Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Realitate virtuală

Creat de Chessmaster, Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Chessmaster

Salut,
Caut o persoană care mă poate ajuta într-o problemă spirituală. Cred că este ceva în neregulă cu lumea în care trăim. Oamenii au evoluat foarte mult din punct de vedere tehnologic ( au creat calculatoare, televizoare, telefoane mobile, internet, etc.), dar au involuat din punct de vedere spiritual. Nu mai există bunătate, iubire, întelegere, credinta in Dumnezeu. Eu cred că aceste valori sunt superioare dependenței de tehnologie. Mai mult decât atât, cred că realitatea pe care o percepem atunci când privim pe fereastră, când mergem la mall, la școală, etc, este o simulare a lumii de la începutul secolului al XXI-lea, când de fapt ar putea exista alt timp și spațiu. Oamenii au creat masinile pentru a-si face viata mai usoara. Oare masinile au preluat controlul asupra creatorilor sai ? Unde ar trebui să caut un ajutor in acest sens ?

Electron

Problema ta este ori ca ai vazut prea multe filme, ori prea putine.

Pana una alta, si pana gasesti persoana pe care o cauti, bine ai venit pe forum!

e-
Don't believe everything you think.

puriu

Oamenii au preluat controlul asupra altor oameni cu ajutorul masinilor, asa cum pe vremuri au facut-o cu ajutorul bisericii. Nimic nou sub soare!

sumalan dorin



  Salut


Da de unde stii tu sigur ca oamenii au involuat spiritual?In fond ce intelegi tu prin spiritualitate?

Bine ai venit pe forum.

07Marius

Nu prea sunt chestiuni interesante in dezbatere. Au cam inghetat ideile sau poate lumea are altceva mai bun de facut.

Citat din: Chessmaster din Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM
Salut,
Caut o persoană care mă poate ajuta într-o problemă spirituală.
Te uiti prea departe. Persoana pe care o cauti esti chiar tu. Chestia este ca-ti lipseste increderea si nu ai pus inca intrebarile potrivite.


Citat din: Chessmaster din Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM
Cred că este ceva în neregulă cu lumea în care trăim.
...hmmm! dupa mine cred ca sunt mult prea multe "la acest capitol". Dar lumea asta incepe cu noi. Tema de meditatie.

Citat din: Chessmaster din Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM
Nu mai există bunătate, iubire, întelegere, credinta in Dumnezeu. Eu cred că aceste valori sunt superioare dependenței de tehnologie.
Imi pare rau sa te dezamagesc. Exista iubire si tot restul. Cea care este la vedere, este fata de bani, putere si tot tacamul. Mi-ar place sa le vad rictusul preasfintilor nostri, cand le-ai spune chestia cu tehnologia si superioritatea. Mercedes-urile lor ultra high tech te contrazic. Pe tine si in special pe ei. Opulenta este la moda in imparatia bisericeasca.

Citat din: Chessmaster din Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM
Mai mult decât atât, cred că realitatea pe care o percepem atunci când privim pe fereastră, când mergem la mall, la școală, etc, este o simulare a lumii de la începutul secolului al XXI-lea, când de fapt ar putea exista alt timp și spațiu.
Avem dificultati sa le folosim intelept pe cele care le avem deja. Ce ne-am face cu inca unul/mai multe in plus?...
Ahh, stiu: mai multe biserici... Da' inca nu le-o aterizat aceasta idee, ar finceput sa stranga bani ptr. ele.

Citat din: Chessmaster din Ianuarie 10, 2016, 05:54:15 PM
Unde ar trebui să caut un ajutor in acest sens ?
Pentru inceput priveste un rasarit (stiu, acum e mai greu. De tinut minte la primavara.). Pe urma un apus. Asculta vantul. Imbratiseaza un copac (pana mai sunt...). Asculta freamatul vietii. Simte durerea (a celorlati). Te ASIGUR ca o sa devii mai intelegator. Si o sa gasesti si iubire. Bunatatea, doar trebuie sa intinzi mana si sa dai. Pe urma o sa si primesti. Culmea, pentru toate astea n-ai nevoie de credinta. Doar de putina bunavointa sa te schimbi. Chiar este posibil....
The imagination is the prisoner of our mind.

cripus

Citat din: Electron din Ianuarie 11, 2016, 09:25:09 AM
Problema ta este ori ca ai vazut prea multe filme, ori prea putine.

As merge pe prima varianta, iar alea au fost de groaza  ;D
S-a dovedit ca frica exagerata poate dauna sanatatii, Fear Factor crossover trial http://www.bmj.com/content/351/bmj.h6367

Si apropos de bunatate, iubire etc si probleme cu spiritul, in sfarsit s-a detectat in creier spiritul craciunului !
http://www.bmj.com/content/351/bmj.h6266   
Problema e ca nu il au toti...

Electron

Citat din: cripus din Ianuarie 14, 2016, 04:20:21 PM
Citat din: Electron din Ianuarie 11, 2016, 09:25:09 AM
Problema ta este ori ca ai vazut prea multe filme, ori prea putine.

As merge pe prima varianta, iar alea au fost de groaza  ;D
S-a dovedit ca frica exagerata poate dauna sanatatii, Fear Factor crossover trial [...]
Eu faceam aluzie la existenta unui film (nu dau nume) foarte relevant pentru scenariul propus de "Chessmaster". Daca l-a vazut, si totusi a pus intrebarea la modul serios, atunci consider ca a vazut prea multe filme (si a luat prea in serios ce a vazut in ele), daca nu l-a vazut, atunci cu siguranta ca are prea putine filme vizionate la activ, pentru ca "problema" lui este ... documentata in filmul cu pricina.


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Chessmaster, cu siguranta ca nu totul este in regula in lumea in care traim.In rest ce spui tu este de discutat. Foaia de hartie are doua fete. Pe o parte este Raul si pe de alta este Binele.
Caldiceii(cei din Laodiceea)  nu au existenta in sine, ei sunt doar surogate.Totul este sa-i deosebesti fie de cei rai, fie de cei buni fiindca joaca pe ambele fronturi.