Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Rang matrice

Creat de bacfizica, Iunie 02, 2011, 03:51:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

Citat din: bacfizica din Iunie 20, 2011, 08:19:19 PM
Nu, da asta e interesant ca la raspunsuri zice ca matricea A este:
1  a  0
0  1  a
1  0  1  Oare e gresit la raspunsuri?
Nu, nu este gresit. Nu e clar la ce se refera "Nu"-ul din raspunsul tau. Daca vrei sa spui ca nu ai observat ca unele din necunoscute au coeficientul zero, mai uita-te o data.
Electron ti-a spus deja de ce ai zero-uri acolo.
Poti sa te uiti si la forma generala a unui sistem de trei ecuatii cu trei necunoscute si sa identifici coeficientii.

A.Mot-old

Acel sistem de ecuatii se poate scrie si asa:
x+ay+0*z=1
0*x+y+az=a
x+0*y+z=1
Deci matricea sistemului este cea din chenarul rosu din imaginea atasata.Matricea sistemului este formata din coificientii necunoscutelor x,y,z puse in ordinea corespunzatoare a scrierii ecuatiilor sistemului.
Care este matricea sistemululi de ecuatii:
0*x+y+az=a
x+ay+0*z=1
x+0*y+z=1?
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

#17
Citat din: bacfizica din Iunie 20, 2011, 08:19:19 PM
Nu, da asta e interesant ca la raspunsuri zice ca matricea A este:
1  a  0
0  1  a
1  0  1  Oare e gresit la raspunsuri?
Se pare ca vei da bacul la M1 si sincer vad ca ai mari dificultati la matematica.Esti la limita notei de trecere pentru examenul ce urmeaza si nu din cauza cunostintelor ci din cauze de rationament,totusi vad ca iti dai interesul dar remarc la multi elevi din generatiile actuale ca nu au metode de studiu.Eu anul asta am avut un elev la meditatii si cand l-am preluat era de nota 2 cu o situatie asemanatoare ca a ta,acuma poate lua 6 dar a inceput sa abordeze mai bine problemele de matematica.Problemele in matematica incep sa se rezolve din momentul in care intelegi ce vrea problema de la tine,tot la fel de adevarat pentru a rezolva unele probleme ai nevoie sa cunosti aspecte teoretice specifice capitolelor.Mai ai cateva zile fa o sinteza la ceea ce cunosti si ceea ce nu cunosti si cauta sa eficientizezi examenul pentru ca risti sa ratezi total.Eu iti urez succes si poate ne vei spune nota in final si sper sa ma contrazici cu o nota mai mare.

bacfizica

La permutarea asta,  a = ( 1 2 3 4 5 )
                                 ( 2 1 4 5 3 )  m(a) = 3 ? la raspunsuri zice ca e 6.

zec

Citat din: bacfizica din Iunie 23, 2011, 09:51:55 PM
La permutarea asta,  a = ( 1 2 3 4 5 )
                                 ( 2 1 4 5 3 )  m(a) = 3 ? la raspunsuri zice ca e 6.
Ce semnifica m(a)?Eu personal nu cunosc aceasta functie

bacfizica

m(a) este nr. inversiunilor.

zec


bacfizica

#22
Citat din: zec din Iunie 21, 2011, 08:59:57 AM
Se pare ca vei da bacul la M1 si sincer vad ca ai mari dificultati la matematica.Esti la limita notei de trecere pentru examenul ce urmeaza si nu din cauza cunostintelor ci din cauze de rationament,totusi vad ca iti dai interesul dar remarc la multi elevi din generatiile actuale ca nu au metode de studiu. urez succes si poate ne vei spune nota in final si sper sa ma contrazici cu o nota mai mare.

Am luat 8.7 la Matematica, ma asteptam la un 9 si ceva. La romana 5.25 iar la fizica unde m-am asteptat la un 9,5 , am luat un 6,85. Si nu am COPIAT, nici acum 4 ani, la capacitate si nici acum la bac.

Si va multumesc mult ca ma-ti ajutat.

bacfizica

#23
Buna, va rog dati-mi o indicatie de rezolvare la problema asta.

zec

Citat din: bacfizica din Iulie 06, 2011, 08:04:00 PM
Buna, va rog dati-mi o indicatie de rezolvare la problema asta.
Felicitari pentru nota,nu a fost greu dar ai luat o nota buna si acum sa revin la indicatii.
Problema cere sa aibe solutie unica si substituind z din prima in a doua problema revine la conditia ca ecuatia x+y+x2+y2=a sa aiba solutie unica si ca sa aiba solutie unica o sa o scriem ca o suma de patrate care trebuie sa fie egal cu zero singura situatie cand admite solutie unica .Mai exact vom transforma astfel (x+1/2)2+(y+1/2)2=a+1/4+1/4 de unde va rezulta ca a sa fie egal cu -1/2.

bacfizica

Multumesc, am inteles ideea, mai am inca una, la care am dubi, la raspunsuri spune ca varianta corecta este D, de ce D si nu C?

zec

#26
Citat din: bacfizica din Iulie 07, 2011, 09:10:12 PM
Multumesc, am inteles ideea, mai am inca una, la care am dubi, la raspunsuri spune ca varianta corecta este D, de ce D si nu C?
O sa o rezolv acuma sa vedem daca e asa cum zic ei deci dupa ce se pun conditiile se obtine ca x sa fie in (0,oo)-{1} .Rezolvand trebuie avut in vedere un lucru
lg(x-1)10=10lg|x-1| deci aici cred ca ai omis .O mica observatie aveai si varianta sa introduci 10 sub logaritm la a doua dar te complicai putin.
Scriind astfel si implificand cu 10 obtii lg|x-1|<lgx care mai departe e echivalent cu |x-1|<x Explicitand modulul ai in intervalul (0,1) solutia admisibila doar (1/2,1) etc.
Deci raspuns corect e D.Ca o remarca din graba era sa zic ca este corect C dar dupa o privire mai atenta am remarcat eroarea.Un sfat la problemele de tip grila poti efectiv sa testezi solutia.
Edit.Te ajut cu placere dar te rog eu posteaza la sectiuni mai specifice cu subiectul deja aceasta problema numai rang matrice numai e,nu o fac doar pentru tine sunt ferm convins ca mai se uita si alta lume pe aici si de aceea ma implic in acest forum.