Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Hibele teoriei Big-Bang-ului,si ipoteze sau sugestii alternative.

Creat de mircea_hodor, Martie 01, 2015, 09:40:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

princehansolo

Atanasu, o întrebare cu răspuns de 1000 de puncte :)
Câte stele vezi tu în nopțile fără nori?

Am întrebat asta legat de universul vizibil...

Eu îmi aduc aminte de o singură noapte, când eram copil, și am văzut Drumul Robilor (sau Calea Lactee). Sunt curios să știu dacă cerul din altă parte decât sunt eu arată tot la fel cu cerul pe care îl văd eu.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

La munte sau la mare daca esti intr-o zona intunecata se vede superb adica plin de stele care paca ar cadea p tine. Desigur  Galaxia nostra se vede cel mai bine si este cea mai populata.   In legatura cu acestea exista si un paradox numit al lui Olbert. :)

atanasu

Mircea ma bucur ca ai revenit. Sper sa fii sanatos si voinic. 
Ca eu nu sunt nici una nici alta.

mircea hodor

               Abia astazi ,rasfoind dupa atita timp din nou acest topic v-am citit nelinistit mesajul,sper din tot sufletul ca sinteti "sanatos si voinic" la acest moment.Daca mai mult sau mai putin intimplator imi cititi mesajul,nu va ia mult sa-mi raspundeti nu-i asa?Astept vesti

atanasu

#304
Mircea,
Bine ai revenit si multumesc de intrebare.
Traiesc!

Dar nu stiu ce este cu "electron" si el ar merita ca moderatorii (adminul)sa ne spuna daca este sanatos cci obligat sa intre evident nu este.

Eu am cam termint de postat ce aveam  de spus pe acest forum dar si pe altele(am comunicat  ideile mele pe care le consider intr-o anum masura originale si la Academie  asa ca mi-am facut datoria catre umanitate(specie)  si sunt "liber".

Dar referitor la dilatarea universului la Big-Bang poate ca am si scris despre analogia cu dilatarea elastica(legea lui Hooke)  a unei sfere sau foi plane sau curbe cu curbura mica de preferinta din ceva elastic care ar simula analogic(ca tot ii place lui Virgil analogia) dilatarea universala la Big Bang dupa o lege exponentiala viteza - spatiu  cum a aratat si Hoyle cat si eu independent de el (doar epigonism, dar pentru mine important) asa ca poate ca eterul este o materie elastica insezizabila in imanenta noastra.

mircea hodor

          In acest moment doar ma bucur sa aud ca sinteti bine :) Imi dau seama "printre rinduri" ca ati fost intr-un anume risk nu-i asa?

atanasu

#306
Riscul se mentine constant numai ca timpul se pare ca mai are rabdare cu mine adica trec printr-o stare stationara desigur intretinuta de tratamntul medical ca fara el nu stiu ce ar fi fost.

Dar fiindca ai redschis acest fir de tine infiintat postez ceva inmportant la subiect:
https://www.scientia.ro/blogurile-scientia/blog-catalina-curceanu/8913-expansiunea-universului-ar-putea-fi-masurata-cu-ajutorul-undelor-gravitationale-si-al-efectului-de-lentila-gravitationala.html

"Expansiunea universului ar putea fi măsurată cu ajutorul undelor gravitaționale și al efectului de lentilă gravitațională"

Cred ca datele astea sau in fine apropiate sunt  in continutul acestui  fir care, repet nu poate constitui o contibutie stiintifica adica sa fie prezentat desigur in rezumat foarte strict la un simpozion academic, adica  precum o comunicare stiintifica, fiind de fapt cum am mai spus o monografie documentara, un fel de referat la o teza  de doctorat (care teza  insa nu exista :))

calahan

Atanasu
Eu stau si ma intreb cati ani vor trece pana ce lumea se va convinge ca nu exista unde gravitationale si ca in vid nu poate functiona mecanismul undelor. Si deci in vid nu exista nicio vibratie, exista numai translatie.

calahan

Dl Mircea Hodor
Dumneata ce parere ai despre teoria asta a d-lui inginer Gheorghe, care sustine nici mai mult, nici mai putin, ca in vid nu poate functiona mecanismul undelor. Si justifica aceasta afirmatie, ca fiind demonstrata de lipsa retroradiatiei la undele E-M, datorata fortei electromagnetice propulsoare a structurilor dinamice ale undelor si de sinfazarea campului electric cu cel magnetic. Care arata ca un camp nu se naste din variatia celuilalt. Fapte care ar contraveni mecanismului undelor, cerut de teoria electromagnetismului. Si ideea adiacenta este ca in vid este doar translatie, adica doar lunecarea hidrodinamica a substantei prin spatiul fizic materializat de oceanul materiei inponderabile. Si translatia substantei ar fi produsa de presiunea dinamica a spatiului asupra substantei. Presiune hidrodinamica, care ar aparea din interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic. Presiunea dinamica ar fi data chiar de termenii din paranteza lui Pointyng.

atanasu


Mircea, te rog daca ii rapunzi obseatlui acesta  de fapt  identlc, un alter ego al acelui ing Adrian Gh. nu-i  raspunde pe firul asta si sunt cateva fire unde daca vrei poti sa te bagi. Multumesc mult

calahan

Atanasu
Vad ca nu ai reusit sa te reinregistrezi ca sa accsezi programul de rectificare in fereastra cu postarea. Si daca nu ai ce face si ce spune, vii cu inchipuirile dumitale, care sunt in afara topicului si mai si indemni pe alti useri sa nu imi raspunda la mesaje. Nu stiu de ce tot faci chestii dintrastea. Pe mine nu m-a interesat niciodata ce PHD esti dumneata. Dar dumneata te-ai tot dat drept universitar, care nu discuta cu cei fara de facultate. Doar ca sa justifici unele discriminari, care oricum nu isi au rostul. Pe mine m-a interesat doar continutul de stiinta al mesajelor dumitale. Si s-a vazut ca este cam sarac. Dar completezi cu izbucniri fabulatorii. Eu m-am folosit de unele postari ale dumitale ca sa combat niste admonestari in care eram acuzat ca am furat teoriile d-lui inginer. Si vad ca m-au lasat in pace. Nu m-au mai acuzat de nimic. Acum daca dl inginer si-a facut publica lucrarea, chiar nu mai poate nimeni sa ma acuze ca am furat teoriile. Eu am tot insistat cu postarile pdf-urilor, fiindca am vazut ca totusi sunt descarcate de sute de ori si deci au o cautare. Postarile dumitale, pe la reviste marcante, ca si ale dl-ui profesor  TV, nu s-a vazut sa aibe vreo cautare.

atanasu

Nu te-am acuzat  de nimic in sensul in care bati dta campii, dle ing A.G. dornic sa-ti motivezi postariile elucubrante

calahan

Atanasu
Dumneata erai intrigat ca nu stii cum sa indrepti greselile de redactare. Si ti-am indicat metoda care mi-au indicat-o si mie altii si am folosit-o cu succes. Trebuie sa apara pe undeva butonul de inregistrare, in care iti dai numele si parola. Eu chiar am crezut ca dumneata vrei sa indrepti greselile din postari. Si acum vii cu niste epitete grosiere, ca sa iti descarci nu stiu ce frustrari inchipuite. Eu nu imi aduc aminte sa fi avut postari jignitoare la adresa dumitale. Iar jargoanele astea folosite de dumneata pare ca nu cadreaza cu conditia de universitar. Dar de stiu si eu. Se mai intampla si schimbari de caracter. Mai era pe undeva un universitar dintrasta care venea cu tot felul de pedanterii academice, fara ca sa spuna ceva. Si la un moment dat a deviat in trivialitate si a mobilizat pe toti userii la postari triviale. Si daca m-am lasat prins in jocul lor si am incercat sa le raspund cu aceeasi moneda, m-au exclus de pe forum. PS. Era pe :Softpedia forum. Si universitarul isi zicea: Mdionis.

calahan

Atanasu
Citatcare inginer sau nu, esti un nimeni pentru mine din punctul de vedere al caracterului scarbavnic  pe care il ai
Imi pare foarte rau de parerea asta a dumitale despre mine. Eu nu pot sa spun asa ceva despre dumneata. Fiindca la un moment dat agrementai dialogul nostru. Ba chiar imi promisesesi ca ai sa trimiti niste pdf-uri postate de mine, sa le vada un domn academician savant cercetator in domeniul fizicii, pentru a obtine pareri de la o persoana foarte competenta in domeniu. Dar m-ai dus cu vorba cam un an. Asa ca mi-am pierdut rabdarea si am interpretat asta ca un gest de dispret din partea dumitale. Eu am tot sperat sa revii la starea de amabilitate anterioara si m-am gandit ca ai putea sa trimiti linkul acesta la domnul academician, ca sa vada lucrarea integrala a d-lui inginer. Pentru ca dumnealui, ca persoana foarte competenta, sa puncteze cu obiectivitate toate greselile teoretice din aceasta carte. Fiindca dupa cum se vede, dl profesor TV , la care m-am adresat cu toata speranta, nu vrea sa ne spuna nimic. Vad ca nici dl Virgil nu a vazut postarea cu linkul la lucrarea d-lui inginer A.GH, postare in care il rugam sa posteze link-ul in pagina de la forumul de: -cercetare-, ca sa fie si acolo o lucrare de cercetare teoretica de fizica. PS.Este link-ul de mai jos.
https://drive.google.com/file/d/1HxI9IWXuxdCgXCiVkXIOFq_9MC_zzs0O/view?usp=sharing

atanasu

#314
Idem ca la Big Bang dar sper ca fara interventii perverse care sa schmbe tema firului