Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fenomenul Grigore Nica

Creat de RaduH, Februarie 27, 2009, 05:57:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stilicho

#75
Încerc să sintetizez ce s-a discutat până acuma.
CitatEi bine, acest camp ar putea fi teoretic ecranat total sau macar partial, anuland efectele "atractiei".
Ecranajul nu poate fi facut in mod clasic cu o bucata din materie solida. Pentru ca particolele respective au proprietatea de a traversa materia. Ganditi-va ce se intampla insa daca incepem sa rotim tot mai rapid bucata de materie respectiva, crescand densitatea in spatiul in care aceasta se roteste.
CitatPrin ce metoda propui sa se creasca aceasta densitate?
CitatPrintr-un camp energetic de o anumita frecventa, care sa blocheze partial sau total accesul particulelor gravitonice eliminand efectul acestora.
CitatCe fel de "camp energetic" ? Poti sa explici ce intelegi tu prin acest concept ? Apropo, ai idee cam care ar fi acea "anumita frecventa" necesara ?

flavian, te rog continuă cu explicaţiile ...

RaduH

#76
Totusi notiunea de camp ar spune ca se genereaza forte fara sa se consume energie sau ceva din ceea ce genereaza campurile .

Scuze pentru baguierile si insistenta mea la mecanica da chiar speram sa fi reusit Nica ceva .
Adevarul e ca am revenit in "campul" cunoasterii dupa o pauza de 5 ani in care am avut probleme personale si mi-am cam iesit din mana .

RaduH

Stilicho esti cumva Alin ca nu vad bine in poza ?
Eu am deschis o intrebare la care inca n-am priceput ce mi s-a raspuns . O gasesti la intrebare la acceleratoare de particule .

Stilicho

CitatTotusi notiunea de camp ar spune ca se genereaza forte fara sa se consume energie sau ceva din ceea ce genereaza campurile.
Singurul câmp în maşinăria lui Nica, de care s-a discutat până acuma este cel gravitaţional.
Dacă există şi un motor care învârte ceva pe acolo, atunci o exista şi ceva câmp electromagnetic.
Flavian a pomenit de un "câmp energetic de o anumita frecventa, care sa blocheze partial sau total accesul particulelor gravitonice". Aici încă aştept explicaţii.

CitatStilicho esti cumva Alin ca nu vad bine in poza ?
Nu  ;D nu's Alin. Care Alin ?

flavian

Deja avem 3 discutii pe aceeasi tema in 3 topice diferite.

Evident, toate au un numitor comun :)

http://www.encyclopedia.com/doc/1G2-3408800434.html

CitatNew Propulsion for Space Travel

The propeller or the jet engine of an aircraft pushes air backwards to propel the aircraft forward. A ship or boat propeller does the same thing with water. On Earth there is always air or water available to push against. But a rocket in space has nothing to push against, and so it needs to carry propellant to eject in place of air or water. As the propellant shoots out the back, the rocket reacts by moving forward. The fundamental problem is that a deep-space rocket would have to start out with all the propellant it would ever need. This quickly results in the need to carry more and more propellant just to propel the propellant. The breakthrough needed for deep-space travel is to overcome the need to carry propellant at all. How can one generate a propulsive force without carrying and ejecting propellant?

One possibility may involve a type of Casimir force. The Casimir force is an attraction between parallel metallic plates that has now been well measured. It can be attributed to a minutely tiny imbalance in the zero-point energy between the plates and the zero-point energy outside the plates. This is not currently useful for propulsion since it just pulls the plates together. If, however, some asymmetric variation of the Casimir force could be found, one could use it to sail through space as if propelled by a kind of quantum fluctuation wind. This is pure speculation at present.

O fi si Bernard Haisch, Ph. D. un alt "bezmetic" precum Grigore Nica ?

CV-ul sau ar indica contrariul:

http://www.calphysics.org/haisch/index.html

Citat# Principal Investigator experience:

      NASA Guest Investigator Programs:
      IUE, HEAO-1, HEAO-2, Exosat, ROSAT, EUVE, ASCA, XTE

      NASA Research Program:
      Inertia and Gravitation in the Zero-Point Field Model: Tests and Implications

      Hardware Program:
      AFGL/AURA Program: Solar X-ray Multilayer Telescope

# Memberships:

      International Astronomical Union
      American Astronomical Society
      Fellow of the Royal Astronomical Society
      European Astronomical Society
      Associate Fellow, American Institute of Aeronautics and Astronautics
      Society for Scientific Exploration

Stilicho

Da, ar fi o variantă pentru propulsia navelor intergalactice, cu ajutorul ZPM-urilor.
De cercetarea lor se ocupă doi savanţi canadieni:
Dr. Rodney McKay   http://en.wikipedia.org/wiki/Rodney_McKay
şi
Samantha Carter   http://en.wikipedia.org/wiki/Samantha_Carter

ZPM-urile au fost inventate de o rasă straveche numită "The Ancients". Aceşti "Ancients" acuma câteva milioane de ani au părăsit Terra împreună cu oraşul lor care era numit Atlantis (aha ! deci Atlantida nu s-a scufundat ci a plecat spre alte orizonturi ...). Atlantis a navigat până în Galaxia Pegasus. Aici "The Ancients" au intrat în război cu o rasă numita Wraith. Wraith sunt răi ... aşa să ştiţi. "The Ancients" pierd războiul şi sunt nevoiţi să scufunde oraşul Atlantis pentru a-l proteja. Asta pâna, câteva zeci de mii de ani mai târziu, când soseste echipa de exploratori de pe Terra care se apuca sa macelareasca la Wraith cei răi, să aducă valorile democraţiei în galaxia Pegasus. Dar nu va spun mai multe, mai bine închiriaţi sau cumpăraţi DVD-urile.

Stilicho

Mai flavian, am citit articolul lui Haisch.
Tu l-ai citit să vezi că acolo se vorbeşte numai de de lucruri ipotetice, nimica palpabil sau realizabil practic ?

Pe viitor dacă răspunzi te rog vorbeşte cu cuvintele tale, exprimă-ţi propriile idei.
Nu mai posta link-uri.

A rămas să explici cum se anulează gravitaţia în maşina lui Nica. Dar te rog, cu cuvintele tale. Asta, desigur, dacă eşti în stare de aşa ceva.

Electron

Citat din: flavian din Martie 11, 2009, 12:07:47 PM
Deja avem 3 discutii pe aceeasi tema in 3 topice diferite.
flavian, mi se pare ca nu prea ai inteles cum e cu topicele pe aici. Se incearca separarea discutiilor pentru a putea urmari ideile si argumentele pe fiecare tema. Amalgamul de teorii nu este contructiv.

In topicul de fata se discuta despre "fenomenul Grigore Nica", asa cum e precizat in insasi numele topicului, nu despre diverse teorii, ipoteze si fabulatii despre "antigravitatie" si altele asemanatoare.

Daca ai ceva de adaugat despre inventiile lui Grigore Nica, te rog sa o faci aici, dar daca ce ai de spus nu tine de acest "fenomenal" inventator, nu este locul potrivit. Daca nu gasesti un topic pe tema dorita de tine, creaza unul nou. E simplu si mult mai usor de urmarit. :)

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Motivul pentru care am adus in atentia dvs. fenomenul Grigore Nica era acela ca daca el ar fi avut dreptate si eu faceam un perpetum-mobile sigur .
Hai sa incercam si cu o elice da ajutati-ma cu elicea .
Mi-ar trebui niste diagrame ceva de genul turatie-moment rezistent si turatie-portanta sau forta de tractiune in cazul unei elice de avion de exmplu .
Ca de angrenaje ma ocup eu .