Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Molecula fundamentala a vietii nu ar fi ADN-ul, ci ARN-ul

Creat de Adi, Ianuarie 10, 2009, 07:25:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

In cartea "The Universe - A Biography" de John Gribbin (astrofizician popularizator de stiinta din Marea Britanie, celebru) se explica ceea ce stim noi despre Univers, de la inceputurile sale pana acum, iar ultimul capitol trateaza despre ceea ce banuim sau stim despre originea vietii. Informatia cheie aici este ca exista deja chimie in spatiul cosmic, ca exista nori gigantici formati din molecule, nori din care se formeaza stelele! Totodata el spune si care e structura proteinelor si ADN-ului. Incerc sa fac aici sinteza:

Viata e formata din:
1. Proteine formate din combinatii de 20 de tipuri de aminoacizi (proteine sunt molecule ale vietii - adica daca gasim o proteina in spatiu putem spune ca am descoperit viata, dar nu putem spune ca o singura proteina este vie; in schimb aminoacizii nu sunt molecule ale vietii, ci parti componente ale proteinelor).

Aminoacizii sunt formati din atomi simpli: hidrogen, carbon, azot si oxigen (adica cele mai abundente elemente chimice din Univers cu exceptia heliului - care este gaz inert, adica nu poate forma compusi chimici oricum). In plus, cativa aminoacizi contin si sulf.

Giganticii nori moleculari din galaxie - giant molecular clouds - ar putea contine aminoacizi. O echipa de cercetatori a pretins in 20003 ca a descoperit intr-un giantic nor molecular cel mai simplu aminoacid, glicina, dar studii amanuntite in 2005 au negat descoperirea. Totusi, cu instrumente mai precise pe viitor nu e exclus sa fie descoperiti aminoacizi in nori moleculari gigantici.

Dar s-a descoperit deja in spatiu parti componente ale aminoacizilor (adica parti componente ale partilor componente ale proteinelor). Mai precis, la o distanta de doar 375 de ani lumina de Pamant, in sistemul solar IRS46, in materialul ce inconjoara o stea tanara s-au gasit largi concentratii de "hydrogen cyanide" si acetilena. Ori, daca acestea se combina cu apa, rezulta o mare varietate de compusi organici si mai complecsi, intre care aminoacizi si chiar cea mai simpla baza a ADN-ului, anume adenina! E ceva, nu?

2.  ADN-ul si ARN-ul sunt formai din combinatii de cate 4 acizi nucleici. Acizii nucleici au o structura mai simpla decat aminoacizii. De aceea si sunt doar asa putini (4, nu 20). Din punct de vedere chimic, acizii nucleici sunt zaharuri. ADN-ul e format din guanina, adenina, citozina, timina, iar ARN-ul din guanina, adenina, citozina, uracil. Vedem ca trei sunt comune intre ADN si ARN, iar una e diferita.

In concluzie, s-au gasit molecule complexe in spatiu si in curand foarte probabil elementele componente ale elementelor componente ale proeteinelor si ADN-ului, ceea ce deja este un pas mare fata de elementele chimice din care suntem formati. Cand aceasta se va intampla, vom si mai confortabili cu ideea ca viata apare ca un fenomen natural.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

cateva precizari si explicatii:

Citat din: Adi din Iulie 12, 2009, 08:21:24 PM


Giganticii nori moleculari din galaxie - giant molecular clouds - ar putea contine aminoacizi. O echipa de cercetatori a pretins in 20003 ca a descoperit intr-un giantic nor molecular cel mai simplu aminoacid, glicina, dar studii amanuntite in 2005 au negat descoperirea. Totusi, cu instrumente mai precise pe viitor nu e exclus sa fie descoperiti aminoacizi in nori moleculari gigantici.


cred ca e 2003 nu 20003


Citat din: Adi din Iulie 12, 2009, 08:21:24 PM


Dar s-a descoperit deja in spatiu parti componente ale aminoacizilor (adica parti componente ale partilor componente ale proteinelor). Mai precis, la o distanta de doar 375 de ani lumina de Pamant, in sistemul solar IRS46, in materialul ce inconjoara o stea tanara s-au gasit largi concentratii de "hydrogen cyanide" si acetilena. Ori, daca acestea se combina cu apa, rezulta o mare varietate de compusi organici si mai complecsi, intre care aminoacizi si chiar cea mai simpla baza a ADN-ului, anume adenina! E ceva, nu?


2.  ADN-ul si ARN-ul sunt formai din combinatii de cate 4 acizi nucleici. Acizii nucleici au o structura mai simpla decat aminoacizii. De aceea si sunt doar asa putini (4, nu 20). Din punct de vedere chimic, acizii nucleici sunt zaharuri. ADN-ul e format din guanina, adenina, citozina, timina, iar ARN-ul din guanina, adenina, citozina, uracil. Vedem ca trei sunt comune intre ADN si ARN, iar una e diferita.

In concluzie, s-au gasit molecule complexe in spatiu si in curand foarte probabil elementele componente ale elementelor componente ale proeteinelor si ADN-ului, ceea ce deja este un pas mare fata de elementele chimice din care suntem formati. Cand aceasta se va intampla, vom si mai confortabili cu ideea ca viata apare ca un fenomen natural.



"hydrogen cyanide" - acid cianhidric - HCN

"ADN-ul si ARN-ul sunt formai din combinatii de cate 4 acizi nucleici. Acizii nucleici au o structura mai simpla decat aminoacizii. De aceea si sunt doar asa putini (4, nu 20)."   

4 tipuri de nucleotide nu acizi nucleici (in continuare se va citii nucleotide)  (acizii nucleici sunt doar ADN si ARN). Nucleotidele au o structura mai simpla decat unii aminoacizi, sau mai bine zis decat proteinele...
"Din punct de vedere chimic, acizii nucleici sunt zaharuri" - nucleotidele sunt zaharuri

O nucleotida este compusa din:

  • o baza azotata (sunt de 2 tipuri - nu intru in detalii) - care le-ai spus si tu: adenina, guanina, timina, citozina si uracil (doar in ARN)
  • un zahar - cum spuneai si tu - riboza (in ARN - acid ribonucleic) si dezoxiriboza (in ADN - acid dezoxiribonucleic)
  • un radical fosfat

sper ca nu am omis nimic. daca aveti intrebari, sunt deschis!

Adi

Salut, mersi de completari. Cu alte cuvinte tu spui ca "nucleic acids" din care este format ADN-ul se traduce in romana prin "nucleodide" si nu prin "acizi nucleici", nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am citit din nou din cartea mea despre Univers si in lumina explicatiilor tale am inteles mai bine! M-a ajutat foarte mult ca ai spus din ce este formata o nucleotida. Exact asta spune si autorul, dar mai alambicat, in mai multe paragrafe. Era necesar sa fie pus intai la inceput, cum ai pus tu, ca sa fie clar in minte. Mersi mult pentru completari si te mai asteptam!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

#64
as dori sa fac o mica corectare la cea ce a zis Silvi:
citez: "ADN-ul si ARN-ul sunt formai din combinatii de cate 4 acizi nucleici. Acizii nucleici au o structura mai simpla decat aminoacizii. De aceea si sunt doar asa putini (4, nu 20)."   
Prin insasi natura lor  ADN si ARN sunt acizi nucleici si nu au cum sa fie formati din combinatii de cate 4 acizi nucleici, poate din combinatii de cate 4 baze azotate (nucleotide: A,C,T,G). Acizii nucleici sunt compuşii macromoleculari, ce rezultă prin policondensarea unor unităţi mai simple numite nucleotide . Astfel acizii nucleici sunt nişte polinucleotide.
Sa luam un mic exemplu alanina versus adenina nu mai multe:
structura chimica a alaninei:

http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/image/imgsrv.fcgi?t=l&cid=602

structura chimica a adeninei

http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/image/imgsrv.fcgi?t=l&cid=190

Conform definitiei acizilor nucleici (ADN si ARN) eu nu cred ca ei au o structura mai simpla decat aminoacizii....
Mai departe
citez: "Din punct de vedere chimic, acizii nucleici sunt zaharuri" - nucleotidele sunt zaharuri
Sa analizam fraza urmatoare:Acizi nucleizi sunt produsi de policondensare ai nucleotidelor. Prin intermediul acidului fosforic se leaca una de cealalta , prin legaturi esterice, cate doua unitati pentozice. O nucleotidă conţine un zahăr, o grupare fosfat şi o bază azotată
Datorita acestei definitii Silvi a confundat structura chimica a acizilor nuceici cu a zaharurilor....
Imi cer scuze Silvi de corectare.
Cu deosibit respect...
un om simplu.....

Adi

Citat din: inger_demonizat din Iulie 13, 2009, 12:50:57 PM
as dori sa fac o mica corectare la cea ce a zis Silvi:
citez: "ADN-ul si ARN-ul sunt formai din combinatii de cate 4 acizi nucleici. Acizii nucleici au o structura mai simpla decat aminoacizii. De aceea si sunt doar asa putini (4, nu 20)."   
Prin insasi natura lor  ADN si ARN sunt acizi nucleici si nu au cum sa fie formati din combinatii de cate 4 acizi nucleici, poate din combinatii de cate 4 baze azotate (nucleotide: A,C,T,G). Acizii nucleici sunt compuşii macromoleculari, ce rezultă prin policondensarea unor unităţi mai simple numite nucleotide . Astfel acizii nucleici sunt nişte polinucleotide.

Corect. Fraza am spus-o eu, nu Silvi. Este vorba de nucleodite, nu de acizi nucleici. Deci e vorba ca acizii nucleici (ADN sau ARN) sunt formati din combinatii de cate 4 nucleotide, in timp ce proteinele sunt formate din combinatii de cate 20 de aminoacizi. Aminoacizii sunt mai complecsi ca nucleotidele. E corect asa, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Domnule Adrian, studiind structura chimica a aminoacizilor si in paralel si a nucleotidelor ne dam seama ca prima clasa amintita are o structura mai simpla decat a doua. Uite iti propun sa cauti aminoacizi si nucleotidele pe net si uitate la strutura lor si ai sa vezi ca asa este.
Dar in primu rand ia in considerare fiecare aminoacid in parte si nu in lant asa cum se intampla in proteine. Daca faci o comparatie intre structura proteinelor si nucleotidelor normal ca primele au o structura mai complicata.....
cu deosebit respect.....
un om simplu.........

silvi

@inger_demonizat - ce ai citat tu si ai corectat era ce spusese Adrian nu eu, reciteste comentariul meu de mai sus

Adi

Inger_demonizat, mersi de comentariu. Vad ca zici exact ce zic si eu, dar mi-ai oferit modul in care pot verifica si confirma singur. Ti-am urmat sfatul si am cautat pe wikipedia despre aminoacizi si iata cum arata molecula chimica.



Si iata cum se unesc doi aminoacizi intre ei.



Proteinele sunt lanturi de sute de astfel de aminoacizi, daca inteleg bine.



Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata si pagina wikipedia despre nucleotide.

Iata strucura ribozei.



Dar iata cum arata guanina, una din cele patru nucleotide din ADN.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat


ray

si adn-ul a evoluat  din ceva totul a evoluat de aia se numeste teoria evolutiei  nu teoria aparitiei din nimic