Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ecuatie de gradul II ....

Creat de simina2008, Iulie 28, 2010, 01:18:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

#15
Citat din: simina2008 din Iulie 29, 2010, 02:40:10 PM
Multimea A este reprezentata de valorile lui x
Si  trebuie sa le aflu?
Nu, tu trebuie sa aflii valorile lui m, pentru care A este vid.

Dar ce este A? EDIT: Adica, formuleaza in cuvinte acest lucru, pentru ca, pana nu stii ce cauti, e practic imposibil sa gasesti raspunsul corect.

e-
Don't believe everything you think.

simina2008

Multimea A reprezinta valorile lui m care intersectate cu intervalul (-inf , -3) sa dea multimea vida

Electron

Citat din: simina2008 din Iulie 29, 2010, 03:17:03 PM
Multimea A reprezinta valorile lui m care intersectate cu intervalul (-inf , -3) sa dea multimea vida
Gresit.

Multimea A este intersectia a doua multimi. Pe de o parte ai solutiile reale ale ecuatiei in x, pe de alta intervalul (-inf, -3]. Ce inseamna faptul ca aceasta intersectie e vida?

e-
Don't believe everything you think.

simina2008

inseamna ca nu au nici un "element" comun

Electron

Corect, dar asta nu e asa de informativ in acest caz. Ce ma asteptam sa spui este ca, daca A este vid, inseamna ca ecuatia in x nu are solutii mai mici sau egale cu -3.

Esti de acord cu aceasta formulare?

e-
Don't believe everything you think.

simina2008


Electron

Te ajuta cu ceva aceasta formulare, sau nu? Stii ce ai de facut in continuare?

e-
Don't believe everything you think.

simina2008

ok...am inteles faptul ca x nu are solutii mai mici sau egale cu -3 , dar care este urmatorul pas ca m-am pierdut  :(

b12mihai

Citat din: simina2008 din Iulie 29, 2010, 02:40:10 PM
Multimea A este reprezentata de valorile lui x
Si  trebuie sa le aflu?

@simina2008, tu ai in multimea A o ecuatie de gradul II in x. Deci acea multime a lui A reprezinta valorile lui x care ce fac? Ce verifica valorile lui x? Apoi, ce proprietate trebuie sa aibe aceste valori ale lui x astfel incat sa ajungi sa il determini pe m pentru a rezolva problema? m este un parametru real, pe care tu trebuie sa il determini astfel incat sa fie respectat ce ti se cere in cerinta. Clarifica-ti intai ce trebuie sa faci. 
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Citat din: simina2008 din Iulie 29, 2010, 03:55:25 PM
am inteles faptul ca x nu are solutii mai mici sau egale cu -3 ,
Ai si inteles gresit, si te si exprimi gresit. Cum adica "x nu are solutii" ? O variabila sau o necunoscuta nu are cum sa aiba solutii. Eventual ecuatia cu necunoscuta x poate sa aiba solutii. Sa ai grija cum te exprimi, mai ales in context matematic.

Apoi, nu inseamna ca ecuatia cu necunoscuta x nu are solutii mai mici sau egale cu -3. Cate solutii are ecuatia si ce valori au ele depinde de parametrul m. Ce trebuie sa intelegi este ca doar atunci cand ecuatia cu necunoscuta x nu are solutii mai mici sau egale cu -3, ajungi sa ai pe A vid.

Citatdar care este urmatorul pas ca m-am pierdut 
Acum reciteste enuntul problemei si vezi daca intelegi ce ti se cere. E extrem de important sa intelegi (corect) cerinta unei probleme inainte sa incepi rezolvarea acesteia.

e-
Don't believe everything you think.

FlorinBucur

Citat din: simina2008 din Iulie 29, 2010, 12:49:26 PM
Ma ajutati ........
[tex]x^{2}-6mx+9m^{2}-2m+2=0\\
\Delta =b^{2}-4ac=\left ( 6m \right )^2-4\left ( 9m^2-2m+2 \right )\\
\Delta =36m^2-36m^2+8m+8\\
eu cred ca la sfarsit venea -8,nu +8 pentru ca -4x2=-8

zec

Din nou remarc un fapt ca sa luat pe o directie gresita in incercarea de a rezolva problema.De obicei genul de probleme se rezolva combinand relatiile lui viete cu functia de grad 2.Ca o indicatie incercati sa vedeti o metoda grafica ca sa se faca o anumita idee de posibilele solutii dar rezolvarea revine din conditii:
delta<0 va da o multime de valori pentru m la care se vor adauga si cele in cazul delta pozitiv dar cu radacini x1>-3 si x2>-3 ceea ce implica S>-6 si se mai inmultesc x1+3 cu x2+3 si se pune conditia mai mare ca zero de unde vei obtine o inecuatie in m.Cele 2 conditii sunt suficiente dar atentie se rezolva ca sistem de inecuatii cazul cu delta pozitiv si la sfarsit solutia finala e reuniunea solutiilor din cele 2 cazuri.Daca te inveti sa pui conditiile in functie de problema deja devine destul de usor de rezolvat tipul acesta de probleme.