Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O problema :D

Creat de night!, Decembrie 15, 2008, 07:56:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

night!

Ai paralelipipede dreptunghice ( pot fi si cuburi, dimensiunile le alegi tu, la fel si materialul din care il confectionezi). De asemenea poti pune mai multe unele peste altele. Nr de cuburi e nelimitat.
Care este inaltimea maxima astfel incat rapoprtul : suprafata bazei/inaltime sa fie minim ?

suprafata pe care sta cubul/constructia din cuburi e dreapta, si destul de solida cat sa reziste.
Sa nu uit, nici o valoare nu poate sa fie 0, deci nu poate avea cubul latimea sau lungimea 0.

Electron

Asta e o problema de geometrie, nu de fizica. Sau e ceva fizic la mijloc si eu nu observ?

e-
Don't believe everything you think.

night!

Pai banuiesc ca ar fi geometrie, daca nu ar trebuii ca acel sandvis sa fie "capabil sa stea in picioare pe o masa"

Electron

Si ce anume conditii fizice crezi tu ca intervin in "starea in picioare pe o masa" ?

e-
Don't believe everything you think.

night!

#4
pai un paralelipiped dreptunghic de 1 cm x 1 cm ( baza ) si inaltimea de 400m nu va sta nicioadata in picioare

Electron

#5
De ce? Ai spus ca masa e orizontala.

e-

EDIT: ce ciudat! a disparut enuntul original si a aparut altceva in loc...  ???
Don't believe everything you think.

night!

Citat din: Electron din Decembrie 15, 2008, 08:48:43 PM
De ce? Ai spus ca masa e orizontala.

e-

EDIT: ce ciudat! a disparut enuntul original si a aparut altceva in loc...  ???

Pai da, multi n`au priceput cu sandvisuri, dar e acelasi lucru...din prima chestie nu se intelegea ca poti pune si unele peste altele

laurentiu

O demonstratie mai mult matematica am sa dau ,analizand doar cazul ideal .
fortele care actioneaza asupra corpului sunt egale pe tot volumul lui .
sa presupunem ca acel corp va cadea,atunci el trebuie sa cada intr-o anumita parte ,adica forta in acea parte e mai mare decat in celelalte parti ,absurd ca am zis ca fortele sunt egale peste tot ,deci corpul fara actiunea unei forte exterioare nu va cadea niciodata oricare ar fi raportul Sb/h

night!

#8
am vazut greseala.

Considerati ca vantul bate de la V la E, exercitand o presiune de 2 N/ metru patrat

Electron

Ah, in sfarsit ceva fizica! ;)

e-
Don't believe everything you think.