Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problemă de clasa a VI-a. Mişcarea rectilinie şi uniformă

Creat de Geo, Septembrie 08, 2012, 11:14:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Geo

Salut! Sunt în clasa a VI-a . Nu ştiu cum să încep rezolvarea acestei probleme.

Două trenuri de lungimi l1=240 m şi l2=280m merg paralele în sensuri opuse pe linii paralele. Ele au aceeaşi viteză (80 km/h). În cât timp de la întâlnirea locomotivelor se despart ultimele vagoane?

Electron

Salut. Incepe prin a face un desen care sa prezinte momentele importante din problema: intalnirea locomotivelor si despartirea ultimelor vagoane.

e-
Don't believe everything you think.

Geo

(Am reprezentat momentele printr-un desen.)

l1=240 m
l2=280 m
v=80km/h=22,2m/s
--------------------------      
 
t= (l1+l2)/ v   este corect asa?

Deci vine t=(240+280)/22,2=520/22,2=23,4 s

Electron

Citat din: Geo din Septembrie 08, 2012, 01:20:27 PM
(Am reprezentat momentele printr-un desen.)
Nu vad desenul.

Citatl1=240 m
l2=280 m
v=80km/h=22,2m/s
Astea sunt datele problemei. Transformarea din km/h in m/s e corecta.

Citatt= (l1+l2)/ v   este corect asa?
Daca nu spui ce argumente ai pentru aceasta formula, pentru a verifica modul de gandire, e irelevant sa iti spun daca rezultatul acesta e corect sau nu. Chiar daca ar fi bun, poate ca l-ai obtinut prin rationamente gresite. In rezolvarea problemelor nu doar rezultatul conteaza, ci mai ales rationamentul din rezolvare. Deci, detaliaza rationamentul tau.

Te intreb si eu ceva: daca vitezele celor doua trenuri nu erau egale, cum rezolvai problema? Ce valoare foloseai in formula de mai sus?

CitatDeci vine t=(240+280)/22,2=520/22,2=23,4 s
Ai grija la calcule. In fizica unitatile de masura conteaza. Nu poti sa imparti 520 la 22.2 si sa obtii un rezultat in secunde. Daca imparti ceva masurat in metri, la ceva masurat in metri pe secunda, atunci da, obtii ceva masurat in secunde.

Oricum, pana formula de calcul nu e obtinuta printr-un rationament corect, aplicatia numerica e inutila.


e-
Don't believe everything you think.

puriu

Trenurile circula unul fata de altul cu suma celor doua viteze (80 + 80 km/h). Din momentul intalnirii locomotivelor unul din ultimele vagoane are de parcurs lungimea insumata a celor doua trenuri (240 + 280m) cu viteza insumata a lor. Restul e aritmetica.

Mishu

Era probabil tema pentru vacanta, scoala inca nu incepuse la momentul postarii.  :D
@Electron, n-ai vrut sa-i spui nimic, doar l-ai pus la munca. :))
Datele problemei erau notate gresit, trebuia v1=v2=80 Km/h.
Pe vremea mea, astea nu se faceau in clasa a VI-a. Din pacate, sunt gata sa pun pariu (pe un Leu) ca sunt absolventi de liceu care nu stiu sa rezolve problema asta...

tang

Miscare rectilinie si uniforma este traiectoria in linie dreapta sau curba in care viteza automobilului este constanta.Ori cum tu din aceasta definitie o sa trebuiasca sa pricepi un pic si sa rezolvi problema ;D

Electron

Citat din: tang din Decembrie 05, 2013, 01:15:24 PM
Miscare rectilinie si uniforma este traiectoria in linie dreapta sau curba in care viteza automobilului este constanta.
De unde ai luat aceasta definitie gresita?

e-
Don't believe everything you think.