Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

o intrebare : Noi controlam creierul sau el pe noi ?

Creat de night!, Noiembrie 21, 2008, 02:11:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Decebal

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:23:06 PM
Ce intelegi tu prin "suflet".Si eu mai vorbesc de Dumnezeu,ca ar putea exista,dar nu sunt sigur.Te referi la suflet in sens religios? Atunci sa stii ca eu nu sunt religios,si mi se pare greu de crezut chestia cu sufletul.Daca insa intelegi acest concept in alt sens,te rog sa imi spui in care.
Raspunde te rog la intrebarea mea:"Dupa moartea trupului ADN mai este activ sau mai poate fi activat?"

Decebal

Citat din: yueh din Februarie 06, 2009, 01:49:07 PM
CitatPoate analogia nu e corecta. Poate exita si soft si hard intr-o singura masinarie. Eu nu cred ca exista suflet. Ci doar trup. Ratiunea si constiinta face parte din trup, mai precis din creier. Asta e parerea mea si banuiesc ca este si a stiintei oficiale
Pai,softul face parte din hard,ca o colectie de instructiuni stocate in memorie(apropo,mi se pare ca poate exista memorii genetice,in masura in care idendificam ADN-ul cu o memorie care contine informatiile de constructie a organismului) si executate de o structura specializata,in acest caz creierul,similar unui microprocesor.
Citatsufletul omului (sinele)
Decebal,tot n-ai spus ce intelegi prin "suflet".Eu am zis cum vad "sufletul".
Hardul si softul se afla in suflet.Creierul este un pilot automat care executa comenzile conform sufletului.Orice virus care ataca sufletul poate duce la actiuni necontrolate ale trupului si asa se explica de ce prin meditatie si/sau rugaciune se pot obtine puteri nebanuite si trupul poate sa reziste in conditii aparent imposibile si poate sa fie sau sa devina imun la diversi microbi si virusi.

Adi

Decdebal, vad ca te pricepi nu doar la matematica, ci si la biologie. Ce intelegi prin ADN activat sau ADN neactivat? Eu nu am auzit niciodata expresia asta. Poate exista, poate nu. Dar daca ne explici ce intelegi tu prin asta, putem sa iti raspundem mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

#48
Citat din: Adi din Februarie 06, 2009, 07:51:24 PM
Decdebal, vad ca te pricepi nu doar la matematica, ci si la biologie. Ce intelegi prin ADN activat sau ADN neactivat? Eu nu am auzit niciodata expresia asta. Poate exista, poate nu. Dar daca ne explici ce intelegi tu prin asta, putem sa iti raspundem mai bine.
Daca m-as pricepe nu as pune intrebari!Fara intrebari si fara raspunsuri nu putem cunoaste Adevarul!Vad ca te superi usor tu ce vrei ca toti sa creada in diversele teorii stiintifice caci si tu te indoiesti de existenta unui Creator.Eu cred ca ADN moare dar ramane ca o amprenta o vreme.Dialogul poate dezvalui Advarul ai vazut cum Socrate dezvaluia adevarul.

Adi

Decebal, nu am spus sa nu pui intrebari. Te-am rugat sa ne spui si noua ce intelegi prin "ADN activat". De vreme ce intrebi daca ADN-ul dupa moarte ramane activat sau neactivat, inseamna ca stii mai multe despre ast decat noi. Poate noi nu am auzit de notiune, deci daca explici in cateva cuvinte ne ajuti sa te ajutam. In plus, ne ajuti sa invatam ceva. Adica oferi si tu ceva la forum. Deocamdata doar primesti de la forum.

In plus, vad ca nu faci nici un efort de a cauta pe Wikipedia, de a invata si de a ne invata si pe noi. Am vazut doar ca pui intrebari. Mai mult, cand iti raspundem, te legi de detalii si nu pricepi ca 1 este 0,(9). Rabdarea mea are o limita.

In curand o sa zbori de pe forum. Trebuie sa iei masuri urgente sa impiedici asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 06, 2009, 08:27:11 PM
Decebal, nu am spus sa nu pui intrebari. Te-am rugat sa ne spui si noua ce intelegi prin "ADN activat". De vreme ce intrebi daca ADN-ul dupa moarte ramane activat sau neactivat, inseamna ca stii mai multe despre ast decat noi. Poate noi nu am auzit de notiune, deci daca explici in cateva cuvinte ne ajuti sa te ajutam. In plus, ne ajuti sa invatam ceva. Adica oferi si tu ceva la forum. Deocamdata doar primesti de la forum.

In plus, vad ca nu faci nici un efort de a cauta pe Wikipedia, de a invata si de a ne invata si pe noi. Am vazut doar ca pui intrebari. Mai mult, cand iti raspundem, te legi de detalii si nu pricepi ca 1 este 0,(9). Rabdarea mea are o limita.

In curand o sa zbori de pe forum. Trebuie sa iei masuri urgente sa impiedici asta.
Se stie ca metoda de clonare este procesul de creare a unei copii identice. În biologie clonarea se referă la procesul folosit pentru crearea de copii ale fragmentelor de ADN (clonare moleculară), celulelor (clonare celulară) sau a organismelor. Termenul include şi modul de reproducere asexuată.De aceea eu am intrebat daca dupa moartea trupului mai poate fi activat ADN-ul?Mai putem aduce la viata dinozaurii,mamutii sau vreun archeopteryx?
Este adevarat ca ADN-ul poate reacţiona la limbajul vorbit al omului?
Nu-mi place ca esti agresiv!Sunt tare curios sa stiu cati membri sunt inregistrati pe acest forum!

Adi

Decebal, nu sunt agresiv, dar tu insa iti bati joc de timpul nostru. Pe langa deja celebra cu 0,(9), nu esti atent nici ce iti raspundem noi la celelalte subiecte. De exemplu, te-am rugat sa spui in cuvintele tale ce intelegi prin "ADN activat". Si tu ce faci? Tu insiri niste chestii, dar nu ai nici o propozitie care sa aiba structura logica urmatoarea: "ADNul activat, este, in opinia mea, urmatoarele". Adica bagi niste chestii, nu stiu ce, apoi intrebi iar: Deci "ADNul e activat sau nu?". Ti se pare ca ai gandire logica? Pentru un profesor de matematica, ma dezamagesti.

Si da, poate devin cateodata agresiv. Consum mult timp si suflet pe acest site, si multe panarame ca tine ajung aici. Au fost intai cei cu teoriile lor alternative, acum vine un prof de matematica ce se incapataneaza sa gandeasca ilogic, desi statul il plateste sa faca matematica cu copiii. Ma doare sufletul sa vad in ce hal a ajuns tara asta pe care eu incerc sa a ajut prin acest site. Dar din pacate, este populata cu oameni ca Decebal, niste profesori ce nu merita nici salariu ce il au, dar care cer 50% marire totusi.

Sincer, cateodata imi vine sa las totul balta, cand vad ce oameni slabi pregatiti sunt in Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 07, 2009, 10:12:46 AM
Sincer, cateodata imi vine sa las totul balta, cand vad ce oameni slabi pregatiti sunt in Romania.
Eu am rabdare si sper sa ma destept mai mult cu ajutorul tuturor,caci eu cred ca putem invata si de la o furnica daramite de la un om fie el si slab pregatit.Sper sa comunicam din ce in ce mai bine pentru aflarea adevarurilor.

Adi

Decebal, ma bucura schimbarea de ton la tine in ultima vreme. Daca pui intrebari si arati ca faci efort sa contribui si tu cu chestii pe forum si cauti intai sa te interesezi inainte sa intrebi aici, atunci va fi bine. Raul incearca sa ne raspunda cat poate, el este cel mai expert dintre noi pe tema biologiei, fiind student in anul 5 la medicina. Intelegi de ce este important sa stii studiile cuiva? Nu ca sa il desconsideri, ci ca sa stii cine are cat de cat o autoritate in ceea ce spune. Oricat am studia singuri, cineva cu studii intr-un domeniu intelege mai bine si cunoaste mai bine lucruri pe care noi nu le intelegem in putinul timp ce l-am petrecut studiind acele lucruri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Acum si Decebal a plecat?Vad ca scrie guest la numele lui.Expresia lui ADN activat/neactivat poate insemna ca ADN-ul e viu,capabil sa transmita informatie sau e mort(inactiv) ca un virus in afara celulei.Parerea mea e ca ADN-ul e inactiv in sens biologic(de ex nu se replica),atunici cand e scos in afara celulei.Numai integrat in structurile celulare isi poate indeplini functiile.Pt mine,cum am zis,sufletul e format din totalitatea instructiunilor genetice care ne confera capacitatile cognitive si emotionale.Evident,nu spun ca ADN-ul gandeste si simte,ci ca ne da bazele fundamentale,"algoritmii" ca sa zic asa,care fac posibile aceste procese.

Gandeste-te de ex la instincte,care sunt "programe' genetice,innascute,care se declanseaza in prezenta unor stimuli.Cred ca instinctele sunt stocate in ADN si executate de sistemul nervos si in acest sens vad eu si posibilitatile cognitive superioare:gandirea,imaginatia,etc.Bazele lor sunt "cablate" in ADN si deci ADN-ul ne conduce.

Adi

Din pacate, Decebal a mintit pe forum ca este profesor de matematica de gimanziu, desi nu este. A recunoscut in privat ca a mintit, dar a refuzat sa admita pe forum. Drept urmare, a fost data afara de pe forum. Consideram ca este foarte grav sa se minta pe fata nivelul de educatie, mai ales cand era o discutie de matematica in care el sustinea ceva contrar manualului de clasa a VI-a, ce noi i-am demonstrat in vreo 5 feluri diferite si el o tinea pe a lui si speriindu-ne ca un profesor de matematica de gimanziu chiar nu intelege notiunea de manual. Sa ii fie invatatura de minte. Din pacate, asta inseamna ca nu va participa nici la restul discutiilor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh


Adi

Citat din: yueh din Februarie 10, 2009, 04:03:55 PM
Pacat.Tu ce parere ai de "suflet"?Cum il vezi tu?

Pur si simplu nu exista suflet. Deci nu il vad nicicum. Nu stiu nici macar un exemplu de caracteristica umana ce nu poate fi explicata doar prin trup.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

Un exemplu sper eu concludent: durerea are o componenta afectiva si una fizica. Cea afectiva este asa numita durere sufleteasca. Insa la unele persoane cu durere cronica s-au scos niste parti ale lobilor frontali din creier, despre care se banuia ca ar fi raspunzatori de partea afectiva, si chiar asa a si fost: au reusit sa disocieze componenta afectiva de cea fizica. Adica pacientul tot simtea durere dar nu ii pasa. :)

raul

Deci o sa fie din ce in ce mai clar ca anumite caracteristici pe care noi le puneam pe baza sufletului , au de fapt o componenta organica. :)