Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

teoria pe care se bazeaza functionarea giroscopului

Creat de nic, Ianuarie 08, 2013, 10:34:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Sunt fortele (componentele perpendiculare) de apasare, de exemplu greutatea, apoi mai pot aparea frecari si datorita imperfectiunilor de fabricatie, de ex: cercul nu e cerc, sfera nu e sfera etc.

puriu

 Teoria giroscopului a fost formulata definitiv de catre Johann Bohnenberger in 1817 si se gaseste in manualele de fizica (Mecanica) peste un anumit nivel. In lipsa fortelor si cuplurilor exterioare giroscopul isi conserva momentul cinetic si energia cinetica de rotatie. Frecarile produc pierderi in energia sa cinetica, dar directia vectorului moment cinetic (a axului de rotatie) ramane neschimbata. In prezenta unui cuplu exterior apare un cuplu antagonist pe o directie perpendiculara. Efectul acestor cupluri poate fi o miscare de precesie sau una de nutatie a giroscopului.

Orakle


mircea_p

Haaaaa.  :)
Auzisem povestile ca i s-au facut poze la lectia cu giroscopul dar nu le-am vazut.
Pe vremea aia nu aveam camere digitale si i-phone ca ar fi ajuns pe Youtube fara indoiala.

E vorba desigur de Profesorul Anatolie Hristev.

valangjed

Cat de ingrati pot fi unii oameni (ma refer la mine) , am invatat fizica de liceu datorita domnului Anatolie Hristev si nu m-am gandit o singura data sa caut o fotografie cu dumnealui.
Ciudat , pe oamenii buni ii uitam repede!
Multumiri domnule Mezei!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Incantat sa il revad pe Hristev.Pe vremea mea, era asistent.L-am avut in anul intai si marea lui pasiune era masa pneumatica.Cele mai "tari" probleme de mecanica, la dansul le-am intalnit.Banui ca veneau din spre scoala de fizica ruseasca.
Multumesc pentru foto, sunt insotite de oarecare nostalgii.  :)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Subscriu la fizica de liceu. Mecanica din manualul de a 9-a scrisa de el mi se pare remarcabila.
Tratarea din manualele actuale nu prea se ridica la acelasi nivel, din pacate.
Iar manulul de "Mecanica si Acustica" pentru anul I de facultate mi se pare foarte riguros si profund in tratarea problemelor.

Ariel, cine preda cursul de mecanica cand Hristev era asistent?



ariel55

CitatAriel, cine preda cursul de mecanica cand Hristev era asistent?

Regretatul Acad. Serban Titeica.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Multumesc pentru informatie si poza. :)
Eu nu l-am apucat la facultate. Deh, sant mai tinerel putin.
Dar am citit din cartea lui de Mecanica Cuantica. O am si acuma.


ariel55

Asistentul lui Titeica a fost Tudor Marian (acum cred ca profesor plin) cu el faceam seminariile iar cu Hristev laboratorul.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Eu l-am avut pe Tudor Marian la seminariile de cuantica.
Pe vremea aia era moda printre studenti sa desemneze asistentii prin initiale. El era TeMe-ul. :).

Ai dreptate, e profesor "plin".
Acum se pare ca e si la "pensie", daca "Emerit" are acelasi sens ca cel pe care il stiu eu.

http://www.fizica.unibuc.ro/Fizica/Prezentare/Cadre/Main.php



Orakle

#26
Citat din: mircea_p din Aprilie 05, 2013, 04:00:42 PM
Eu l-am avut pe Tudor Marian la seminariile de cuantica.
Pe vremea aia era moda printre studenti sa desemneze asistentii prin initiale. El era TeMe-ul. :).

Ai dreptate, e profesor "plin".
Acum se pare ca e si la "pensie", daca "Emerit" are acelasi sens ca cel pe care il stiu eu.

http://www.fizica.unibuc.ro/Fizica/Prezentare/Cadre/Main.php




Pe TeMe-ul l-am avut si eu  :) Si Doamna Florescu preda cursul :)
In schimb era un tip super destept,trebuia sa-l fi prins si tu, asistent la Elecrodinamica il chema Ludu cred ca Andrei. Stii ceva de el ?
Foarte bine ne-am inteles cu el,lui ii datorez interesul special pentru relativitate  :)
Nu l-am regasit pe lista  >:(

PS
Intre timp l-am cautat pe Google,este in USA  :)

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!