Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

evolutie? care evolutie?

Creat de trecator, Iunie 05, 2013, 03:43:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

@trecator Nu m-am lamurit.Daca renunt la TR trebuie sa arunc calculatorul, televizorul, telefonul?Ca, doar toate se bazeaza pe TR, nu?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

#136
Citat din: trecator din Iunie 22, 2013, 04:43:24 PM
Marius,
M-ai dezamagit teribil. Si chiar voiam sa ne vedem la o bere, sa discutam cosmologie si nu numai. Regret.

Ce sa-i faci, si in viata se aplica aceleasi principii universale. Suisuri, coborasuri, nimic nu este neted. Trebuie sa-ti reglezi pasul, ca sa poti inainta. In ce priveste berea, este OK mai ales pe canicula... iar despre cosmologie, sau oricare alt domeniu daca vrei, este ca si cu elementele radioactive de care pomeneai: isi modifica rata de decadere radioactiva, ceea ce demonstreaza inca o data, ca fixe sunt doar ideile oamenilor. A unora...
Chestia hazlie este ca cei in cauza nu realizeaza acest lucru. De aceea, mai intelept ar fi sa vezi ce are fiecare (credibil ca persoana, calificare) de spus, si sa fi pregatit oricand sa o iei de capat cand castelul de carti se prabuseste...

Pozitiile radicale pina la urma iti vor garanta esecul... Dar si aici (iarasi vesnicul principiu fundamental asemanator principiului de incertitudine) daca vrei sa ai succes, trebuie sa fi precis, exact - dar ironia este ca tocmai asta iti garanteaza si esecul in viitorul apropiat. Cineva va demonstra ca ceea ce era considerat exact, de fapt nu mai este... Universul nu se lasa "cunoscut" asa usor...

Bine ati venit in lumea stiintei... unde nimic nu este...FIX! (puteti sa ma citati  :) )

"Since neutrinos have essentially no mass or charge, the idea that they could be interacting with anything is foreign to physics," Jenkins said. "So, we are saying something that doesn't interact with anything is changing something that can't be changed. Either neutrinos are affecting decay rate or perhaps an unknown particle is."

http://www.purdue.edu/newsroom/releases/2012/Q3/new-system-could-predict-solar-flares,-give-advance-warning.html


The imagination is the prisoner of our mind.

trecator

Citat din: Sieglind din Iunie 23, 2013, 02:21:26 PMnu de pe un forum trebuia să afli că Sieglind este un nume feminin.

Textul citat de tine nu ti-era adresat.


trecator


Electron

1. Nu folosesc cifre care imi apartin; adica nu fac hocus-pocus si scot o cifra din palarie si zic ca aia e. Un asemenea comportament apartine exclusiv oficialilor in care crezi atit de orbeste, si prin derivatie tie.

2. Deci 13,3 nu-mi apartine. Argumentind contra ei argumentezi contra cosmologiei in care crezi, desteptul pamintului.

3. Chiar si considerind intregul tau univers teoretic observabil (stii tu, cel cu raza de aprox. 46 bly), ceva (orice) de marimea 3,5 bly incalca flagrant principiul tau cosmologic. Grea aritmetica, nu-i asa?

4. Asa ca nu mai incerca sa intelegi cifra de 13,3 caci sunt convins ca n-o s-o intelegi niciodata. Te depaseste cu mult...

5. Si oricum ti-am dat deja un alt exemplu, un link unde scrie clar de incalcarea principiului cosmologic, pe care desigur l-ai ignorat, la fel cum ai facut cu toate celelalte dovezi prezentate aici impotriva cosmologiei tale.

6. Şi de ce-mi ceri celelalte feluri in care cosmologia ta e dovedita gresita, din moment ce ai ignorat complet dovezile prezentate pina acum? Adica le ceri ca sa le poti ignora si pe acelea?

7. La fel, de ce ceri lista cu cele mai mult de 1000 anomalii astronomice, daca ai ignorat-o de exemplu pe cea cu quasarii aceia care refuza sa se supuna principiului tau cosmologic. Ca sa vezi, universul isi vede de treaba lui, in loc sa se supuna principiilor si teoriilor tale. Ce zici de asta, desteptul pamintului? Tu chiar iti imaginai ca universul e asa cum zici tu ca e?

8. In final despre care principiu cosmologic tot vorbesti? Despre acela pe care cosmologii tai l-au admis a fi o simpla presupunere? Si ca atare nu e stiintific? Despre acela pe care Popper l-a declarat clar ca nestiintific? Ce-i asta, un joc de genul hai sa ne imaginam niste lucruri ca sa avem despre ce vorbi? Si mai ai tupeul sa numesti asta stiinta?

9. Uite aici un cintec pentru si despre tine, si despre toti cei ca tine, voi care ziceti ca universul e asa cum ziceti voi ca e. Asta ca sa stii ca de fiecare data cind voi mai asculta acest cintec ma voi gindi la tine. Asculta atent versurile.
Supertramp - Crime of the Century

Hai ca au inceput meciurile de tenis, si mai mult oricum nu meriti. Iti lipseste puterea de intelegere a unor lucruri elementare. Adios.

virgil 48

Citat din: valangjed din Iunie 23, 2013, 02:36:24 PM
@trecator Nu m-am lamurit.Daca renunt la TR trebuie sa arunc calculatorul, televizorul, telefonul?Ca, doar toate se bazeaza pe TR, nu?
Chiar se bazeaza? Adica fara TR nu se pot realiza sau folosi?

virgil 48

Citat din: trecator din Iunie 24, 2013, 05:20:23 PM
Hai ca au inceput meciurile de tenis, si mai mult oricum nu meriti. Iti lipseste puterea de intelegere a unor lucruri elementare. Adios.
Pentru un trecator grabit:
Daca ai atatea cunostiinte si certitudini dece iti pierzi timpul cu noi? Fundatia Nobel te asteapta!
Cei de aici te pot face sa pierzi timpul. Sau sa ratezi meciurile.  ;)

Orakle

Au aparut cele trei cuvinte "magice" ?
Sau inca se joaca primul set ?

sumalan dorin

#142
Salutari

Trecatorule,sa stii ca eu chiar ma simt onorat ca te afli pe acest forum,dar crede-ma ca m-as simti mai onorat daca te-ar lua cei de la NASA ,sa le explicii teoria sau teoriile tale,pe cuvant asa m-as simti mai onorat ca nimeni nu te-a inteles si in sfarsit te-au inteles cei de la NASA sau cine stie ROSA ,sau ESA.

Uite link-urile ,poate reusesti sa captezi atentia cuiva.

http://www.nasa.gov/
http://www.rosa.ro/
http://www.esa.int/ESA

PS:Nu uita te rog de noi ,cand ai chef si timp da-ne si noua celor de pe acest forum  de stire,ce ai reusit cu teoria sau teoriile tale.Mult succes.

valangjed

Citat din: virgil 48 din Iunie 24, 2013, 06:10:38 PM
Citat din: valangjed din Iunie 23, 2013, 02:36:24 PM
@trecator Nu m-am lamurit.Daca renunt la TR trebuie sa arunc calculatorul, televizorul, telefonul?Ca, doar toate se bazeaza pe TR, nu?
Chiar se bazeaza? Adica fara TR nu se pot realiza sau folosi?
@virgil48 Te-as ruga sa proiectezi un "simplu" tranzistor, cu un anumit factor de amplificare, fara ecuatia lui Dirac, care, asa cum am spus intr-o postare  anterioara, se bazeaza pe TR.Daca reusesti am sa ma retrag de pe acest forum.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din Iunie 24, 2013, 06:10:38 PM
Chiar se bazeaza? Adica fara TR nu se pot realiza sau folosi?
E veche stirea, dar poate nu toata lumea e la curent: Car batteries run on relativity

virgil 48

Citat din: valangjed din Iunie 24, 2013, 11:16:58 PM
@virgil48 Te-as ruga sa proiectezi un "simplu" tranzistor, cu un anumit factor de amplificare, fara ecuatia lui Dirac, care, asa cum am spus intr-o postare  anterioara, se bazeaza pe TR.Daca reusesti am sa ma retrag de pe acest forum.
Nu stiu eu sa proiectez un tranzistor, dar era mai interesant sa confirmi ca inventatorul lui,
a folosit acea ecuatie. Ca si in cazul bateriilor auto, mi se pare ca se cauta cu orice pret
confirmari ale TR, in efecte realizate fara utilizarea ei.

Orakle

#146
Citat din: virgil 48 din Iunie 25, 2013, 07:00:59 AM
Nu stiu eu sa proiectez un tranzistor, dar era mai interesant sa confirmi ca inventatorul lui,
a folosit acea ecuatie. Ca si in cazul bateriilor auto, mi se pare ca se cauta cu orice pret
confirmari ale TR, in efecte realizate fara utilizarea ei.

Virgile faci o mare confuzie logica.Teoriile fizice explica anumite rezultate experimentale nu le produc.
Confuzia este alimentata de o eroare de limbaj,interpretarea incorecta a frazei "conform teoriei...",Fraza trebuie interpretata in sensul predictibilitatii teoriei respective si nu ca si ceva "suplimentar" nenatural.
In concluzie tranzistorul functioneaza la fel de bine si fara sa stim exact care este explicatia functionarii lui,merele au cazut din copac pe aceasi traiectorie si inainte ca Newton sa descopere legea gravitatiei.Teoriile fizice doar dau o explicatie coerenta rezultatelor experimentale.

Sieglind

#147
Apropo (de Advanced LIGO): Will we ever... detect gravitational waves directly?
... scientists hope that they can detect something within a year of being operational in around 2015.

http://www.bbc.com/future/story/20130321-will-we-catch-gravitys-waves/1

http://www.bbc.com/future/story/20130321-will-we-catch-gravitys-waves/2

Iar unii susţin că detectarea undelor gravitaţionale ar fi chiar iminentă:

The imminent detection of gravitational waves from massive black-hole binaries with pulsar timing arrays:

"We expect a detection by 2016 with 95% confidence," they say.

http://arxiv.org/abs/1211.4590


Electron

Citat din: trecator din Iunie 23, 2013, 01:26:27 PM
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:10:38 PMN-ar fi rau sa si demonstrezi cu niste citate aceste afirmatii mincinoase.
Stai linistit ca toate afirmatiile tale sunt aici, in vazul public, si oricine poate sa vada ca n-ai prezentat nici macar o data vreun argument – afara de teribila ta confuzie cu virsta universului, despre care n-a vorbit nimeni afara de tine.
Era vorba sa prezinti citatele care confirma afirmatiile tale MINCINOASE. E destul de clar ca nu esti suficient de responsabil in acest sens si ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba.

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:10:38 PMAi uitat sa demonstrezi ca vreuna din cosmologiile pe care incerci sa le combati "se bazeaza" pe gravitatie.
Nu ma surprinde ca nu cunosti nici macar lucruri elementare privind cosmologia in care crezi. Iar numarul cosmologiilor pe care am incercat sa le combat e exact 1.
Bravo. Si demonstratiile unde sunt?

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:10:38 PME interesant cum folosesti "expansiunea" unde iti convine, dar o ingori total cand ABEREZI despre dimensiunile Universului vizibi.
N-o ignor deloc, desteptul pamintului. Dimpotriva.
Pai o ignori cand fabulezi despre raza Universului observabil. Asa ca mai lasa minciunile si corecteaza-ti erorile.

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:21:48 PMDin cauza expansiunii raza universului observabil este mai mare de 13.3 miliarde de ani lumina.
Tine-o tot asa, Electron, poate in final chiar te crede cineva ca stii despre ce vorbesti...
Ok. Asta era un argument din partea ta? Sau chiar o demonstratie?

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:21:48 PMDovedesti ca ai grave probleme de comprehensiune. Am afirmat ca ai folosit ca valoare numerica pentru raza Universului, valoarea varstei sale din modelul pe care incerci sa-l combati. Adica ai confundat varsta Universului cu raza sa (numeric vorbind).
N-am facut nimic din tot ce zici, asa ca vorba ta, te certi tu tine insuti, anume cu problemele tale "de comprehensiune". Si nici macar nu-ti dai seama... Lamentabil.
Desigur. Am citat exact la ce texte ale tale ma refer, daca nu pricepi n-ai decat.

CitatSi da-mi voie sa te informez ca virsta universului tau (stii tu, cel in care crezi dar pe care nu-l cunosti) e de 13,7, nu de 13,3. Iar virsta se masoara in ani, nu ani lumina, desteptul pamintului.
Ah, deci ai gasit si varsta corecta pe undeva? Cu atat mai penibila e atunci confuzia ta legata de raza Universului observabil, dat fiind ca ai precizat o raza mai mica (numeric vorbind) decat varsta sa. Si stai linistit ca stiu in ce se masoara si varsta si raza, confuziile tale despre care ti-am atras sunt la nivel de valoare NUMERICA, nu de unitati de masura.

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:48:46 PMIntre timp ai demonstrat cu brio ca nu cunosti ceea ce incerci sa combati, dar daca incepeai frumos cu asta, macar era mult mai clar mult mai devreme.
Dimpotriva, tu ai demonstrat cit se poate de clar ca n-ai habar despre ceea ce incerci sa aperi.
Credibilitatea ta e cam scazuta dupa confuziile pe care le faci, ca sa mai ai pretentii acum sa te creada cineva pe cuvant. Nu uita sa prezinti si dovezile a ceea ce afirmi, de acum incolo.

Citat
Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:21:48 PMInsistand cu astfel de INEPTII iti etalezi lipsa de cunostinte depsre subiectele pe care incerci sa le combati.

Citat din: Electron din Iunie 22, 2013, 08:48:46 PMDe ce insisti sa te certi cu propriile tale elucubratii, in loc sa porti un dialog constructiv, ma depaseste total!

Din nou, te-ai descris precis.
Genial. Abea astept sa ajungi sa folosesti si alte metode de dialog, mai avansate decat cele de gradinita.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Vai, am gasit o lista cu 9 puncte, cu "dedicatie" pentru mine! Ce onoare...  ;) Si asta dupa ce "trecator" a parasit definitiv forumul de doua ori deja! :d

Citat din: trecator din Iunie 24, 2013, 05:20:23 PM
1. Nu folosesc cifre care imi apartin; adica nu fac hocus-pocus si scot o cifra din palarie si zic ca aia e. Un asemenea comportament apartine exclusiv oficialilor in care crezi atit de orbeste, si prin derivatie tie.
Continui sa te certi cu propriile tale ineptii.

Citat2. Deci 13,3 nu-mi apartine. Argumentind contra ei argumentezi contra cosmologiei in care crezi, desteptul pamintului.
Eu nu am argumentat contra "cifrei" ci contra INEPTIEI tale despre cum asta ar fi valoarea numerica a razei Universului observabil in modelul pe care te chinui in mod penibil sa-l combati fara sa-l cunosti.

Citat3. Chiar si considerind intregul tau univers teoretic observabil (stii tu, cel cu raza de aprox. 46 bly), ceva (orice) de marimea 3,5 bly incalca flagrant principiul tau cosmologic. Grea aritmetica, nu-i asa?
Mai dar ce "prolific" esti. Acum raza a crescut brusc la 46 bly? Sa-ti mai dau o data citatul in care FABULAI cu alta valoare, sau il gasesti si singur?

Citat4. Asa ca nu mai incerca sa intelegi cifra de 13,3 caci sunt convins ca n-o s-o intelegi niciodata. Te depaseste cu mult...
Da, venind de la tine e un adevarat compliment. Merci. :)

Citat5. Si oricum ti-am dat deja un alt exemplu, un link unde scrie clar de incalcarea principiului cosmologic, pe care desigur l-ai ignorat, la fel cum ai facut cu toate celelalte dovezi prezentate aici impotriva cosmologiei tale.
Am vazut link-ul si parcurgandu-l m-am convins ca nu pricepi mai nimic din Principiul Cosmologic. Am si spus asta, ca sa stii. O repet pentru cazul in care ai uitat.

Citat6. Şi de ce-mi ceri celelalte feluri in care cosmologia ta e dovedita gresita, din moment ce ai ignorat complet dovezile prezentate pina acum? Adica le ceri ca sa le poti ignora si pe acelea?
Dar eu nu-ti cer nimic, stai calm. Tu ai facut promisiuni pe care ai omis sa le indeplinesti, dar asta e problema ta de caracter, nu ma afecteaza cu nimic.

Citat7. La fel, de ce ceri lista cu cele mai mult de 1000 anomalii astronomice, daca ai ignorat-o de exemplu pe cea cu quasarii aceia care refuza sa se supuna principiului tau cosmologic. Ca sa vezi, universul isi vede de treaba lui, in loc sa se supuna principiilor si teoriilor tale.
Iar te certi cu propriile tale ineptii. Nu te mai saturi niciodata? Nici dupa ce ai parasit "definitiv" acest forum de doua ori nu te saturi?

CitatCe zici de asta, desteptul pamintului? Tu chiar iti imaginai ca universul e asa cum zici tu ca e?
Habar nu ai cum zic eu ca e Universul, asa ca iar te certi cu propriile tale elucubratii.

Citat8. In final despre care principiu cosmologic tot vorbesti? Despre acela pe care cosmologii tai l-au admis a fi o simpla presupunere? Si ca atare nu e stiintific? Despre acela pe care Popper l-a declarat clar ca nestiintific? Ce-i asta, un joc de genul hai sa ne imaginam niste lucruri ca sa avem despre ce vorbi? Si mai ai tupeul sa numesti asta stiinta?
Am observat ca habar nu ai de ce inseamna demers stiintific, asa ca nu-i nici un pericol sa mai dezbat epistemologie cu tine pana nu-ti remediezi aceste lipsuri.

Citat9. Uite aici un cintec pentru si despre tine, si despre toti cei ca tine, voi care ziceti ca universul e asa cum ziceti voi ca e. Asta ca sa stii ca de fiecare data cind voi mai asculta acest cintec ma voi gindi la tine. Asculta atent versurile.
Vai, multumesc, esti dragut. :)

CitatHai ca au inceput meciurile de tenis, si mai mult oricum nu meriti. Iti lipseste puterea de intelegere a unor lucruri elementare. Adios.
Deocamdata scorul e: "trecator declara ca paraseste definitiv forumul" = 3. Asta spune tot!


e-   
Don't believe everything you think.