Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Creationismul - ipoteza nestiintifica  (Citit de 31184 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Electron

• Veteran
  • Mesaje postate: 7249
  • Popularitate: +215/-204
Răspuns: Creationismul - ipoteza nestiintifica
« Răspuns #75 : Ianuarie 24, 2014, 06:19:35 p.m. »
Eu o sa mai scriu asta si ma retrag.
[...]
Bafta !
Bafta si tie!

Sper ca acum te simti mai bine, mai descarcat, mai multumit, ca ti-ai varsat afirmatiile gratuite pe acest forum. Nu, integritatea intelectuala necesara prezentarii argumentelor tale pentru ce afirmi e optionala, cum sa mai stai sa le prezinti? Retragere usoara!

e-
Don't believe everything you think.

getax

• Vizitator
« Răspuns #76 : Ianuarie 25, 2014, 05:27:19 p.m. »
Eu o sa mai scriu asta si ma retrag.
[...]
Bafta !
Bafta si tie!

Sper ca acum te simti mai bine, mai descarcat, mai multumit, ca ti-ai varsat afirmatiile gratuite pe acest forum. Nu, integritatea intelectuala necesara prezentarii argumentelor tale pentru ce afirmi e optionala, cum sa mai stai sa le prezinti? Retragere usoara!

Mai oameni buni.

Eu nu cred ca voi sunteti mai slab pregatiti ca mine. Nici unul dintre voi. Poate dintre toti oamenii de pe forumul asta, eu sunt cel mai slab pregatit. Eu nu va acuz de prostie. Un forum de internet este prin natura lui un loc ideal in care oamenii se intrec in a arata ca sunt mai destepti decat altii. Dar eu nu vreau sa fac asta.

Eu atat am vrut sa va spun. In spatiul anglo saxon exista interesul ca oamenii sa ajunga sa urasca religia. Nu ma intrebati de ce, ramane sa descoperiti singuri in masura in care va intereseaza. Probabil din acelasi motiv pentru care noi am fost indemnati sa uram religia timp de 45 de ani. Omul fara nici un sprijin exterior si fara speranta eternitatii devine mult mai usor de manipulat. Avem dovada clara ca asta s-a intamplat la noi in tara. Si avem dovada clara ca oamenii care au avut un sprijin exterior si speranta eternitatii au iesit intariti din puscarii. Pentru ca atunci cand crezi din tot sufletul ca exista viata dincolo de moarte, poti refuza orice compromis, chiar cu pretul vietii.

Si pentru ca exista acel interes in occident, se promoveaza din plin ideea ca stiinta si religia sunt in conflict. Si avem carti, filme, si o multime de dezbateri in care ni se arata ca religia si stiinta sunt in conflict. Si atunci imitam si noi aici ce vedem ca fac aia acolo.

Omul religios tocmai pentru ca simte ca este agresat cauta raspunsuri. Si se intreaba ce anume stim cu adevarat, ce putem dovedi astazi.

Tu Electron imi dai exemplu cu pamantul creat inaintea soarelui. Pai ce sa-ti raspund eu daca tu singur faci confuzia intre stiinta si democratie ? Nu exista nici o dovada ca soarele a fost creat inaintea pamantului, sau ca asa apar sistemele solare, din praful cosmic. Nici macar una mica. Se crede asta, dar si daca 100% dintre oameni ar crede asta tot nu ar fi ceea ce ne spune stiinta ci ceea ce cred oamenii. La fel cu orice se intampla in univers, toate sunt presupuneri.

Eu nu accept ca presupunerea ta e mai stiintifica decat a mea doar pentru ca 99% din oamenii de stiinta cred in ea. Dovedeste-o. Eu nu accept ca teoria inflatiei e stiintifica atunci cand sunt chiar oameni de stiinta care spun ca este doar un truc matematic si ca nimeni nu intelege exact cum s-ar fi putut petrece asa ceva. Eu nu accept ca exista materie neagra si energie neagra, mai ales ca exista modele ale universului fara materie neagra si energie neagra. Si ca lucrurile ciudate pe care le observam astazi in miscarea anumitor galaxii pot fi un indicator ca legile noastre sunt gresite ( vezi MOND ) si nu ca exista o chestie invizibila. Dificultatea in a aborda alte ipoteze consta tocmai in faptul ca s-a presupus ca materia neagra exista pentru a se petici modelul standard dupa ce s-a acceptat ipoteza inflatiei.

Uite aici un suporter al dark matter care spune : "Imediat cum cineva va veni cu o teorie consistenta...care sa explice de asemenea cum s-au format structurile, o sa renunt la dark fara probleme". (min 30:30)

La fel si in cazul energiei negre, exista modele de univers care nu au nevoie de energie neagra, chiar Krauss recunoaste ca daca galaxia noastra ar fi in centrul universului atunci nu am avea nevoie de energie neagra. Energia neagra exista doar in balonul asta sinistru pe care l-am tot peticit.
Exista si modele de universuri foarte mici, in care vedem de mii de ori aceleasi galaxii. Pana si alea explica observatiile.

Nu am la ce sa raspund. Daca tu nu intelegi ca multiversul este o smecherie inventata pentru a gasi rapid o explicatie si a tine modelul standard in viata nu am la ce sa raspund. Daca tu imi spui ca modelul meu cu simularea pe computer nu e bun, citeste cartea lui Brian Greene, poate daca iti vorbeste el despre faptul ca s-ar putea sa traim intr-o simulare pe computer o sa intelegi. Eu nu cred ca traim intr-o simulare pe computer dar este un exercitiu intelectual interesant pentru ca acolo vezi un univers creat din nimic si care se extinde in nimic.

Problema nu este ca voi credeti in actualul model si eu nu si asta ma face mai destept. Problema e ca facem confuzia intre stiinta si democratie. Pentru a-i spune cuiva ca greseste trebuie sa-i arati dovada, nu sa-i spui ca " azi marea  majoritate a oamenilor de stiinta cred ca asa s-a intamplat ". Mai trebuie sa si dovedesti ca asa s-a intamplat.

Nu exista nici un conflict intre stiinta si religie. Exista un conflict intre ideologia care se construieste acum in occident si religie. Nu plec pentru ca nu am ce sa raspund. Plec pentru ca va irosesc si voua timpul, mi-l irosesc si pe al meu. Ramane sa cautam fiecare dintre noi in continuare si sa descoperim adevarul.  
« Ultima Modificare: Ianuarie 25, 2014, 05:42:53 p.m. de getax »

Offline Sieglind

• Experimentat
  • Mesaje postate: 995
  • Popularitate: +153/-25
« Răspuns #77 : Ianuarie 25, 2014, 06:35:13 p.m. »

Mai oameni buni.

(..)
Nu exista nici un conflict intre stiinta si religie. Exista un conflict intre ideologia care se construieste acum in occident si religie. Nu plec pentru ca nu am ce sa raspund. Plec pentru ca va irosesc si voua timpul, mi-l irosesc si pe al meu. Ramane sa cautam fiecare dintre noi in continuare si sa descoperim adevarul.  

Presupun că l-ai citit pe Lawrence Krauss (A Universe from Nothing) şi te-a întristat peste măsură. Numai aşa îmi explic de ce te-ai chinuit atât ca să ne convingi pe noi (când de fapt, în tine, în credinţa ta s-a năruit ceva).

Aici e o listă a posibilelor candidate la energia întunecată (nu-i mai spune tu „neagră”, că sună deceptiv  :P), într-o prezentare făcută de Saul Perlmutter, laureat al premiului Nobel pentru fizică 2011:

http://books.google.ro/books?id=yFgt50M0WPcC&pg=PA230&lpg=PA230&dq=McMaster+tracker+quintessence,+single+exp+Quintessence&source=bl&ots=OwGLyiPsoW&sig=t1S3tjx-TDGVcESO_itIv0_leTw&hl=en&sa=X&ei=it_jUonpBpH8yAO24ICIAw&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Eu zic că mai avem de aşteptat ceva (nu-i chiar "nimic")  :)

getax

• Vizitator
« Răspuns #78 : Ianuarie 25, 2014, 07:43:13 p.m. »

Presupun că l-ai citit pe Lawrence Krauss (A Universe from Nothing) şi te-a întristat peste măsură. Numai aşa îmi explic de ce te-ai chinuit atât ca să ne convingi pe noi (când de fapt, în tine, în credinţa ta s-a năruit ceva).

Aici e o listă a posibilelor candidate la energia întunecată (nu-i mai spune tu „neagră”, că sună deceptiv  :P), într-o prezentare făcută de Saul Perlmutter, laureat al premiului Nobel pentru fizică 2011:

http://books.google.ro/books?id=yFgt50M0WPcC&pg=PA230&lpg=PA230&dq=McMaster+tracker+quintessence,+single+exp+Quintessence&source=bl&ots=OwGLyiPsoW&sig=t1S3tjx-TDGVcESO_itIv0_leTw&hl=en&sa=X&ei=it_jUonpBpH8yAO24ICIAw&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Eu zic că mai avem de aşteptat ceva (nu-i chiar "nimic")  :)

Sieglind
Te rog eu intelege ca energia intunecata exista doar atata timp cat exista balonul. La fel si materia intunecata, exista doar atata timp cat exista balonul. Dar nimeni nu stie daca exista balonul, aici e problema.
Eu am intrat aici pentru ca am citit supararea lui Electron pe BOR, pe faptul ca nu adopta cosmologia oficiala. Nu are nici un motiv sa o adopte, astazi sunt lucruri care pot fi observate si care pun sub semnul intrebarii chiar presupunerile de baza ale cosmologiei. Nici nu respinge cosmologia oficiala, ci lasa la latitudinea fiecaruia dintre noi sa caute adevarul.

Nu mi-a clatinat nimc credinta proprie. Nu vreau sa-l jignesc nici pe Krauss nici pe voi. E dreptul vostru sa credeti ce vreti. Dar daca ati asculta si parerea altora, la fel de calificati cum e si Krauss ati vedea ce cred ei despre cartea lui Krauss si multivers. Exista pe youtube conferinte ale lui George Ellis in care vorbeste despre asta. Si cu toate ca admite ca ar fi posibil, (si ar fi posibil ), ne atrage atentia asupra faptului ca este vorba de discutii metafizice, cu nimic mai stiintifice decat discutiile despre un creator. E dreptul fiecaruia dintre noi sa creada intr-un anumit lucru.

Va rog, daca mai comentati nu o faceti cu rautate. Nu vreau sa mai revin, nu are nici un rost. Incercati sa intelegeti ca e vorba de un conflict artificial si ca stiinta e departe de momentul in care ne poate da un raspuns.

« Ultima Modificare: Ianuarie 25, 2014, 07:46:36 p.m. de getax »

Offline Sieglind

• Experimentat
  • Mesaje postate: 995
  • Popularitate: +153/-25
« Răspuns #79 : Ianuarie 25, 2014, 08:50:58 p.m. »
Sieglind
Te rog eu intelege ca energia intunecata exista doar atata timp cat exista balonul. La fel si materia intunecata, exista doar atata timp cat exista balonul. Dar nimeni nu stie daca exista balonul, aici e problema.
Eu am intrat aici pentru ca am citit supararea lui Electron pe BOR, pe faptul ca nu adopta cosmologia oficiala. Nu are nici un motiv sa o adopte, astazi sunt lucruri care pot fi observate si care pun sub semnul intrebarii chiar presupunerile de baza ale cosmologiei. Nici nu respinge cosmologia oficiala, ci lasa la latitudinea fiecaruia dintre noi sa caute adevarul.

Nu mi-a clatinat nimc credinta proprie. Nu vreau sa-l jignesc nici pe Krauss nici pe voi. E dreptul vostru sa credeti ce vreti. Dar daca ati asculta si parerea altora, la fel de calificati cum e si Krauss ati vedea ce cred ei despre cartea lui Krauss si multivers. Exista pe youtube conferinte ale lui George Ellis in care vorbeste despre asta. Si cu toate ca admite ca ar fi posibil, (si ar fi posibil ), ne atrage atentia asupra faptului ca este vorba de discutii metafizice, cu nimic mai stiintifice decat discutiile despre un creator. E dreptul fiecaruia dintre noi sa creada intr-un anumit lucru.

Va rog, daca mai comentati nu o faceti cu rautate. Nu vreau sa mai revin, nu are nici un rost. Incercati sa intelegeti ca e vorba de un conflict artificial si ca stiinta e departe de momentul in care ne poate da un raspuns.

Dacă a atins vreodată subiectul BOR, Electron a făcut-o pe un forum ştiinţific, şi doar în măsura în care unii [propovăduitori/propagandişti, aşa îi consider eu] au ţinut morţiş să afirme că religia şi ştiinţa ar fi compatibile. Dacă [tot el] ar fi făcut-o în altă parte, să zicem ... pe un forum creştin-ortodox, mi s-ar fi părut deplasat. Dar aşa ...  :)

Ţi-am zis-o fără pic de răutate. De altfel, nici în rândurile de mai sus nu ştiu ce ţi s-a părut a fi sunat răutăcios. Îmi pare rău dacă ai citit ceva de genul ăsta, pur şi simplu toată strădania ta mi s-a părut dovada unor frământări sufleteşti care depăşesc simplul apetit de combativitate al uneia dintre "tabere" contra presupuşilor adversari.

Mă mai intrigă nevoia ta exasperată de dovezi concrete şi imediate, un empiricism care sună, vorba poetului, a "Vreau să te pipăi şi să urlu: Este !"

Desigur însă că tu ştii mai bine. Alors bon voyage (comme Ulysse)  ;)

P.S. Apropo de "balon": un experiment foarte interesant cu BOOMERANG [Balloon Observations of Millimetric Extragalactic Radiation and Geophysics" deasupra Antarcticii (1997) este descris în capitolul 3, Lumina de la Începutul Timpului, din cartea lui Krauss. Totuşi, e un început de dovadă  8)

Mai ceva decât Lumina aceea, Urlicht.

http://en.wikipedia.org/wiki/BOOMERanG_experiment
« Ultima Modificare: Ianuarie 26, 2014, 12:19:18 a.m. de Sieglind »