Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Legile Frecarii la alunecare - cls. a IX-a

Creat de MrSnipyCat, Martie 11, 2014, 09:35:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MrSnipyCat

Un corp poate fi ridicat cu viteza constanta pe un plan inclinat sub actiunea unei forte F1 = 25 N, paralela cu planul. Corpul ramane in echilibriu pe acelasi plan daca este apasat cu o forta minima Fn perpendicular pe plan. Care este valoarea unei forte paralela cu planul care produce ridicarea uniforma a corpului pe plan in conditiile in care asupra fortei actioneaza si forta Fn?

Electron

Don't believe everything you think.


Electron

Nu e bine faptul ca nu prezinti ce ai incercat tu sa faci la problema asta. Nu e bine sa prezinti doar textul problemei, fara sa prezinti desenul. Nu e bine ca nu citesti normele acestei sectiuni.

e-
Don't believe everything you think.

MrSnipyCat

Desenul nu stiu cum as putea sa il fac pe un forum, in cer scuze pentru faptul ca sunt un novice. Cat despre problema, este o problema care nu imi iese. Am reusit sa scriu vreo 2 formule la ea, si anume: F1 - Ff - Gx = 0; Gx=F1 + Ff; si am incercat sa inlocuiesc in prima formula Gx-ul. Cam atat.
Din pacate, sunt presat de timp, nu mai am mult pana a ma duce la scoala. As aprecia orice fel de ajutor.

Electron

Citat din: MrSnipyCat din Martie 11, 2014, 11:01:27 AM
Desenul nu stiu cum as putea sa il fac pe un forum, in cer scuze pentru faptul ca sunt un novice.
Desenul nu trebuie sa-l faci pe forum. Trebuie sa obtii o imagine cu desenul (ori facut de tine intr-un program de grafica, ori cu o poza digitala a desenului facut cu creionul in caiet), sa o postezi pe un site de imagini si sa dai aici link-ul spre imaginea respectiva.

CitatCat despre problema, este o problema care nu imi iese. Am reusit sa scriu vreo 2 formule la ea, si anume: F1 - Ff - Gx = 0; Gx=F1 + Ff; si am incercat sa inlocuiesc in prima formula Gx-ul. Cam atat.
E un bun inceput, dar fara desen si fara sa explici ce inseamna pentru tine notatiile astea, ele nu avanseaza rezolvarea. Trebuie sa fii atent(a) la redactarea rezolvarii, pentru ca daca nu e inteligibila, este munca facuta degeaba.

CitatDin pacate, sunt presat de timp, nu mai am mult pana a ma duce la scoala.
Da, e pacat. Daca citeai normele acestei sectiuni ai fi aflat ca aici nu se dau rezolvari mura in gura, ci se promoveaza dialogul si ajutorul prin indicii si corectura eventualelor erori din incercarile celor care vor sa invete. Cand o sa ai mai mult timp si interes sa intelegi ce e cu problemele astea, esti asteptat(a) la dialog.

CitatAs aprecia orice fel de ajutor.
Eu deocamdata doar atat pot sa te ajut. Cu cat vei face mai mult efort din parta ta pentru dialog, cu atat dialogul poate avansa mai mult.


e-
Don't believe everything you think.