Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

EnergiaNucleara.go.ro

Creat de Adi, Ianuarie 14, 2009, 07:11:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Am primit urmatorul email, pe care va invit sa il criticati constructiv. Emailul are si doua filme si pot forwarda mesajul catre cei care doresc aceasta.

***

Buna ziua, Am vazut Clubul fizica particulelor si m-am gandit sa va contactez. Am facut cercetari privind fuziunea nucleara, dar diferita de ceea prezentata de renumiti fizicieni.

Am facut aparate si filme in care prezint aparate care ar putea ajuta la iesirea din actuala criza de energie. In acest sens va rog sa vizitati:
http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/
http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/

Am scris si o alta fizica: FIZICA SISTEMELOR ATOMICE IZOLATE SI NEIZOLATE CARE NU SE MAI AFLA IN ECHILIBRU TERMODINAMIC
http://energienucleara.go.ro

Ideea este ca doresc sa colaborez cu fizicieni din strainatate pentru a construi aceste aparate.
Cu stima Manoliu Valentin
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat de la sfarsitul capitolului 5 din lucrarea propusa:
CitatIn Univers exista deja un spatiu vidat sau rarefiat, spatiul cosmic, iar pentru a ne putea deplasa cu usurinta in acest vid cosmic si cu viteze apropiate de viteza luminii sau chiar mai mari este necesar sa construim acel mecanism care prin lumina vizibila si invizibila emisa sa ajute la deplasarea unei nave.
Imi poate explica si mie autorul, cum se ajunge la viteze mai mari decat viteza luminii, pe baza emisiei de lumina vizibila ? Macar un rationament teoretic ar fi interesant.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Iata emailul meu initial de raspuns catre dumnealui:

Buna ziua, ma scuzati pentru raspunsul intarziat, abia acum vad emailul dvs. Din pacate nu am timp pentru a urmari in detaliul materialul dvs. Avem pe forum insa o sectiune "Critici la adresa paradigmei actuale in stiinta" unde va urmariti discutia, am pus acolo textul dvs. Cat priveste filmele, va invit sa le puneti pe youtube sau pe google video si sa ne oferiti linkul si le vom pune pe forum. Din experienta insa va spun ca deja multi oameni pretind ca au solutii, noi am discutat cu ei pe forum, dar toate erau de fapt teorii gresite, neverificate experimental. Nu stiu cum este solutia propusa de dumneavoastra, dar va invit sa publicati rezultatele in o revista ISI "peer-reviewed" si sa urmariti discutia de pe forum.  http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=927.0 Mult succes, Adrian Buzatu, StiintaAzi.ro

Iata raspunsul dumnealui: (poate ajuta pe cei care critica constructiv teoria)

Buna ziua, Va multumesc pentru mesaj.
Doresc sa va spun ca aceste solutii au fost discutate ani de zile cu renumitul prof. CIPLEA LICINIU, dar numai dupa 1989 s-au putut face cercetari si aparate pentru a demonstra viabilitatea acestora.
S-a putut realiza un avion electromagnetic si solenoidul de cuart pentru a se putea demonstra ca se poate utiliza energia mediului inconjurator.
Doresc sa spun ca, s-a muncit enorm pentru aceste idei, s-au investit bani pentru aparate si pentru a se realiza aceste filme.
Mai mult am facut si doua filme despre OZN-uri care se pot vedea pe http://www.disclose.tv/, inclusiv pe un post de televiziune iranian Vidoosh TV, dar sunt televiziuni in romania care refuza sa le prezinte, in afara de cele din zona Timisoara, Arad si altele.
Sa stiti ca am fost in Elvetia  si am depus cerere sa ma angajez la CERN, unde am depus si o parte din cercetarile mele, dar mi-a fost respinsa cererea pentru ca nu am avut recomandarea unui profesor din romania, institut de cercetari ori nu au fost prezentate lucrarile mele in mass media.
Fizicienii au vorbit despre TEORIA RELATIVITATII. Priviti solutia.
Fizicienii au vorbit despre MAREA UNIFICARE. Priviti solutia.
Ce v-am prezentat dvs. se afla pe youtube si google.
Sa stiti ca am colaborat cu cercetatori din romania, dar in Romania au si ei probleme.
In mai 1989 am participat la constituirea "Centrului Interdisciplinar Judetean Braila" al Asociatiei Oamenilor de Stiinta din Romania, precum si la simpozionul "Aspecte energetice si informationale in ecosisteme" organizat in colaborare cu Institutul Central de Biologie Bucuresti, institut care ma invitat sa vorbesc despre fuziunea nucleara controlata cand alti fizicieni de renume mondial faceau ELECTROLIZA APEI GRELE.
Eu doresc sa vorbesc despre solutii care ar putea sa ajute la iesirea din actuala criza de energie si nu despre scandalul cu cei care au primit premiul NOBEL ori alti care au gasit materia lipsa din univers. Dar care este masa totala a Universului?
Va multumesc,
Valentin

Raspunsul meu iarasi:

Buna ziua, deja aveti un raspuns la discutie pe forum. Va invit sa raspundeti direct acolo pe viitor. O sa pun acum discutia pe forum si daca cumva nu doriti aceasta, imi spuneti si o scot. Daca cele doua filme sunt pe youtube, va rog sa imi dati linkurile la ele. Nu o sa merg sa le caut, caci nu stiu dupa ce si daca am ales bine. Este bine ca va ganditi la teorii noi, suntem curiosi care sunt demonstratiile experimentale, haideti sa discutam pe forum.  Cu bine si mult succes!Adi Buzatu, StiintaAzi.ro
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

manoliuval

Pentru ELECTRON, rationamentul e simplu si se poate vedea pe filmuletul THE CORONA EFFECT la http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/ ori EFECTUL CORONA la http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/.
Doresc sa mai precizez faptul ca, in spatiul cosmic se gasesc particule de HIDROGEN IONIZAT care au o energie extrem de mare, iar daca aceste particule nu ar pierde din energie la trecerea prin atmosfera terestra ar provoca daune mari la suprafata solului. Cand am scris aceste randuri la ma gandeam la SPECTRUL RADIATIILOR ELECTROMAGNETICE.

Pentru ADI filmele de care vorbiti si mai multe filmulete se gasesc la:
http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/
http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/ si au fost postate pe youtube si google video
Mai am doua filme care au fost postate pe http://www.disclose.tv/:
UFO - OVNI
UFO -OVNI and ELECTROMAGNETIC RADIATION care nu le pot posta pe youtube si google video deoarece sunt mai mari.
Am trecut la fenomenul UFO deoarece OSIM nu a acceptat solutiile mele, iar dupa ceva timp am auzit ca, aceste solutii au fost deja trimise la MOSCOVA.
Va multumesc pentru ajutor si intelegere.

Adi

Multumim mult pentru materiale si bine ati venit la noi pe forum. In limita timpului, vom studia acele filmulete si texte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: manoliuval din Ianuarie 14, 2009, 10:44:15 PM
Pentru ELECTRON, rationamentul e simplu si se poate vedea pe filmuletul THE CORONA EFFECT la http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/ ori EFECTUL CORONA la http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/.
Am urmarit cele doua filmulete, si cu toata bunavointa si cunostintele mele de engleza, nu prea am inteles. La un moment dat se vorbeste despre ... "viata" unor atomi radioactivi (in al doilea filmulet) si acolo ori nu am inteles eu bine, ori afirmatiile de acolo sunt gresite. Adica daca dintr-un gram, o jumatate de gram de material radioactiv se dezintegreaza intr-o perioada data T, atunci cealalta jumatate se dezintegreaza total in urmatoarea perioada T ?

Te rog sa-mi confirmi daca am inteles bine, si sa detaliezi ce spune teoria ta despre dezintegrare.

Si sper sa-mi formulezi in romaneste rationamentul acela simplu despre depasirea vitezei luminii, ca inca nu sunt lamurit.

CitatDoresc sa mai precizez faptul ca, in spatiul cosmic se gasesc particule de HIDROGEN IONIZAT care au o energie extrem de mare, iar daca aceste particule nu ar pierde din energie la trecerea prin atmosfera terestra ar provoca daune mari la suprafata solului.
Are asta legatura cu intrebarea mea initiala? Cu ce e relevant acest lucru aici?

CitatCand am scris aceste randuri la ma gandeam la SPECTRUL RADIATIILOR ELECTROMAGNETICE.
Te referi la randurile citate de mine din capitolul 5? Daca pentru depasirea vitezei luminii se pot utiliza si alte frecvente electromagnetice, nu neaparat doar cele din spectrul vizibil, nu e o problema. Astept rationamentul detaliat in romaneste.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Am incercat sa ma uit pe niste filme, dar cand am vazut accentul acela puternic romanesc in engleza, m-am lasat. Subscriu deci la explicatii concise in romana.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

manoliuval

Citat din: Electron din Ianuarie 14, 2009, 11:07:28 PM
Citat din: manoliuval din Ianuarie 14, 2009, 10:44:15 PM
Pentru ELECTRON, rationamentul e simplu si se poate vedea pe filmuletul THE CORONA EFFECT la http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/ ori EFECTUL CORONA la http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/.
Am urmarit cele doua filmulete, si cu toata bunavointa si cunostintele mele de engleza, nu prea am inteles. La un moment dat se vorbeste despre ... "viata" unor atomi radioactivi (in al doilea filmulet) si acolo ori nu am inteles eu bine, ori afirmatiile de acolo sunt gresite. Adica daca dintr-un gram, o jumatate de gram de material radioactiv se dezintegreaza intr-o perioada data T, atunci cealalta jumatate se dezintegreaza total in urmatoarea perioada T ?

Te rog sa-mi confirmi daca am inteles bine, si sa detaliezi ce spune teoria ta despre dezintegrare.

Si sper sa-mi formulezi in romaneste rationamentul acela simplu despre depasirea vitezei luminii, ca inca nu sunt lamurit.

CitatDoresc sa mai precizez faptul ca, in spatiul cosmic se gasesc particule de HIDROGEN IONIZAT care au o energie extrem de mare, iar daca aceste particule nu ar pierde din energie la trecerea prin atmosfera terestra ar provoca daune mari la suprafata solului.
Are asta legatura cu intrebarea mea initiala? Cu ce e relevant acest lucru aici?

CitatCand am scris aceste randuri la ma gandeam la SPECTRUL RADIATIILOR ELECTROMAGNETICE.
Te referi la randurile citate de mine din capitolul 5? Daca pentru depasirea vitezei luminii se pot utiliza si alte frecvente electromagnetice, nu neaparat doar cele din spectrul vizibil, nu e o problema. Astept rationamentul detaliat in romaneste.

e-

Cap.10 generatorul nuclear fototermoelectric
Energia nucleara emisa de deseurile radioactive prin procesul dezintegrarii nucleare radioactive sub forma de radiatii radioactive ar putea fi absorbita de un ansamblu de baterii fototermoelectrice Bf si transformata direct in curent electric continuu.
Daca ne gandim la timpul de injumatatire in care se dezintegreaza jumatate din numarul nucleelor atomice ale unei substante radioactive, ar rezulta ca, utilizand o asemenea sursa de energie am avea energie electrica o vreme indelungata si fara investitii uriase.
Sa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.

manoliuval

#8
Citat din: Adi din Ianuarie 14, 2009, 11:11:07 PM
Am incercat sa ma uit pe niste filme, dar cand am vazut accentul acela puternic romanesc in engleza, m-am lasat. Subscriu deci la explicatii concise in romana.

Stiu ca suntem cu toti presati de timp, dar filmuletele de care vorbesc se gasesc si la  http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/ in limba romana.
In lucrarea mea vorbesc despre posibilitatea utilizari energiei particulelor mediului inconjurator, prin absorbtia lor si printr-un proces de fuziune nucleara a acestor particule sa obtinem energie necesara deplasari unei nave ori in alte domenii utile omului.


Priviti cineva scria despre Fizica sistemelor atomice izolate si neizolate pe February 05, 2008, 11:08:50 AM ...
stiintaazi.ro/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Latest posts of: CBCOOLEST
15, Fizica particulelor / Teoria fizicii particulelor / Fizica sistemelor atomice izolate si neizolate, on: February 05, 2008, 11:08:50 AM ...
www.scientia.ro/forum/index.php?action=profile;u=40;sa=showPosts - 39k - În Cache - Pagini similare
Mai multe rezultate de la stiintaazi.ro »

     Author      Topic: Fizica sistemelor atomice izolate si neizolate  (Read 197 times)
CBCOOLEST
Full Member
***
Posts: 105

View Profile Personal Message (Offline)
      
Fizica sistemelor atomice izolate si neizolate
« on: February 05, 2008, 11:08:50 AM »
   Reply with quoteQuote
Site-ul pe care lam gasit vorbeste despre aceste sisteme si se pare ca nu este un simplu website ci este mai mult este o lucrare (probabil de doctorat) a unui om (Valeriu Manoliu) foarte destept si care a studiat mult aceste sisteme.
Quote
Scopul acestei lucrari este de a gasi solutii pentru a rezolva o problema mondiala, problema energiei de care depinde viitorul oamenilor si a fiintelor de pe acesta planeta.
Quote
Aceasta lucrare ar putea constitui o pista spre o noua cercetare care sa ajute la obtinerea energiei in conditii optime de siguranta, cu un randamet mai bun, nepoluanta si care sa reduca pretul de cost atat al producerii, cat si al utilizarii ei.
Pentru mai multe detalii incercati => Fizica sistemelor atomice izolate
Spor!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doresc sa fac precizarea ca sunt primul om al acestei planete care a introdus in fizica posibilitatea folosiri sistemelor atomice izolate si "neizolate" care nu se mai afla in echilibru termodinamic, iar din informatiile mele se preda in institutii de invatamant din R Moldova sisteme atomice izolate si neizolate care nu se mai afla in echilibru termodinamic.

In rest regret ca nu se citeste lucrarea si s-a agatat de o fraza din lucrare si acum trebuie sa o desfacem in cateva parti pentru a intelege ce am vrut sa spun acolo.
Doresc sa colaborez pentru realizarea acestor solutii tehnice si nu sa imi pierd timpul sa explic lucruri pe care deja le-am scris in lucrare si le prezint in filme.

ionut

  Buna manoliuval,

  Aici spui asta:
 
Citat
  Am facut cercetari privind fuziunea nucleara, dar diferita de ceea prezentata de renumiti fizicieni.
 
Ce cercetari ati facut privind fuziunea nucleara? Cu toate ca exista centre de cercetare in fizica nucleara in Romania (Bucuresti, Pitesti, Cernavoda) nu prea stiu sa se faca cercetari in fuziune nucleara. Dvs. unde ati facut aceste cercetari?

Electron

#10
Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 09:06:38 AM
Cap.10 generatorul nuclear fototermoelectric
Energia nucleara emisa de deseurile radioactive prin procesul dezintegrarii nucleare radioactive sub forma de radiatii radioactive ar putea fi absorbita de un ansamblu de baterii fototermoelectrice Bf si transformata direct in curent electric continuu.
Ai facut si un calcul referitor la intensitatea curentului electric continuu care s-ar obtine, in cazuri concrete?

CitatDaca ne gandim la timpul de injumatatire in care se dezintegreaza jumatate din numarul nucleelor atomice ale unei substante radioactive, ar rezulta ca, utilizand o asemenea sursa de energie am avea energie electrica o vreme indelungata si fara investitii uriase.
Mda, vreme indelungata. Dar care e cantitatea de energie pe care o "avem la dispozitie" ? Ati estimat cantitativ acest "detaliu"?

CitatSa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.
Din ceea ce spui aici rezulta ca in 2*1590 = 3180 ani tot gramul s-ar dezintegra (si ca nu s-ar intampla nimic "mai departe"). Acest lucru este gresit. Eu iti recomand sa iti corectezi exprimarea (pentru ca ma indoiesc de faptul ca chiar nu sti ce inseamna conceptul de "timp de injumatatire") si sa nu mai emiti asemenea enormitati.

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 09:12:07 AM
In rest regret ca nu se citeste lucrarea si s-a agatat de o fraza din lucrare si acum trebuie sa o desfacem in cateva parti pentru a intelege ce am vrut sa spun acolo.
Doresc sa colaborez pentru realizarea acestor solutii tehnice si nu sa imi pierd timpul sa explic lucruri pe care deja le-am scris in lucrare si le prezint in filme.
Daca nu doresti sa iti "pierzi timpul" explicand ce contine teoria ta (si pe ce rationamente se bazeaza) ci doar sa "o realizezi practic", atunci din partea mea ramai cu bine, si spor la "constructia de OZN-uri".

e-
Don't believe everything you think.

manoliuval

Citat din: ionut din Ianuarie 15, 2009, 10:09:31 AM
  Buna manoliuval,

  Aici spui asta:
 
Citat
  Am facut cercetari privind fuziunea nucleara, dar diferita de ceea prezentata de renumiti fizicieni.
 
Ce cercetari ati facut privind fuziunea nucleara? Cu toate ca exista centre de cercetare in fizica nucleara in Romania (Bucuresti, Pitesti, Cernavoda) nu prea stiu sa se faca cercetari in fuziune nucleara. Dvs. unde ati facut aceste cercetari?

Priviti solutia  FUZIUNEA NUCLEARA, fiind unica pe fata pamantului restul sunt ELECTROLIZA APEI GRELE si alte povesti termodinamice la temperaturi foarte mari care nu au nici o legatura cu realitatea si nu sunt utile oamenilor.
Nu are importanta unde am facut cercetari, ci vezi ideea, daca este buna sau nu si pe urma vorbim, dar despre fuziunea nucleara si nu alte povesti.
Important este faptul ca un INSTITUT DIN ROMANIA a inteles ideea si a dorit sa prezint fuziunea nucleara, perioada in care numeroase somitati ale stiintei se faleau ca faceau FUZIUNEA NUCLEARA, cand ei faceau ELECTROLIZA APEI GRELE.

manoliuval

Citat din: Electron din Ianuarie 15, 2009, 11:15:21 AM
Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 09:06:38 AM
Cap.10 generatorul nuclear fototermoelectric
Energia nucleara emisa de deseurile radioactive prin procesul dezintegrarii nucleare radioactive sub forma de radiatii radioactive ar putea fi absorbita de un ansamblu de baterii fototermoelectrice Bf si transformata direct in curent electric continuu.
Ai facut si un calcul referitor la intensitatea curentului electric continuu care s-ar obtine, in cazuri concrete?

CitatDaca ne gandim la timpul de injumatatire in care se dezintegreaza jumatate din numarul nucleelor atomice ale unei substante radioactive, ar rezulta ca, utilizand o asemenea sursa de energie am avea energie electrica o vreme indelungata si fara investitii uriase.
Mda, vreme indelungata. Dar care e cantitatea de energie pe care o "avem la dispozitie" ? Ati estimat cantitativ acest "detaliu"?

CitatSa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.
Din ceea ce spui aici rezulta ca in 2*1590 = 3180 ani tot gramul s-ar dezintegra (si ca nu s-ar intampla nimic "mai departe"). Acest lucru este gresit. Eu iti recomand sa iti corectezi exprimarea (pentru ca ma indoiesc de faptul ca chiar nu sti ce inseamna conceptul de "timp de injumatatire") si sa nu mai emiti asemenea enormitati.

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 09:12:07 AM
In rest regret ca nu se citeste lucrarea si s-a agatat de o fraza din lucrare si acum trebuie sa o desfacem in cateva parti pentru a intelege ce am vrut sa spun acolo.
Doresc sa colaborez pentru realizarea acestor solutii tehnice si nu sa imi pierd timpul sa explic lucruri pe care deja le-am scris in lucrare si le prezint in filme.
Daca nu doresti sa iti "pierzi timpul" explicand ce contine teoria ta (si pe ce rationamente se bazeaza) ci doar sa "o realizezi practic", atunci din partea mea ramai cu bine, si spor la "constructia de OZN-uri".

e-

Tinere ELECTRON cred ca situatia te depaseste si te dai de rotund.Daca nu stiam ce insemna TIMPUL DE INJUMATATIRE nu scriam.
Te dai la OZN-uri. Am fost in strainatate si am vorbit cu membrii ai unor organizatii importante din diferite tari si au o parere clara EXISTA FIINTE EXTRATERESTRE SI OZN-URI.
Cate posturi de TV prezinta la stiri cazuri OZN? Mai ales in care sunt implicati militari?
Filmele mele au fost prezentate de un SITE AMERICAN, dar am refuzat colaborarea cu ei si mai mult vroiau sa ma si plateasca.
Priveste filmele mele despre OZN-uri sunt acceptate si postate pe diferite SITE si TV. Insemna ca sunt bune si mai mult ma solicita si alti sa postez aceste filme. Tu ce ai facut? Sau ce faci?
Tu ai o problema grava, te arunci cu capul inainte, fara sa citesti sau sa vezi despre ce este vorba si pe urma scri prosti.
La fel procedeaza si alti. Nu citesc nimic despre fuziunea nucleara prezentata. Nu stiu nimic despre fuziunea nucleara si ma intreaba unde am facut-o?
Daca nu este bun timpul de injumatatire al radiului, citeste lucrari de fizica si vezi daca am scris bine ori nu. Si pe urma arunca cu piatra.
Citeste si pe urma vorbeste ori scrie si adio la toti.
Bai daca te numesti ELECTRON, te si crezi mai destept decat e-?
Vezi intai cu ce se manaca ELECTRONII, ca sunt si e+ si dute de te culca.
Dupa cum bag de seama nu solutiile si teoriile mele va intereseaza, ci persoana mea.
Va PREOCUPA  particulele si  fizica sau BASCALIA?
Cat despre ADI
Imi pare rau ca am incercat sa colaborez cu dumneavoastra, dar cred ca m-am inselat.
Nu am inteles ideea?poate ajuta pe cei care critica constructiv teoria.
Va multumesc

Electron

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 12:09:29 PM
Tinere ELECTRON cred ca situatia te depaseste si te dai de rotund.
Multumesc de apreciere, dar de unde stii tu cat sunt de "tanar"?

CitatDaca nu stiam ce insemna TIMPUL DE INJUMATATIRE nu scriam.
Poate stii ce e acela timp de injumatatire, dar te exprimi in mod eronat, cand spui ca in doua perioade de injumatatire se dezintegreaza intreaga cantitate initiala. Daca nu intelegi acest lucru, eu personal am foarte mica incredere in restul "cercetarilor nucleare" ale tale.

CitatTe dai la OZN-uri. Am fost in strainatate si am vorbit cu membrii ai unor organizatii importante din diferite tari si au o parere clara EXISTA FIINTE EXTRATERESTRE SI OZN-URI.
Foarte bine. Eu ti-am urat pur si simplu spor in constructia OZN-urilor. Crezi ca era o urare peiorativa? Sau ai si tu complexe si paranoia cum ca toti iti sunt impotriva?

CitatCate posturi de TV prezinta la stiri cazuri OZN? Mai ales in care sunt implicati militari?
Nu stiu, si nu mi se pare relevant pentru intrebarea despre depasirea vitezei luminii pe care ti-am adresat-o initial (si la care inca nu ai raspuns).

CitatFilmele mele au fost prezentate de un SITE AMERICAN, dar am refuzat colaborarea cu ei si mai mult vroiau sa ma si plateasca.
Bravo tie. Chiar crezi ca ma incalzeste cu ceva acest lucru?

CitatPriveste filmele mele despre OZN-uri sunt acceptate si postate pe diferite SITE si TV. Insemna ca sunt bune si mai mult ma solicita si alti sa postez aceste filme.
Daca tu crezi ca daca sunt date la TV si publicate online sunt automat "bune", atunci ai niste criterii foarte ... "stiintifice". Dar stai linistit, nu lasa intrebarile mele sa te perturbe de la munca ta.

CitatTu ce ai facut? Sau ce faci?
Eu sunt curios si interesat sa aflu mai multe despre teoriile alternative care se perinda pe aici. De aceea ti-am adresat interbari, pentru ca ma interesa subiectul. Dar desigur, nu ai nici o obligatie sa iti respecti interlocutorii.

CitatTu ai o problema grava, te arunci cu capul inainte, fara sa citesti sau sa vezi despre ce este vorba si pe urma scri prosti.
Chiar? Si tu ai o problema grava, ca scrii enormitati si te deranjeaza cand ti se atrage atentia. Daca nu voiai sa auzi despre erorile tale, poate nu trebuia sa-ti faci publice teoriile.

CitatDaca nu este bun timpul de injumatatire al radiului, citeste lucrari de fizica si vezi daca am scris bine ori nu. Si pe urma arunca cu piatra.
Eu nu am contestat valoarea timpului de injumatatire (nici nu e relevanta aici), ci felul in care ai explicat tu ce inseamna asta in mod practic. Iti recomand sa citesti mai cu atentie ce ti se raspunde pe aici.

CitatCiteste si pe urma vorbeste ori scrie si adio la toti.
Mda, tu iti urmezi propriul sfat?

CitatBai daca te numesti ELECTRON, te si crezi mai destept decat e-?
:D  Nu stiu cat de "desteapta" este o particula subatomica, nu mi-am pus niciodata aceasta problema. :D

CitatVezi intai cu ce se manaca ELECTRONII, ca sunt si e+ si dute de te culca.
Nu am mai auzit pana acum pe cineva sa manance electroni. Trebuie ceva sos special?!?

CitatDupa cum bag de seama nu solutiile si teoriile mele va intereseaza, ci persoana mea.
Adica, atunci cand eu te-am intrebat despre rationamentele pe baza carora tu crezi ca se poate depasi viteza luminii, nu ma interesa teoria ta, ci cine esti tu? Incepi sa devii ridicol, independent de teoriile tale fizice.

CitatVa PREOCUPA  particulele si  fizica sau BASCALIA?
Pe mine ma preocupa argumentele logice din teoria ta dspre paticule si fizica. Raspunzi la intrebarile din acest domeniu? Daca da, astept inca raspuns la intrebarea despre depasirea vitezei luminii. Daca nu, de ce mai participi la discutii?


e-
Don't believe everything you think.

manoliuval

#14
Vezi ca tu nu esti atent la ce scriu si te dai de rotund.
Ma repet si nu are legatura cu ce cuvinte fabrici tu.

Daca nu stiam ce insemna TIMPUL DE INJUMATATIRE nu scriam.
Poate stii ce e acela timp de injumatatire, dar te exprimi in mod eronat, cand spui ca in doua perioade de injumatatire se dezintegreaza intreaga cantitate initiala. Daca nu intelegi acest lucru, eu personal am foarte mica incredere in restul "cercetarilor nucleare" ale tale.

Increderea ta, este ca si vorbele fabricate de tine care nu au legatura cu ce scriu eu.

"cand spui ca in doua perioade de injumatatire se dezintegreaza intreaga cantitate initiala."

Mai scriu odata, asa poate intelegi.

Sa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.

Priveste si filmul in limba romana sa te convingi ca nu am spus asa ceva.
Dl. ADI eu scriu ceva si pe urma sa comentez cuvintele fabricate de ELECTRON?
Unde ai vazut asa ceva?Dumneata ai pierde timpul cu asa indivizi?
Imi pare rau, dar ce prezint eu nu este pentru tine si colegi tai.