Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema clasa a IX-a

Creat de andraone, Mai 05, 2010, 06:17:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

....

1
2 (100%)
1
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

andraone

Buna ! :) Am si eu o problema pe care nu am inteles-o ... :( Ma puteti ajuta?

O forta [tex]\vec{F}[/tex] paralela cu un plan inclinat de unghi [tex] \alpha [/tex] (sin [tex] \alpha [/tex] =0,6) mentine in echilibru pe plan un corp de masa m=4kg.
Coeficientul de frecare dintre corp si plan este [tex] \mu [/tex]=0,5,iar [tex]g = 10m/s^{2}[/tex].
Ce valori poate avea forta [tex]\vec{F}[/tex] ?

mircea_p

Citat din: andraone din Mai 05, 2010, 06:17:25 PM
Buna ! :) Am si eu o problema pe care nu am inteles-o ... :( Ma puteti ajuta?

O forta [tex] \vec{F} [/tex] paralela cu un plan inclinat de unghi [tex] \alpha [/tex]  [tex](sin \alpha =0.6) [/tex] mentine in echilibru pe plan un corp de masa m=4kg.Coeficientul de frecare dintre corp si plan este [tex] \mu [/tex] iar  [tex]g = 10m/s^{2}[/tex]
Ce valori poate avea forta [tex]\vec{F}[/tex]?

Mai inatai, sa vedem daca problema este corect scrisa. Am adaugat codurile latex pentru claritate.
Totusi ultima parte nu este clara (nu stiui ce este "\cong" ).
Cand celelalte marimi sant date numeric (masa, unghiul, g) mi se pare ciudat ca nu se da si coeficientul de frecare tot numeric. Nu lipseste ceva?

De aici, ca sa primesti ajutor, trebuie sa arati ce ai incercat. Daca nu e clar, citeste regulile forumului.
Primii pasi de urmat ar fi sa identifici si sa desenezi fortele care actioneaza asupra corpului si apoi sa scrii echilibrul pe doua directii perpendiculare (de exemplu, in lungul planului si normal la plan).

Adi

Da, este o problema tipica de plan inclinat. Ce anume nu ai inteles la ea? Nu ai inteles ce ti se da si ce ti se cere? Sau in general nu stii teoria si probleme rezolvate model de la capitolul plan inclinat? Daca e a doua varianta, studiaza asta intai. Toate problemele cu plan inclinat se rezolva la fel. Asta e grozav. Stii sa rezolvi una si apoi le rezolvi pe toate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

andraone

o sa ma documentez. ms pt sfaturi ;)

Adi

Da si apoi revino si spune-ne solutia si noi ne uitam pe ea si iti spunem daca e bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro