Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema reflexia totala

Creat de Cristina, Septembrie 23, 2009, 03:54:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristina

Am si eu nevoie de ajutor la rezolvarea unei probleme.

Problema suna cam asa :
Stabiliti unghiul limita de incidenta, pentru care se produce reflexia totala a luminii ce intra intr-o bara din material transparent. Se considera indicele de refractie al barei n=1,36 si grosimea barei 2 micrometri.

Am atasat si figura.:)

Multumesc anticipat!



mircea_p

Eu nu vad figura.
E vorba de o bara cilindrica? Lumina intra pe la unul din capete?

Cristina

Scuze. Uitasem s-o atasez.

Electron

Cristina, in ce conditii are loc fenomenul de reflexie totala ? Intrebarea este in general, nu in cazul particular al problemei de fata.

e-
Don't believe everything you think.

Cristina

Daca unghiul de incidenta este mai mare decat unghiul limita si daca lumina trece dintr-un mediu mai dens optic intr-unul mai putin dens optic se produce reflexia totala.

mircea_p

Un desen care sper sa te ajute.
Asta este conditia limita (i in acest caz e numit unghiul critic al fibrei optice).

Cristina

Chiar m-a ajutat. Multumesc mult!

mircea_p


Adi

Ma bucur mult sa vad ca forumul este util liceenilor in rezolvarea si intelegerea de probleme de fizica. Cristina, te mai asteptam si te invitam sa spui si colegilor tai de forumul Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morarrazvan7

Buna, am de rezolvat aceasi problema si chiar nu stiu cum sa o abordez am incercat cu desenul dumneavoastra dar tot nu stiu ma puteti ajuta?Multumesc !

mircea_p

Ce ai incercat? Arata aici ce ai incercat.
Stii ce inseamna reflexie totala si cum se calculeaza unghiul limita? Sau macar ce inseamna?


puriu

Trebuie ignorat diametrul barei, e mai mare decat lungimea de unda. Se folosesc legile refractiei. Mai intai se determina unghiul limita interior, cel la care unghiul de refractie este de 90o, apoi se calculeaza unghiul de incidenta la intrarea razei in bara.