Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fenomenul Grigore Nica

Creat de RaduH, Februarie 27, 2009, 05:57:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

#60
Da m-am prins . Mi-a scapat sa compar proiectiile pe verticala a celor doua descompuneri .
Daca sistemul e rezemat una se anuleaza iar daca nu se anuleaza intre ele .

deci Nica nu avea cum sa reuseasca nimica .
ma prind mai greu da ma prind pana la urma .

consider ca discutia poate fi inchisa
eu nu mai am intrebari

RaduH

Cer scuze ca am sters desenele dar site-ul ala merge foarte greu daca am multe .
Si mai am nevoie de el si ii multumesc mult lui electron .

RaduH

CitatSau s-ar putea să apară un fenomen de portanţă, ceva asemanator cu elicea unui elicopter, însă atunci se schimbă lucrurile.
Ai ceva material despre asa ceva ? Ma intereseaza sa compar portanta cu momentul rezistent .

Stilicho


Moderator1


<Am facut split intre acest topic si cel despre teoriile alternative pentru gravitatie, iata fragmentul relevant aici>

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 01:27:05 PM
Hehe, plecati de la premise gresite si puteti sa invartiti 10 ani desenele alea cu forta centrifuga ca n-o sa gasiti nimic. Explicatia sta in cu totul alta parte. Hai sa va dau niste indicii care sa va apropie nitzel mai de subiect.

link spre topicul despre teorii alternative ale graviatatiei

<M1>

flavian

Inteleg ideea de a pastra ordinea, dar e cam greu sa vorbim despre aparate care incearca sa invinga forta gravitationala fara sa vorbim despre gravitatie :)

Tot ce va pot spune in continuare este ca raspunsul nu se afla in forta centrifuga asa cum il cautati voi aici si din cauza aceea indicam teoriile despre gravitatie.

Abia ulterior putem realiza rolul centrifugei in presupusul aparat inventat de care se discuta aici.

Electron

flavian, in "analiza" lui RaduH, forta centrifuga ar fi fost responsabila pentru "zborul" inventiei lui Gheorghe Nica. Nu e nici o surpriza ca era o greseala, deci partea aceea din discutie s-a cam consumat.

Acum vii tu cu teorii alternative pentru gravitatie, dar eu nu vad relevanta lor in cazul inventiei lui Gheorghe Nica. Este vreo legatura? Poate inventia sa sa invinga gravitatia (sa propulseze "OZN"-ul) asa cum e propusa? Daca tu crezi ca da, explica sa vedem si noi la ce te referi. :)

e-
Don't believe everything you think.

flavian

Pai tocmai aia incercam sa fac in teoriile despre gravitatie.

Este un fenomen asemanator efectului anti-gravitational de care ati mai auzit probabil.

Dar care nu se refera la gravitatie ca acea atractie explicata de Newton si marul sau.

Este vorba de efectul unui camp de particole gravitonice. Si chiar si Newton isi exprima rezerve la cum actioneaza forta gravitationala si banuia inca de pe atunci existenta unor PARTICOLE (numite azi generic "gravitoni") prin intermediul carora fortele respective s-ar manifesta:

CitatWhile Newton was able to formulate his law of gravity in his monumental work, he was deeply uncomfortable with the notion of "action at a distance" which his equations implied. In 1692, in his third letter to Bentley, he wrote: "That one body may act upon another at a distance through a vacuum without the mediation of anything else, by and through which their action and force may be conveyed from one another, is to me so great an absurdity that, I believe, no man who has in philosophic matters a competent faculty of thinking could ever fall into it."

Ei bine, acest camp ar putea fi teoretic ecranat total sau macar partial, anuland efectele "atractiei".

Ecranajul nu poate fi facut in mod clasic cu o bucata din materie solida. Pentru ca particolele respective au proprietatea de a traversa materia. Ganditi-va ce se intampla insa daca incepem sa rotim tot mai rapid bucata de materie respectiva, crescand densitatea in spatiul in care aceasta se roteste.

Stilicho

#68
CitatEste un fenomen asemanator efectului anti-gravitational de care ati mai auzit probabil.
Nu, nu am auzit de efectul anti-gravitaţional. Dacă eşti aşa bun să ne lamureşti.

CitatEcranajul nu poate fi facut in mod clasic cu o bucata din materie solida. Pentru ca particolele respective au proprietatea de a traversa materia. Ganditi-va ce se intampla insa daca incepem sa rotim tot mai rapid bucata de materie respectiva, crescand densitatea in spatiul in care aceasta se roteste.
Mă gândesc şi nu-mi dau seama ce s-ar schimba.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 04:05:58 PM
Ei bine, acest camp ar putea fi teoretic ecranat total sau macar partial, anuland efectele "atractiei".
Esti sigur? Faptul ca tu afirmi asta nu o face automat si adevarata. Ceva argumente ai?

CitatGanditi-va ce se intampla insa daca incepem sa rotim tot mai rapid bucata de materie respectiva, crescand densitatea in spatiul in care aceasta se roteste.
Prin ce metoda propui sa se creasca aceasta densitate?

e-
Don't believe everything you think.

flavian

Printr-un camp energetic de o anumita frecventa, care sa blocheze partial sau total accesul particulelor gravitonice eliminand efectul acestora.

De experimentele lui Tesla ati auzit ? Sau de Philadelphia ?

Ori intra si astea la zona tabu si nu se discuta pe aici ? :)

Electron

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 10:34:30 PM
Printr-un camp energetic de o anumita frecventa,
Ce fel de "camp energetic" ? Poti sa explici ce intelegi tu prin acest concept ? Apropo, ai idee cam care ar fi acea "anumita frecventa" necesara ?

Citatcare sa blocheze partial sau total accesul particulelor gravitonice eliminand efectul acestora.
Care "particule gravitonice" ?

CitatDe experimentele lui Tesla ati auzit ? Sau de Philadelphia ?
Da, am auzit si chiar citit. Ai ceva de zis despre ele?

CitatOri intra si astea la zona tabu si nu se discuta pe aici ? :)
Cum adica "si astea" ? Ce anume ai vazut tu ca intra la zona tabu in stiinta? Poti sa verifici ca avem pe acest forum discutii despre experimentul Philadelphia si despre Tesla.

e-
Don't believe everything you think.

Stilicho

#73
CitatPrintr-un camp energetic de o anumita frecventa, care sa blocheze partial sau total accesul particulelor gravitonice eliminand efectul acestora.
Parcă scria despre asta şi pe tablele lui Thoth Atlantul.
Templierii, Nostradamus, Fulcanelli, Rosicrucienii, Francmasonii au tratat problema.
Evident si Tesla a studiat chestiunea, fenomenul Tungus si Minunea de la Maglavit fiind doar nişte experimente de-ale lui. La fel şi Grigore Nica, in fenomenala lucrare "Dezlegarea misterelor Luminii".

... mă doare capu'.  :-\

Adi

Excelente raspunsuri, Electron si Stilcho. Ma doare capul de pseudo-oamenii de stiinta precum Flavius.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro