Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de RaduH, Ianuarie 21, 2008, 06:02:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

unde epsilon*S/d=C (capacitatea)-doar nu s-a modifica ea -numai Q poate sa scada

Adi

Raman la parerea mea ca sarcina electrica de pe nici una din placile condensatorului nu poate sa scada sau sa creasca fara ca o particula incarcata electric sa cada pe ea sau sa plece din ea. Asadar, condensatorul este o entitate, particula noastra o alta, tot asa cum Pamantul era o entitate si particula noastra o alta. Si atunci cand ridici particula deasupra solului aduci tu energie in sistemul particula-Pamant, tot asa atunci cand misti particula in campul condensatorului, aduci energie sistemului particula-condensator. Si cand se misca particula, din aceasta energie isi ia energie cinetica, iar nu din energia de pe condensator, care ramane la E, U si Q constant.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Daca nu se descarca sarcinile inseamna ca am o propunere .
In cazul a doua bile care se resping , campul electric efectueaza lucru mecanic .
Daca vrem sa le apropiem trebuie sa efectuam noi lucru mecanic . Dar daca am ecrana campul la apropiere

Adi

Vezi ca nu a aparut tot mesajul tau, ai spus partea de daca si nu ai mai continuat cu ce crezi tu ca s-ar intampla si care e intrebarea ce o pui.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Atata era tot mesajul . Daca s-ar putea ecrana campul asa cum am desenat eu ar fi un perpetum mobile jucarie .

Din pacate si energia inmagazinata in condensatoarele alea se descarca . M-a convins altcineva de pe alt forum .

Adi

RaduH, cu tot respectul, daca ala era tot mesajul, te exprimi atat gresit gramatical, cat si in mod voit vag. Unii macar punct puncte de suspensie, sa te faca sa te gandesti la continuare, dar nu ai pus nimic. Te rog sa te exprimi mai clar. Mai mult, te rog sa scrii corect gramatical, cu semne de punctuatie, nu ca pe maidan.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Cer scuze eram glumet.
Da pe bune multumesc de participare . Inchid topicul ca am aflat raspunsul la intrebare . daca pot ca forumul astamerge ingrozitor .

RaduH

Cer scuze eram glumet.
Da pe bune multumesc de participare . Inchid topicul ca am aflat raspunsul la intrebare . Daca pot ca forumul asta merge ingrozitor .

Adi

Radu, scuzele iti sunt acceptate. Tinand cont ca te-am rugat sa pui corect semnele de punctuatie si nu le-ai pus, conchid ca ai rea vointa. Atitudinea aceasta nu va fi tolerata aici. Este bataie de joc pentru gazdele siteului. E drept ca merge incet in ultima vreme, dar se va rezolva. Asadar trebuia sa spui ca merge incet, iar nu ca nu merge ingrozitor. "Ingrozitor" este un termen cu mult mai putin specific decat "incet".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Stie cineva daca RaduH mai este "prin zona", sau a decis sa paraseasca acest forum? As avea unele intrebari legate de ce a afirmat/propus in acest topic ...

Daca a plecat, asta e. Daca nu, prima intrebare pentru el ar fi: "Esti dispus sa continui acest topic?" :)

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Februarie 13, 2008, 12:25:57 PM
Stie cineva daca RaduH mai este "prin zona", sau a decis sa paraseasca acest forum?
Daca nu, prima intrebare pentru el ar fi: "Esti dispus sa continui acest topic?" :)

Se pare ca si-a lamurit problema... poti citi si topicul asta, daca nu l-ai vazut pana acum.


Electron

Citat din: HarapAlb din Februarie 13, 2008, 01:21:08 PM
Se pare ca si-a lamurit problema... poti citi si topicul asta, daca nu l-ai vazut pana acum.
Merci pentru link, nu vazusem celalalt topic. :)
Acum sunt curios cum de s-a lamurit "dincolo", dar in fine, asta e problema lui. Eu eram interesat de propunerea lui de "perpetuum mobile" in particular ...

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Februarie 13, 2008, 02:28:51 PM
Acum sunt curios cum de s-a lamurit "dincolo", dar in fine, asta e problema lui. Eu eram interesat de propunerea lui de "perpetuum mobile" in particular ...

Nu prea s-a lamurit mare lucru pe forumul respectiv.
Eu tot la un perpetuum mobile ma gandeam... Poate ar merita propus ca experiment teoretic.

RaduH

Ce am propus eu ar merge si cu magneti permanenti .
Depinde daca efectuarea de lucru mecanic slabeste campul sau ceea ce genereaza campul .

HarapAlb

RaduH: nu ne-ai spus daca intrebarea ta era de natura teoretica sau practica.

Schema (simpla, asa cum a fost prezentata) respectiva cu, condensatori nu se foloseste in pratica pentru ca nu este eficienta. Daca te intereseaza o analiza riguroasa trebuie sa ai in vedere ca liniile de camp dintre doua corpuri incarcate electrostatic se intind in tot spatiul, ceea ce inseamna ca pentru a aduce o particula incarcata in vecinatatea placilor condensatorului trebuie fie sa efectuezi lucru mecanic, fie sa modifici corespunzator polaritatea placilor (asa cum se face in acceleratoarele liniare, iar asta se traduce tot prin efectuarea de lucru mecanic).