Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ineptia lui Ioan Sabau – Turbina gravitationala

Creat de silvianlica, Iulie 27, 2010, 04:22:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Orakle

Sieglind de ce sabotezi inventia mileniului III ?
Cumva ai ceva interese personale in industria petrolului ?
:)

Sieglind

#1171
Citat din: Oracle din August 06, 2013, 07:40:33 PM
Sieglind de ce sabotezi inventia mileniului III ?
Cumva ai ceva interese personale in industria petrolului ?
:)

M-ai dibuit !  

Aşa e! Petroleuză şi petrolistă  ;D

Oare şi de şistă?    ???

LATE EDIT:

Conform observaţiilor primite mă corectez: şisteuză sună mai bine  ;)

Electron

ioan, faptul ca refuzi sa prezinti calculele pe care le consideri tu "corecte" (adica sa fie CONFORME listei [8]) pentru inaltimile coborate de greutati la prima faza, inseamna ca in sfarsit admiti ca ai gresit?

e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1173
Gresesc cei care utilizeaza SPAM in locul argumentelor ...

Electron

Adica nici pana in ziua de azi nu ai priceput, ioan, de ce mesajele tale sunt SPAM? Uite, iti mai explic o data: cand in loc sa raspunzi la intrebarile adresate tie, tu copiezi la greu aceleasi lucruri pe care le-ai mai repetat de nesfarsite ori, asta se numeste ca faci SPAM si nu este tolerat pe acest forum.

Cu alte cuvinte, daca raspunzi intrebarilor adresate fara sa repeti aceleasi lucruri cu copy/paste iar si iar, atunci putem discuta. Asta e valabil in general. In particular, in cazul tau, ca sa putem continua discutia, trebuie sa-ti retragi minciunile deja indicate (despre calculele C1, C2 si C3) si sa-ti ceri scuze pentru ele. Iar asta sigur nu vei putea face copiind ce ai scris deja. De aceea intri mereu la SPAM, in loc sa avansam cu analiza.

Dar daca tu vrei doar sa te faci de rusine, e treaba ta. Nu te pot obliga sa ai integritate intelectuala.


e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1175
Raspuns la mesajul d-lui Electron nr. #1174, August 13, la 03:42:48.

Creat de: Electron
"Adica nici pana in ziua de azi nu ai priceput, ioan, de ce mesajele tale sunt SPAM? Uite, iti mai explic o data: cand in loc sa raspunzi la intrebarile adresate tie, tu copiezi la greu aceleasi lucruri pe care le-ai mai repetat de nesfarsite ori, asta se numeste ca faci SPAM si nu este tolerat pe acest forum.

Cu alte cuvinte, daca raspunzi intrebarilor adresate fara sa repeti aceleasi lucruri cu copy/paste iar si iar, atunci putem discuta. Asta e valabil in general. In particular, in cazul tau, ca sa putem continua discutia, trebuie sa-ti retragi minciunile deja indicate (despre calculele C1, C2 si C3) si sa-ti ceri scuze pentru ele. Iar asta sigur nu vei putea face copiind ce ai scris deja. De aceea intri mereu la SPAM, in loc sa avansam cu analiza.

Dar daca tu vrei doar sa te faci de rusine, e treaba ta. Nu te pot obliga sa ai integritate intelectuala."

Raspuns ioan:

Raspunsurile mele sunt cu argumente si calcule, din lucrarile proprii.

La aceleasi intrebari inventatorul are aceleasi raspunsuri.

Calculele dvs  C1, C2 si C3 sunt eronate deoarece: conf. inventie la infrastructura turbinei gravitationale mixte inaltimea celor doua greutati care se ridica conf. inv. si fig. 1, la faza a doua este de h=~10.172m (10.5m - 0.328m=10.172m) pentru ca conf. inventie si fig. N/2, greutatile care se ridica sunt localizate la altitudinea minima, si are o inaltime de aproximativ h=~0.328m, fata de baza turbinei gravitationale.

Daca doriti un raspuns mai detaliat postati calculele dvs complete la C1, C2 si C3, in mesajul urmator.

Voi raspunde, la SUBIECT, la fiecare fraza si la fiecare din cele 3 calcule presupuse de dvs CORECTE cu motivati si argumente CLARE si logice.

Inventatorul turbinelor gravitaţionale, Ioan Sabau.

Electron

Citat din: ioan din August 14, 2013, 10:48:09 AM
Raspuns ioan:

Raspunsurile mele sunt aceleasi, cu aceleasi argumente si calcule, copiate (copy/paste) din lucrarile proprii.
Degeaba tot copiezi ineptiile acelea pe aici, ti s-a raspuns la ele de destule ori. Daca mai revii cu ele, vei intra mereu la SPAM.

Mai bine avanseaza cu discutia, raspunzand la intrebarile adresate, scurt si la obiect. Asta daca vrei sa avansezi, desigur. Daca vrei sa bati pasul pe loc facandu-te in continuu de rusine, e pierderea ta.

CitatLa aceleasi intrebari inventatorul are aceleasi raspunsuri.
Pai uite ca eu nu iti pun aceleasi intrebari, de aceea astept raspunsuri noi, nu copiate cu copy/paste.

CitatCalculele dvs  C1, C2 si C3 sunt eronate deoarece: conf. inventie la infrastructura turbinei gravitationale mixte inaltimea celor doua greutati care se ridica conf. inv. si fig. 1, la faza a doua este de h=~10.172m (10.5m - 0.328m=10.172m) pentru ca conf. inventie si fig. N/2, greutatile care se ridica sunt localizate la altitudinea minima, si are o inaltime de aproximativ h=~0.328m, fata de baza turbinei gravitationale.
ioan, degeaba faci pe prostu' ca nu iti merge cu mine.

Minciunile tale despre calculele C1, C2 si C3 sunt legate de faptul ca afirmi in mod ridicol ca cele 3 calcule nu ar fi conforme listei [8]. Pricepi? Cand spui ca acele calcule nu sunt conforme listei [8], MINTI CU NERUSINARE si dovedesti ca nu esti capabil sa faci nici macar operatii aritmetice elementare cu valorile din lista [8].

Faptul ca tu ai dat in lista [8] valori GRESITE este greseala ta si nu justifica asta afirmatiile tale mincinoase despre calculele C1, C2 si C3. Deci, daca acele calcule nu corespund inaltimilor din inventie, atunci n-ai decat sa corectezi lista [8] in care ai dat tu inaltimile respective gresite. Dar nu ai cum sa afirmi ca eu am facut calcule neconforme listei [8] cand asta poate sa verifice orice elev de scoala primara care a invatat adunarile si scaderile. Nu-ti dai seama cat de ridicol esti?

Cu alte cuvinte, in primul si primul rand trebuie sa admiti ca eu am facut calculele C1, C2 si C3 COFNORM LISTEI [8]. Faptul ca tu ai gresit valorile din lista [8] e cu totul alta problema si o putem trata dupa ce iti retragi MINCIUNILE.

Ce nu pricepi tu este ca, atata timp cat continui sa insiti pe MINCIUNILE tale cum ca am facut calcule neconforme listei [8], demontrezi doar cat de INCOMPETENT esti inclusiv la nivel de aritmetica elementara. Iar cu atitudinea asta nu se poate avansa in discutiile serioase de aici.

CitatDaca doriti un raspuns mai detaliat postati calculele dvs complete la C1, C2 si C3, in mesajul urmator.
Am postat de suficiente ori calculele C1, C2 si C3, ele sunt publice, nu le mai repet inutil.

Ce vreau de la tine este sa iei frumusel lista [8] si sa faci tu caclulele pe care le consideri "corecte" ca sa arati exact ce am gresit eu si de ce nu sunt calculele mele conforme listei [8] date de tine. Ori faci asta (si daca obtii rezultate diferite de ale mele, atunci demonstrezi ca eu am facut calcule neconforme listei [8]), ori admiti ca GRESESTI si iti retragi MINCIUNILE respective.

Apoi putem schimba lista [8] cu alta daca vrei, si continuam analiza.

CitatVoi raspunde, la SUBIECT, la fiecare fraza si la fiecare din cele 3 calcule presupuse de dvs CORECTE cu motivati si argumente CLARE si logice.
Raspunde la subiect cu calculele tale pe care le declari conforme listei [8], sa le pot compara cu ale mele si sa vadem cine si unde greseste.

Nota: daca cumva ai uitat, C1 se refera la calculul inaltimilor coborate de fiecare inaltime la prima faza, C2 se refera la calculul sumei inaltimilor coborate la prima faza, iar C3 se refera la calculul inaltimii medii coborate de greutati la prima faza. Astept de la tine calculele tale conforme listei [8] pentru aceste inaltimi.


Repet, poti sa renunti la lista [8] daca vrei, dar nu poti continua sa MINTI ca eu as fi facut calcule neconforme listei tale [8]. Recunoaste-ti MINCIUNILE si cere-ti scuze pentru ele, si continuam cu orice alta lista vrei tu. Dar cat timp continui sa MINTI, te faci doar de rusine si iti demonstrezi INCOMPETENTA si desigur SARLATANIA ORDINARA. Rusine sa-ti fie, ioan!


e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1177
[SPAM]

valangjed

#1178
Nea Ioane , din prostie, din greseala, nu stiu de ce, fizica este o stiinta exacta, retine exacta pe care nu o poti "balacari" dumneata , cum vrei, pentru faptul ca esti pensionar si nu poti intelege niste banale legi ale fizicii.Mai lasa-ne!Chiar ai reusit sa ma enervezi si amicii ma considera un tip calm(parerea lor).Mai pune , si matale, mana pe o carte de fizica, lasa "brosurile" lui Pavel Corut si invata stiinta reala, adevarata, invata ca trebuie sa muncesti pentru a inventa ceva.Invata ca nu vine totul "d'a moaca".Imi pare rau pentru cei "douazecisiceva" de ani cheltuiti pentru o HIMERA , adica ceva ce nu exista.Visul devine , foarte rar, realitate si in cazul dumneata "nu e cazul".
Imi cer scuze user-ilor acestui forum dar chiar m-am enervat!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

ioan, am apucat sa citesc repetitiile tale inainte sa fie trecute la SPAM. Vad ca te faci ca nu pricepi intrebarea la obiect: care sunt calculele pe care le consideri "corecte" si conforme listei [8], pentru inaltimile coborate de greutati la prima faza?

Asta trebuie sa arati aici, cum calculezi aceste inaltimi coborate la prima faza FOLOSIND LISTA [8] asa cum am facut si eu. Tu MINTI cu nerusinare ca eu as fi facut calcule neconforme listei [8]. Posteaza calculele tale sa le vad!

Lista [8] am obtinut-o de la tine DUPA CE ai postat calculele tale inepte, de aceea calculele anterioare nu folosesc la nimic. Ia lista [8] si ca orice elev de scoala primara care a invatat adunarea si scaderea, fa calculele cu valorile din lista [8] sa vad si eu ce obtii.

Pana nu faci lucrul asta, deoarece repeti aceleasi ineptii ca pana acum, vei intra mereu la SPAM si iti vei doveni SARLATANIA si INCOMPETENTA. Rusine sa-ti fie, ioan!

e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1180
[SPAM]

puriu

Fratilor, nu va mai legati de excentricitatea permanenta a omului! Atata stie, atata spune. Cine "pune botul" isi merita soarta.

ariel55

#1182
[SPAM]
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Se vede treaba ca ioan insista si pe Ecosapiens.ro cu ineptiile sale. A primit insa un raspuns interesant care il citez si aici:

Citat din: ravecademonstratia ca turbinele lui ioansabau produc in medie zero energie

pentru aceasta demonstratie e necesar sa tinem cont de faptul ca toate turbinele lui ioansabau au o functionare ciclica si folosesc un numar fix de greutati. mai stim si ca ciclurile sunt identice altfel nu ar fi cicluri. singurul lucru in plus care mai trebuie este putina vopsea rosie! cu aceasta vopsea vom vopsi una din greutati cum ar fi cea care este cel mai sus ca sa o putem urmari pe parcursul mai multor cicluri.

dupa ce vopsim greutatea dam drumul la turbina si dupa un ciclu cea rosie ajunge in locul greutatii urmatoare. dupa inca un ciclu, greutatea rosie ajunge in locul celei de-a triea de la inceput. in timpul celui de-al 8-lea ciclu, greutatea rosie ajunge in pozitia cea mai de jos si apoi urca pana in centrul turbinei. acolo sta timp de 7 cicluri. pana acum sunt 15 cicluri.

in al 16-lea ciclu, greutatea rosie ajunge iar sus, adica exact acolo de unde a plecat la inceputul primului ciclu. stim deci ca dupa 16 cicluri greutatea rosie a ajuns la pozitia initiala si desigur si toate celelalte greutati au ajuns unde erau la inceputul primului ciclu.

greutatea rosie in cele 16 cicluri a coborat si a urcat pe exact aceeasi inaltime, deoarece a ajuns exact de unde a plecat, deci in total a produs zero energie, pentru ca la urcare a consumat exact la fel de multa energie cat a produs la coborare. adica, in medie in cele 16 cicluri, greutatea rosie a produs zero energie.

adica, in fiecare ciclu greutatea rosie a produs in medie zero energie. chiar daca in cateva cicluri a produs energie, in cateva nu a facut nimic si in alte cateva a consumat, conform demonstratiei, in medie greutatea rosie a produs zero energie per ciclu.

cum analiza greutatii rosii e valabila pentru oricare din greutatile din turbina, pentru ca toate ajung exact de unde au plecat dupa 16 cicluri, rezulta ca toate greutatile produc in total zero energie in 16 cicluri si deci in medie zero energie per ciclu.

QED (ceea ce era de demonstrat) : turbinele lui ioansabau produc in medie zero energie per ciclu
Nu mai citez raspunsul lui ioan ca e complet pe langa si se repeta ca intotdeauna. Oricum nu se mai admite SPAM pe acest topic.


e-
Don't believe everything you think.

ioan

#1184
[SPAM]