Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Folie reflectorizanta pentru incalzirea imobilelor.

Creat de zec, Ianuarie 29, 2014, 01:34:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zec

Ma intrebat cineva daca exista asa ceva,adica o folie care sa fie atasata de peretele exterior si sa reflecte caldura facuta de calorifer mai optim.cica ar fi auzit ca exista acest gen de folie precum ceea de aluminiu si ar avea efecte .
Personal nu cred ca exista si ar avea efecte ,intrebarea mea este daca se aplica o folie de aluminiu pe peretele din exterior intre calorifer si perete, ar putea creea un efect de incalzire mai optim.

puriu

O folie reflectorizanta in spatele caloriferului reduce putin temperatura peretelui, respectiv pierderea de caldura prin acea zona a peretelui. Efectul este insesizabil.

tavy

Citat din: puriu din Ianuarie 30, 2014, 02:26:19 PM
O folie reflectorizanta in spatele caloriferului reduce putin temperatura peretelui, respectiv pierderea de caldura prin acea zona a peretelui. Efectul este insesizabil.
Ești sigur că efectul este insesizabil? Nu știu, dar mă gândesc că, mai ales dacă peretele nu este foarte bine izolat, și zona în care peretele se găsește în apropierea caloriferului este si zona în care se încălzește cel mai tare, pierderea de căldură poate fi destul de mare. Ceva de genul: 1m2 de zonă din asta să piardă căldură cât 2m2 de perete care nu este foarte încins. Pe de altă parte este posibil să ai dreptate.

07Marius

Folia nu reduce pierderile de caldura din apartament. Mai degraba, daca este orientata cu fata metalizata spre calorifer, orienteaza radiatia electromagnetica (caldura emisa prin radiatie) intr-un plan orizontal care de ex. poate fi orientat spre masa/scaunele din bucatarie si astfel fluxul termic este dirijat spre persoanele din incaperea respectiva, acestea simtind astfel o crestere a confortului termic, deoarece petrec mai mult timp in zona respectiva.
Ca sa obtii un efect sa zicem masiv, ar trebui placati toti peretii cu folie reflectorizanta, dar ar fi cam ciudat sa locuiesti intr-un astfel de apartament.
Folia respectiva mai este si o bariera de vapori, fapt ce ajuta de ex. persoanele ranite (in caz de prim ajutor) sa-si pastreze caldura corporala prin reducerea efectului de racire datorita evaporarii, pierderii caldurii prin procesul de evaporare.

Pentru un apartament, cel mai eficient mod este de a-l placa la exterior cu un material termoizolant. Cele mai performante sunt bazate pe aerogeli.
http://www.haute-innovation.com/en/magazine/lightweight/wanderwall.html
The imagination is the prisoner of our mind.