Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O problema poate simpla, dar careia nu ii gasesc nici o solutie

Creat de b12mihai, Noiembrie 23, 2008, 01:01:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

Este vorba despre un avion care zboara cu 400 m/s la 5 km inaltime. Sa se afle la ce distanta se afla avionul fata de o casa, atunci cand geamurile acesteia incep sa vibreze. Se stie viteza sunetului in aer: 340 m/s .

Ea e exact asa formulata, am incercat cu ecuatia undei plane si nu am ajuns nicaieri...Imi poate da cineva macar o idee, daca nu intreaga rezolvare? Multumesc anticipat.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Primul pas ar fi sa calculezi unghiul conului undei de soc produsa de acest avion supersonic. Asta poti face tinand cont ca undele acustice produse de motoare sunt sferice. O data ce sti acest unghi, restul e o problema si mai simpla de geometrie.

e-
Don't believe everything you think.

b12mihai

#2
Sa inteleg ca aflu unghiul conului folosind sin u = c/v , iar apoi ma duc in triunghiul dreptunghic in care sin(u/2) = h/d , unde d e distanta la care se va afla avionul cand incep sa se produca vibratiile , nu ?

Eu zic ca a iesit, multumesc mult de idee...nu mi-ar fi venit in viata vietilor, ca la scoala nu ne-a invatat cu unghiul conului si asta am citit-o intr-o carte...dar asta e...pe o ureche a intrat si pe alta a iesit.
Multumesc mult inca o data.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Citat din: gothik12 din Noiembrie 23, 2008, 01:31:22 PM
Sa inteleg ca aflu unghiul conului folosind sin u = c/v , iar apoi ma duc in triunghiul dreptunghic in care sin(u/2) = h/d , unde d e distanta la care se va afla avionul cand incep sa se produca vibratiile , nu ?
Daca ai pus sin (u) = c/v (unde v trebuie sa fie viteza avionului, si c cea a sunetului), atunci u este deja unghiul dintre panza conului si axa sa (orizontala). Ca atare e exact acelasi unghi ca si cel din relatia intre h si d, deci ai sin(u) = h/d, si nu e implicat u/2.

Per total avem c/v = h/d deci d = (h*v) / c.

e-
Don't believe everything you think.

b12mihai

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

E interesanta problema si inca practica. Ai vazut ca atunci cand vezi un avion supersonic pe cer (din ala militar) il auzi abia dupa ce a trecut deja pe deasupra ta. Despre asta e problema de fata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro