si cred ca vezi daca te uiti pe tabelele calculate de mine,, in care r si m baleiaza intre niste extreme, ca in cazul c castigul lucratorului se reduce cu pana la 50%  si la numarul mare de lucratori  ne explicam polarizarea bogatiei in bani sau in ce doresti tu sa o masori.  Si totul pe baza proprietatii injuste pe resursa naturala prin care energia soarelui(mai ales) merge pe gratis doar la capitalist.

atanasu

Cred ca acest prilej de bucurie este nimerit sa-l impartasesc si aici pe acest fir:

Stimati colegi,
Mi-a produs o mare bucurie propozitia spusa ieri in Israel de dl Blinken in numele Americii cum ca "Scopul nu scuza orice mijloc" modificand astfel preceptul pernicios, nociv al civilizitiei noastre de la renastere incoace cum ca "Scopul scuza mijloacele" din pacate aplcandu-se chiar in varianta tare cum ca "Scopul scuza orice mijloc".
Desigur ca nu intamplator si eu spun ca dl Blinken cand am ocazia(de vre-o 40 de ani) aceiasi propozitie

Omenirea mai are o sansa

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 04, 2023, 07:43:35 PM
Cred ca acest prilej de bucurie este nimerit sa-l impartasesc si aici pe acest fir:

Stimati colegi,
Mi-a produs o mare bucurie propozitia spusa ieri in Israel de dl Blinken in numele Americii cum ca "Scopul nu scuza orice mijloc" modificand astfel preceptul pernicios, nociv al civilizitiei noastre de la renastere incoace cum ca "Scopul scuza mijloacele" din pacate aplcandu-se chiar in varianta tare cum ca "Scopul scuza orice mijloc".
Desigur ca nu intamplator si eu spun ca dl Blinken cand am ocazia(de vre-o 40 de ani) aceiasi propozitie

Omenirea mai are o sansa
Depinde de cine interpreteaza faptele si de cine le aplica. Cu tot respectul pentru NATO care speram ca ne apara de vreo invazie, trebuie sa amintesc ca americanii au folosit bomba atomica ca sa scurteze razboiul cu Japonia. Pe timpul acela "scopul a scuzat mijloacele" dar acum cand SUA este pe post de arbitru isi permit sa spuna acum ca "Scopul nu scuza orice mijloc". De ce cand interesele marilor puteri sunt in joc SUA,Rusia, China, nu a tin cont de aceasta zicala ?

atanasu

In raport cu numarul mortilor  ambelor parti ce se producea in cazul continuarii unui razboi conventinal din cauza unui cretinism razboinic japonez, scopul de atunci a justificat mijlocul folosit. Scopul nu scuza orice mijloc nu inseamna  de ex ca Cezar nu era in drept sa spuna triburilor germanice care atacau din nord imperiul roman ca Roma nu negociaza cu agresorii  inarmati.
Dar oamenii nu prea inteleg nuantele si desigur ca prefera varianta simplista si aparent machiavelica.
Dar trebuie sa spunem in acelasi timp si ca Israelul este condus de un politician demagog cretin si poate chiar si  dement odata  ce apeleaza explicit  la precepte tribale de acum mii de ani din istoria biblica a evreilor si ma refer la cea mai rasista poveste din Vechiul testment cand Adonai(Dumnezeul de atunci) ii cere lui Saul sa distruga total neamul amalecitilor (in Regi 1) si chiar pedepseste poporul ales care din omnie nu a indeplinit intocmai ordinul rasist  divin

Virgil

La fel a facut si Moise timp de 40 de ani chipurile a ratacit prin pustie, dar de fapt ataca triburile raspandite intre Egipt si Babilon si ucidea totul in calea lor " de la intrare pana la iesire, si de la iesire pana la intrare" cam asa scrie in biblie.
Dar ne-am ratacit prea mult in timpurile biblice, asa ca sa revenim la prezent. Hamas-ul trebuie sa fie distrus, si la fel toate organizatiile teroriste din lume. Cine seamana vant, culege furtuna. Apoi pacea sa revina peste Isrel si Palestina.

atanasu

Nu pot sa-ti contrazic optiunile pentruca si eu spun la fel dar nu numai desre Hamas ci si despre unul din spatele terorismului mondial care va bloca orice proces consisent de pace in Orientul mijlociu...

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 06, 2023, 05:03:49 PM
Nu pot sa-ti contrazic optiunile pentruca si eu spun la fel dar nu numai desre Hamas ci si despre unul din spatele terorismului mondial care va bloca orice proces consisent de pace in Orientul mijlociu...
Stiu la cine te gandesti dar cred ca gresesti.
In spatele terorismului mondial nu este numai unul ci sunt un numar mai mare de state cu o conducere totalitarista, formand o axa a raului la care se aliaza si Turcia. Nici unul din acestea nu vad cu ochi buni democratia si se tem ca proprii cetateni sa nu se molipseasca de ea.

atanasu


atanasu

Dar ce este cu adevarat ciudat sau poate care doar  arata starea de confuzie in care este cufundata azi omenirea, este faptul ca azi  un ETI ajuns din greseala  pe aici ar crede ca un razboi marsav purtat de  un stat suprainarmat contra unui popor pasic si lipsit de aparare este in plina desfasurare

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2023, 09:57:14 AM
Dar ce este cu adevarat ciudat sau poate care doar  arata starea de confuzie in care este cufundata azi omenirea, este faptul ca azi  un ETI ajuns din greseala  pe aici ar crede ca un razboi marsav purtat de  un stat suprainarmat contra unui popor pasic si lipsit de aparare este in plina desfasurare
Cand Iranul duce o politica de stat pentru desfiintarea si eliminarea fizica a evreilor folosind ca masa de manevra niste bieti oameni pasnici ca scuturi umane si pe de alta parte inarmand organizatii teroriste ca HAMAS si HESBOLAH, in loc sa dea fonduri pentru cresterea nivelului de trai al palestinienilor, ce crezi ca trebuie sa faca evreii, sa intoarca si celalalt obraz ?  Daca UE a trimis ca ajutoare tevi pentru conducte de apa ca sa modernizeze alimentarea cu apa a palestinienilor, iar HAMAS a folosit tevile la fabricarea rachetelor depre ce vorbim?
Israelul le asigura apa si lumina palestinienilor iar ei le trimit evreilor rachete si acte de terorism, ce-i de facut?

atanasu

#284
Nu te inteleg. Tie ti se pare ca contrazici ce spun eu? :)