Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sindroame

Creat de Temari, Iunie 22, 2008, 03:09:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Temari

M-am gandit sa dau o informatie de ajutor celor curiosi sa afle despre aceste boli, aberatii cromozomiale. Cred ca stiti ca cea mai cunoscuta este Sindromul Down (trizomia 21), care afecteaza cromozomul 21, dublandul. Din 46 de cromzomi cat are un om normal, copilul cu acest sindrom va avea 47 de cromozomi. E incredibil ca un cromozom sa schimbe intreaga viata a unui copil.
Pe data de 21 martie, anual, este Ziua Internationala a Sindromului Down. Anul asta, in Bucuresti, multi copii/adolescenti ci acest sindrom s-au adunat in Parcul Herastrau si au comunicat cu oamenii, s-au distrat, au participat la diferite concursuri. Nu trebuie ocoliti, sunt oameni ca noi, un cromozom in plus nu inseamna ceva in minus.  :)

raul

ma bucur ca ai deschis acest topic.........
din ce ai spus tu se intelege ca "sindroame" inseamna boli sau aberatii cromosomiale (boli genetice). insa cuvantul sindrom se refera de fapt la o asociere de semne si simptome care pot defini o anumita afectiune, nu se refera neaparat la boli genetice..(cuv deriva din grecescul "syndromeo" care inseamna "care merg impreuna")...asta ca sa se inteleaga exact sensul termenului folosit.

sdr down e cea mai cunoscuta pt ca este si cea mai frecventa...si nu e chiar asa surprinzator ca un singur cromosom poate schimba viata unui copil , caci el contine o gramada de informatie..si sunt boli genetice mult mai grave produse prin defecte ale unei singure gene de exemplu (gena fiind o cantitate infima pe langa un cromosom).

Temari

Foarte corect spus, raul. Dar asa este numita boala, ca si alte sindroame.
Sindrom = greaca. syndrome, combinatie de fenomene care apar impreuna. Grup de anomalii cu o cauza comuna, spre exemplu o mutatie genica, o aberatie  cromozomala.

raul

"sindromul down" asa se numeste.......corect........insa eu m-am referit la legatura dintre titlul topicului si prima propozitie....acolo se intelegea gresit :)

raul


Temari

Cum spune si titlul, nu discutam numai despre un sindrom...ci mai multe, le explicam, le facem mai cunoscute ;)

Adi

Buna Temari, ma bucura initiativa ta de a deschie noi subiecte, de a ne aduce noi informatii. Tu stii mult mai multa biologie ca mine. Raul e si el cu medicina. Asadar voi doi ne puteti explica si daca noi intelegem, atunci inseamna ca voi ati reusit. Explicandu-ne, va antrenati. Incearca sa definesti termenii tehnici folositi, imagineaza-ti ca vorbesti cu unii care nu stiu nimic. Si explica in asa fel incat si ei sa priceapa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Pai explic si eu, si raul, mai ales ca se descurca exceptional. O sa incercam sa explicam cat mai bine, acest capitol este destul de complex.