Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

evolutie? care evolutie?

Creat de trecator, Iunie 05, 2013, 03:43:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

trecator


Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMSi doamna Andrea Ghez, pe care ne-ai recomandat-o, sugereaza ca gaurile negre ar capta stelele din jurul lor(in ordinea varstei!).

I-auzi. In ordinea virstei. Nu a distantei si masei. Ca sa vezi. Pai cu linkuri de astea imi vii, Mariuse? Of, Mariuse... Tine-o pe Miss Desteptaciune pentru tine, n-o mai recomanda si altora.


Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMAlte surse afirma ca gaurile negre au emisii puternice pe directie axiala.

Alte surse emit tot felul de prostii. De parca nimeni n-are ce face in lumea asta decit sa-si dea cu parerea.

Si ca tot vorbim de emisii si directii, lamureste-ma cum e treaba cu inelele lui SN 1987 A. In caz ca nu stii la ce ma refer: "It is believed that a red giant star normally ejects its outer layers uniformly in all directions".

V-am zis eu ca sunt multe feluri in care cosmologia voastra ajunge la cos. Iata o alta din acele multe, foarte multe observatii care fac exact asta: arunca la cos big bangul.


Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMIncepe sa se confirme reciclarea de care scrii: aceste corpuri transforma materia barionica in materie intunecata,

Ce vorbesti, Virgil? Ia te uita, ce sigur esti pe tine. Deci ce sustii tu e ca "aceste corpuri" (imaginare) numite gauri negre transforma materia reala si vizibila (adica cea pe care o puteam vedea) in materie ireala si invizibila (adica cea pe care n-o putem vedea). Asta sustii, sau am gresit pe undeva?

Si oricum hotaraste-te cine transforma pe cine, pentru ca mai jos zici:

Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMfiindca materia barionica este un deseu produs de coliziunea si fuziunea particulelor de materie intunecata

Contrazicerea apare intotdeauna cind un om inceteaza sa se refere la universul real si in schimb foloseste exclusiv fantezia...

Deci cum e, oul sau gaina?


Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMAm postat si eu in aceeasi tonalitate propusa de tine, dar observa ca exista posibilitatea sa
intrezarim un Univers fara Big Bang, asa cum zicea "trecator".

Gresesti profund. Universul fara big bang poate fi observat cit se poate de clar, nu e cazul sa-l intrezaresti.


Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMDaca exista un mecanism de autoreglare, Universul ar putea fi vesnic, ipoteza mai veche decat cea a Big Bangului.

Cum sa fie vesnic daca decade permanent? Deci – inceput. Si deci - sfirsit. De asta poti sa fii sigur.

Sieglind


valangjed

@trecatorMecanica Newtoniana s-a dovedit gresita si , totusi , automobilele se construiesc pe baza mecanicii newtoniene.Asa ca ideea ta de a arunca TR la cos e mare prostie, e ca si cum nu ai mai construi masini pentru ca se proiecteaza cu ajutorul mecanicii clasice.

Nu sunt un adept "total" al cosmologiei lui Hawking.Asta este, probabil, ce ai visat tu azi noapte.De fapt, am uitat, tu stii tot ce gandim noi. ;D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#168
Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:20:24 PM
Citat din: virgil 48 din Iulie 03, 2013, 08:10:04 AMDaca exista un mecanism de autoreglare, Universul ar putea fi vesnic, ipoteza mai veche decat cea a Big Bangului.
Cum sa fie vesnic daca decade permanent? Deci – inceput. Si deci - sfirsit. De asta poti sa fii sigur.
Trecator, eu nu sunt nici pe departe doct ca tine, am si eu o poveste in cap si o mai
spun si altora, nu-i oblig sa ma creada. Dar tu ar trebui sa te hotarasti, daca Universul
decade inseamna ca evolueaza intr-o directie. Atunci ce ai in titlul topicului cu
evolutia? Aici spui una, dincolo alta?

vikingul

#169
Citat
Dar hai sa presupunem ca ma bati la filozofie, poezie, muzica si la ce mai vrei tu. Si crede-ma, cu exceptia poeziei, nu ma bati – nici nu te apropii macar. Dar hai sa-ti fac pe plac si sa zic ca ma bati la toate. Acum spune tu, la ce ti-au folosit toate astea daca ai ajuns sa crezi intr-o asemenea prostie precum cosmologia oficiala?

Si apropo, spune-mi si mie cum e in pestera lui Platon. Ar trebui sa stii, pentru ca exact acolo esti: in adincurile ei...

Amice, tu nici macar nu stiai ca Sieglind este un nume feminin! Si te crezi atat de bun la muzica? Iti garantez EU (eu inca nu am mintit pe acest forum) ca Sieglind te depaseste cu mult la muzica, poezie si multe altele. Ia zi-mi, pe Schiller l-ai cautat pe google inainte sa raspunzi, sa stii ca este poet si nu geograf? Ia spune Wolfgang von Goethe ce este istoric sau informatician?
O alta prostie emisa de tine, care critici prostia dar persisti in ea si inca te mandresti. Daca nu o cunosti pe Sieglind decat pe forum cum poti sti ca o bati la toate astea? Daca ai ordine in gandire, asta se reflecta si in conversatiile cotidiene nu doar in cele academice.
De ce iti permiti sa jignesti o persoana, care  hai sa zicem nu te bate la fizica, dar s-ar putea sa te bata la o mie alte subiecte. Si plus de asta mai e si de sex feminin.
Ce ma amuzati voi aroganti astia de pe net! Cred ca sunteti frustrati si lasi, calcati in picioare in viata reala si va revarsati amarul pe net. In viata reala daca faci asta risti sa primesti si cativa pumni, care sa iti aduc aminte de pozitia ta. Chiar si un geniu lesina daca il lovesti cum trebuie :D
Probabil ti-ai dat bacu la fizica, l-ai picat si acuma din frustrare ca n-ai stiut, spui ca ii gresita ,,stiinta'' actuala si ca tu ai scris cum trebuia. Ai incercat si la biologie? Incearca la chimie poate ai sanse...
                                                                           Toate cele bune! Bafta cu bacul!

vikingul

Citat din: virgil 48 din Iunie 06, 2013, 05:06:37 PM
  Inca o data imi manifest mirarea ca incerci sa bagi evolutia Universului si evolutia
biologica in aceeasi oala. Nu am resurse pentru a te contazice, dar aceste doua
notiuni mi se pare ca nu au multe in comun, inafara de cuvantul evolutie, care
poate insemna si schimbare. In locul tau le-as aborda separat, fiindca
amestecarea argumentelor nu va fi de bun augur.
Trecator este adeptul unei religii New Age, cu teorii unificatoare, energii astrale si alte de astea.

trecator

#171
Citat din: valangjed din Iulie 06, 2013, 08:19:08 PMMecanica Newtoniana s-a dovedit gresita si , totusi , automobilele se construiesc pe baza mecanicii newtoniene.Asa ca ideea ta de a arunca TR la cos e mare prostie, e ca si cum nu ai mai construi masini pentru ca se proiecteaza cu ajutorul mecanicii clasice.

Da-le incolo de automobile...

Sunt de acord ca mecanica newtoniana functioneaza la scara noastra. Dealtfel toti inginerii din lume pot depune marturie in acest sens. Dar intrebarea nu e asta. Intrebarea e, functioneaza la scara cosmologica sau nu? Cred ca stii deja raspunsul.


trecator



Citat din: virgil 48 din Iulie 06, 2013, 09:10:59 PMDar tu ar trebui sa te hotarasti, daca Universul decade inseamna ca evolueaza intr-o directie.

Ce vorbesti, desteptule? Decaderea nu e evolutie, e opusul evolutiei.


Citat din: virgil 48 din Iulie 06, 2013, 09:10:59 PMAtunci ce ai in titlul topicului cu evolutia? Aici spui una, dincolo alta?

Confuzia e in capul tau. De aceea iti inchipui ca apartine altora...

Stiu, e greu sa intelegi ce am vrut sa zic...


trecator



Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMAmice, tu nici macar nu stiai ca Sieglind este un nume feminin!

Oamenii isi iau tot felul de nume...


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMSi te crezi atat de bun la muzica?

Depinde ce intelegi prin asta. Daca te referi la "stiinta" muzicii, atunci nu. De exemplu, ma termina contrapunctul. Dar pina si Wagner a avut probleme cu asta... Sau cel putin nu i-a placut. Daca insa te referi doar la auditie, atunci da.

Poate ca pe alocuri sunt depasit, dar pe ansamblu cistig eu. De departe. Daca nu pentru altceva macar pentru faptul ca ascult, de cind ma stiu, muzica de toate felurile. Din aproape toate zonele lumii. Sa-ti fac o recomandare, una care e departe de a fi virful a ce ascult eu, dar am motive sa cred ca te depaseste cu mult: "Friday night in San Francisco".


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMIti garantez EU (eu inca nu am mintit pe acest forum) ca Sieglind te depaseste cu mult la muzica, poezie si multe altele.

Nu am avut nimic impotriva adineaori sa fie asa, si in continuare nu am nimic impotriva sa fie asa. Intrebarea e, la ce i-a folosit?


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMIa spune Wolfgang von Goethe ce este istoric sau informatician?

Eu zic nu mai e nimic... Sic!


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMChiar si un geniu lesina daca il lovesti cum trebuie

Un geniu lesina, dupa parerea mea, la orice lovitura... Sau nu?


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 09:49:38 AMProbabil ti-ai dat bacu la fizica, l-ai picat si acuma din frustrare ca n-ai stiut, spui ca ii gresita ,,stiinta'' actuala si ca tu ai scris cum trebuia. Ai incercat si la biologie? Incearca la chimie poate ai sanse...

Sanse sa ce, desteptule? Sanse sa cred orbeste in evolutie? Nu, mersi. Tine-le pentru tine.


Citat din: vikingul din Iulie 07, 2013, 10:25:27 AM
Citat din: virgil 48 din Iunie 06, 2013, 05:06:37 PM
  Inca o data imi manifest mirarea ca incerci sa bagi evolutia Universului si evolutia
biologica in aceeasi oala. Nu am resurse pentru a te contazice, dar aceste doua
notiuni mi se pare ca nu au multe in comun, inafara de cuvantul evolutie, care
poate insemna si schimbare. In locul tau le-as aborda separat, fiindca
amestecarea argumentelor nu va fi de bun augur.
Trecator este adeptul unei religii New Age, cu teorii unificatoare, energii astrale si alte de astea.

De unde stii tu toate astea, desteptule? Si spune-mi de ce crezi in evolutie, daca, la fel ca virgil 48, habar n-ai ce inseamna. Si apropo, "teoriile unificatoare" sunt cautate cel mai mult in stiinta oficiala, desteptule. Cu disperare, chiar...



virgil 48

Citat din: trecator din Iulie 07, 2013, 03:41:16 PM
Citat din: virgil 48 din Iulie 06, 2013, 09:10:59 PMDar tu ar trebui sa te hotarasti, daca Universul decade inseamna ca evolueaza intr-o directie.

Ce vorbesti, desteptule? Decaderea nu e evolutie, e opusul evolutiei.
Evoluam, evoluam de zor! Creste numarul desteptilor de pe forum. Ai stabilit tu ce
inseamna decadere pentru Univers si ai ajuns la concluzia ca acesta se indreapta
in acea directie. Tot pierde, se uzeaza, nu se mai regenereaza, vai de el saracu!
Care era sensul pe care l-ai fi considerat tu "evolutie"? Ai vrea sa inceapa sa
gandeasca? Spune mai bine ca evolutie este numai in sensul care iti place tie!
Ai definit de la inceput notiunea ca sa inteleg si eu despre ce vorbesti?

P.S. Eu particip aici de placere. Tu esti stresat din cauza decaderii Universului?

vikingul

#175
http://dexonline.ro/definitie/evolu%C8%9Bie
Explicatia cuvantului evolutie. ,,Decaderea''  este deci tot o forma de evolutie, de transformare. Stiintific ar fi sa definesti cuvantul decadere! ??? Cred ca nu la cea morala te referi... :D

valangjed

Citat

Da-le incolo de automobile...

Sunt de acord ca mecanica newtoniana functioneaza la scara noastra. Dealtfel toti inginerii din lume pot depune marturie in acest sens. Dar intrebarea nu e asta. Intrebarea e, functioneaza la scara cosmologica sau nu? Cred ca stii deja raspunsul.


Acum am inteles.Esti un "anarhist totalitarist".Deviza ta este, "Cine nu e cu mine , e impotriva mea!" sau "Da-le incolo pe toate, daca nu e cum spun eu nu e bine!".
La revedere stimabile!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:19:51 PM
Citat din: 07Marius din Iulie 02, 2013, 05:31:07 PMDin legile lui Kepler se poate estima masa cuprinsa in interiorul orbitei unde se presupune a fi o gaura neagra masiva.

Chiar voiam sa vad filmuletul, dar m-a oprit ceva: "She shares evidence that a supermassive black hole may be lurking at the center of the Milky Way."

Citeste din nou: "may be". Daca chiar ea are dubii, nu e cazul sa-i mai fac eu si altele, nu-i asa? Sperante, sperante...
Mariuse, Mariuse... Of.

Mi se pare firesc sa lasi loc si de alte posibilitati cand interpretezi niste rezultate experimentale. Ar fi o infatuare din partea oricui sa creada ca a interpretat corect si absolut observatiile de care dispune. Materialul citat de mine aduce in discutie niste observatii (cu care inteleg ca esti de acord...ca stau la baza intelegerii noastre a fenomenelor si universului in general) care deocamdata confirma existenta unui corp supermasiv in centrul galaxiei Lactee. Acum, am mai spus-o in mesajele anterioare - nici un material nu este obligatoriu de parcurs, dar cine are curiozitate si dorinta de a cunoaste sau de a cerceta informatiile disponibile, cred ca va studia in mod voluntar orice material care poate aduce noi informatii/date asupra subiectului in discutie.

Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:19:51 PM
Dar tot m-ai facut sa rid:
"If i compress a 1gb avi file down to 10 byte's, will it turn into a black hole?"

Interesanta intrebare, iar eu apreciez acest gen de intrebari. Byte-ul este o unitate de masura de informatie. Insa informatia nu poate exista fara un suport, adica cu alte cuvinte fara o structura materiala. (Informatia si materia sunt intrinsec legate). Iar, daca vorbim despre structuri materiale, atunci conform cunostintelor din domeniu daca poti comprima structura respectiva a.i. viteza de scapare la suprafata structurii comprimate sa fie egala cu viteza luminii, obtii o gaura neagra. In concluzie raspunsul la prima parte a intrebarii este afirmativ, probabil raportul de compresie este incorect si aici cred ca ar fi f. dificil sa gasesti un raspuns corect in prezent.


Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:19:51 PM
Si care gaura neagra in conditiile expansiunii? Tu inca n-ai priceput ca nimic, chiar nimic nu se poate forma, daramite o gaura neagra? Si inca una "super"?

Aici am sa-ti dau o analogie simpla care poate te face sa te mai gandesti asupra problemei.
La suprafata oceanelor, datorita absortiei energiei solare se evapora cantitati imense de apa. Practic mii de tone de molecule de apa se afla intr-o expansiune spre altitudini ridicate. Dar, pe masura ce moleculele castiga altitudine, absortia energiei solare de catre acestea scade, insa mult mai rapid scade odata cu cresterea altitudinii presiunea si astfel si temperatura, fapt ce permite moleculelor de apa sa condenseze, chiar daca observand modelul de expansiune la suprafata oceanului cineva (trecator) ar putea crede ca acestea nu vor putea condensa vreodata ptr. ca ele sunt in expansiune...

Conditiile in univers nu sunt identice peste tot, chiar tu pomeneai de large voids. Ar putea fi un fel de fenomen similar cu circulatia apei in natura, sau ar putea fi un cu totul alt fenomen. Ideea este ca nu trebuie sa tragi concluzii definitive pe baza unor observatii, acestea pot fi incomplete, interpretarea poate fi eronata, etc. insa elaborand niste modele pe care studiindu-le mai departe cred ca cu timpul ajungem sa le perfectionam si astfel sa intelegem mai bine universul.


Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:19:51 PM
Si daca esti asa un sustinator al gaurilor negre, informeaza-ma si pe mine cum e cu timpul pe acolo. Sic!

Eu sustin ca trebuie analizate fara patima orice date experimentale care pot aduce noi informatii, fie ca confirma sau nu anumite modele elaborate. Si asta face si d-na Andrea Ghez in materialul citat. Eu recomand ca fiecare sa urmareasca materialul si sa nu se bazeze pe interpretarea altora pentru a califica sau descalifica o anumita teorie.
Daca vrei sa discutam despre timp in contextul gaurilor negre o putem face. Daca era doar o intrebare retorica, atunci putem sari si economisim timp si informatie pe server.

Citat din: trecator din Iulie 06, 2013, 07:19:51 PM
Citat din: 07Marius din Iulie 02, 2013, 05:31:07 PMSa fie acestea precursoarele galaxiilor?

Tu chiar nu realizezi ce prostii zici? Ai ajuns ca Electron, sa vorbesti pe invers decit iti sugereaza logica?

Posibil. Eu imi pun multe intrebari, unele pot fi bune altele mai putin, insa nu mie teama sa mi le adresez. Face parte din procesul de cunoastere. Daca aceste gauri negre exista conform observatiilor, atunci nu cred ca este intamplator localizarea acestora in centrul galaxiilor.
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

#178
@trecator:
CitatDe exemplu, ma termina contrapunctul. Dar pina si Wagner a avut probleme cu asta...

Mortal! :D :D :D

"Napoleon a murit, Einstein a murit si nici eu nu ma simt prea bine... >:("

Esti "tare flacau". ;D ;D ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Mai dati-o naibii de cosmologie.
Oricine vede cu ochii si are spirit critic poate vedea hibele din stiinta oficiala. Duh!

Science Is Wrong ... Only God Knows The Truth

PS. Orice asemanare este intamplatoare si pasagera.    ;)