Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inerţia la precesie

Creat de Abel Cavaşi, Noiembrie 28, 2008, 10:45:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alexandru Rautu

#90
Nu stiu cum normala la cerc poate sa preceseze, dar sa presupun ca se poate (un disc cu masa zero).

Lagrangianul este:

[TeX]L=\frac{1}{2}\, I_x\omega^2_x\, +\,\frac{1}{2}\, I_y\omega^2_y\, +\,\frac{1}{2}\, I_z\omega^2_z[/TeX],

unde  [TeX]I_x = I_y =I_z = I = m r^2[/TeX],

[TeX]r[/TeX] fiind "segmetul material" :-[

Folosind unghiurile lui Euler:



Asadar,

[TeX]\vec\omega = \begin{pmatrix}\omega_x \\ \omega_y \\ \omega_z \end{pmatrix} = \begin{pmatrix}\dot\theta\,\cos\psi\,+\,\dot\phi\,\sin\psi\,\sin\theta \\ -\dot\theta\,\sin\psi\,+\,\dot\phi\,\cos\psi\,\sin\theta \\ \dot\psi\,+\,\dot\phi\,\cos\theta \end{pmatrix} [/TeX]

adica

[TeX]L=\frac{1}{2}\,I\,\left( \,\dot\theta^2 + \dot\phi^2\,\sin^2\theta\,+\,\left ( \dot\psi + \dot\phi\cos\theta\right )^2\right)[/TeX]


Folosind ecuatiile Euler-Lagrange avem ca

[TeX]I\dot\theta = L_\theta[/TeX]

[TeX]I(\dot\phi + \dot\psi\cos\theta) = L_\phi[/TeX]

[TeX]I(\dot\psi + \dot\phi\cos\theta) = L_\psi[/TeX]

unde [TeX]L_\theta[/TeX], [TeX]L_\phi[/TeX] si [TeX]L_\psi[/TeX] sunt constante de miscare (momentele cinetice pe directia celor trei coordonate se conserva).

Deci,

[TeX]\vec{J} = L_\theta\,\vec{\bf{e}_\theta} + L_\phi\,\vec{\bf{e}_\phi} + L_\psi\,\vec{\bf{e}_\psi}= \vec{\text{const}}[/TeX]

Evident ca pentru un vector constant in spatiu [TeX]\vec{a}[/TeX] avem

[TeX]\vec{a}\cdot\vec{J} = \text{constant}[/TeX]

dar asta nu ma ajuta la nimic! :-\

Abel Cavaşi

Care legi ale naturii ar interzice existenţa inerţiei la precesie a unui corp (planete)?


Electron

Existenta inertiei la precesie nu a fost inca dovedita nici macar teoretic. Mai mult, nici nu a fost dovedit ca ar fi necesara pentru a explica ceva inca neexplicat din natura. Asta situeaza aceasta ... chestiune, in afara domeniului de interes a celor care studiaza legile naturii.

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: Electron din Mai 02, 2009, 05:38:18 PMExistenta inertiei la precesie nu a fost inca dovedita nici macar teoretic.
Am dovedit existenţa inerţiei la precesie, doar că n-ai înţeles tu aceasta.

Citat din: ElectronMai mult, nici nu a fost dovedit ca ar fi necesara pentru a explica ceva inca neexplicat din natura.
Am dovedit că precesia Pământului nu este explicată încă, doar că n-ai înţeles tu aceasta.

Citat din: ElectronAsta situeaza aceasta ... chestiune, in afara domeniului de interes a celor care studiaza legile naturii.
Din fericire, există oameni mult mai învăţaţi decât tine care studiază legile naturii şi sunt preocupaţi de explicaţia corectă a precesiei Pământului (de exemplu, cei de la binaryresearchinstitute.org), nefiind mulţumiţi de explicaţia actuală. Oare de ce?

Electron

Citat din: Abel Cavasi din Mai 04, 2009, 02:06:40 AM
Am dovedit existenţa inerţiei la precesie, doar că n-ai înţeles tu aceasta.
Unde? Vreau sa vad demonstratia completa de al A la Z. Asta daca esti in stare, desigur.

CitatAm dovedit că precesia Pământului nu este explicată încă, doar că n-ai înţeles tu aceasta.
Unde? Vreau sa vad demonstratia completa de la A la Z. Asta daca esti in stare, desigur.

CitatDin fericire, există oameni mult mai învăţaţi decât tine care studiază legile naturii şi sunt preocupaţi de explicaţia corectă a precesiei Pământului (de exemplu, cei de la binaryresearchinstitute.org), nefiind mulţumiţi de explicaţia actuală. Oare de ce?
Pai daca sunt asa de invatati cei de care spui, de ce nu mergi sa ii intrebi pe ei? Si cand iti raspund sa vii sa spui si pe acest forum. Succes!

e-

Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Abel Cavasi din Mai 04, 2009, 02:06:40 AM
Citat din: Electron din Mai 02, 2009, 05:38:18 PMExistenta inertiei la precesie nu a fost inca dovedita nici macar teoretic.
Am dovedit existenţa inerţiei la precesie, doar că n-ai înţeles tu aceasta.

Ma vad nevoit sa repet intrebarea: unde pot gasi demonstratia de al A la Z a existentei acestei inventii de-a tale?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Electron, îţi mulţumesc pentru interesul acordat acestui subiect. Din păcate, şi eu mă văd nevoit să-ţi repet: nu există demonstraţii absolute, aşa cum pretinzi tu pe-aici. Când vei înţelege acest lucru, vei mai face un pas uriaş spre Ştiinţa adevărată.

Electron

Abel, tu iti bati joc de mine? Sau minti cu nerusinare? Sau amandoua?

Ai spus asa:
Citat din: Abel Cavasi din Mai 04, 2009, 02:06:40 AM
Am dovedit existenţa inerţiei la precesie, doar că n-ai înţeles tu aceasta.
Eu te rog sa imi indici unde ai facut aceasta demonstratie, completa, sa o pot relua si analiza de la cap la coada. Poate cu ce am mai invatat intre timp o sa inteleg.

Acum spui:
Citat din: Abel Cavasi din Mai 07, 2009, 12:43:06 PM
Electron, [...] nu există demonstraţii absolute, aşa cum pretinzi tu pe-aici.
Nu e nevoie sa minti, nu am cerut demonstratia absoluta a existentei inertiei la precesie, ci cea pe care ai spus ca ai facut-o in delaratia din citatul anterior. Sau de fapt recunosti implicit ca nu ai facut aceasta demonstratie, si ca ai mintit inainte ?  ???

CitatCând vei înţelege acest lucru, vei mai face un pas uriaş spre Ştiinţa adevărată.
Sfaturile tale despre "Stiinta adevarata" valoreaza exact zero pentru mine. Nu te mai obosi degeaba sa mi le dai.

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: Electron din Mai 07, 2009, 02:33:43 PMEu te rog sa imi indici unde ai facut aceasta demonstratie, completa, sa o pot relua si analiza de la cap la coada. Poate cu ce am mai invatat intre timp o sa inteleg.
Dacă între timp ai învăţat că nu există demonstraţii absolute în Ştiinţă, atunci vei putea înţelege singur ce fel de demonstraţie am adus eu pentru existenţa inerţiei la precesie. Dacă, totuşi, mai ai dubii în privinţa acestei demonstraţii, atunci, ca să înţeleg şi eu la ce fel de demonstraţie te aştepţi, te rog să-mi demonstrezi tu aşa cum îţi place ţie că există inerţie la rotaţie, de exemplu. Iar apoi, eu, pe baza demonstraţiei tale, voi încerca să formulez o demonstraţie pentru nivelul tău de cunoştinţe. Sunt convins că va ieşi ceva frumos de aici ;) . Succes!

Electron

Cred ca iarasi iti bati joc de mine. E irelevant "cum imi place mie" sa se demonstreze ceva, pentru ca exista o metoda stiintifica ce stabileste acest lucru. Daca nu stii sa folosesti metoda stiintifica, atunci degeaba faci afirmatii atat de fabulistice pe aici.

Pentru "inertia la rotatie" am gasit urmatoarele doua lucruri, pe care te invit sa le arati si pentru fabulatia ta:

1) Definitia clara, riguroasa si coerenta a acestei proprietati si a marimilor fizice implicate.
(Pagina e in engleza, dar limbajul matematic este universal.)

2) Date experimentale care sa confirme existenta acestei proprietati.
Tot in engleza, dar usor de urmarit structura: desrierea aparatului eperimental, masuratorile, analiza lor si concluzia finala.

Simplu.

Astept cu interes macar aceste lucruri pentru fabulatia ta.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

#100
Apropo, cand ai afirmat ca ai demonstrat existenta fabulatiei tale, demonstratie pe care eu nu am inteles-o, care din cele doua puncte au fost acoperite?

Daca nu le-ai acoperit pe amandoua, inseamna ca ai mintit atunci cand ai spus ca ai facut acea demonstratie.

Te rog sa-mi dovedesti ca nu ai mintit.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Abel, mai trebuie sa astept mult?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: Electron din Mai 14, 2009, 11:35:57 PMAbel, mai trebuie sa astept mult?
Se pare că eu am de aşteptat, până când vei învăţa tu să comunici. Eu am răbdare :D .

Electron

Citat din: Abel Cavasi din Mai 15, 2009, 10:30:40 AM
vei învăţa tu să comunici
S-ar putea, conform definitiei acestea sa "nu stiu sa comunic", dar tare mi-e teama ca nici tu nu te aliniezi acestei definitii. Deci esti adeptul standardelor duble, tu pretinzi celorlalti sa urmeze niste norme, pe cand tie nu-ti pretinzi acelasi lucru.

Cel mai grav este ca refuzi sa dovedesti ca nu minti, iar asta trebuie sa aiba consecinte. Avem deja un precedent pe forum, asa ca iti mai cer pentru ultima data sa prezinti ceea ce zici ca ai facut si eu nu am inteles (respectiv o demonstratie). Mi-ai cerut sa-ti arat ce fel de demonstratie e necesara, acum nu poti spune ca am pretentii exagerate, sau ca iti pretind ceva nestiintific.

Nu stiu ce astepti tu, dar la nivel stiintific fabulatiile tale raman inca fara nici un suport. Daca nu vrei sa-l prezinti, e treaba ta, dar daca minti cu nerusinare pe forum e treaba administratorilor sa ia masuri.


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Este libertatea mea să discut sau nu cu un om care nu ştie să comunice. Aşa că nu-mi poţi nicicum impune să-ţi răspund atâta timp cât mă faci mincinos în fiecare post şi afirmi că fac tot felul de fabulaţii.

În al doilea rând, nu ai demonstrat că există inerţie la rotaţie. Această demonstraţie se poate face pe cale teoretică, nu experimentală, aşa cum crezi tu. Când vei demonstra teoretic aceasta mai vorbim.

Pentru inerţia la precesie nu am cum să-ţi aduc argumente experimentale din moment ce este un rezultat nou, iar experimente nu s-au făcut în acest domeniu. De asemenea, nici pentru noţiunile teoretice care demonstrează inerţia la precesie nu poţi găsi ceva pe Wikipedia unde mă îndrumi tu. Aşa că formulezi nişte pretenţii absurde.